Բուրկինա Ֆասոյի նախագահը ձերբակալված չԷ, այլ մնում Է ոստիկանության պահպանության ներքո
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բուրկինա Ֆասոյի նախագահ Ռոկ Մարկ Քրիստիան Կաբորեն ձերբակալված չԷ զինվորակաների կողմից, այլ գտնվում Է ոստիկանության պահպանության ներքո: Հունվարի 24-ին այդ մասին հայտնել Է Burkina24 պորտալը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Պորտալի տեղեկատվությամբ՝ ոստիկանության մարտիկները նաեւ իրենց պահապնության տակ են առել Բուրկինա Ֆասոյի վարչապետին եւ խորհրդարանի խոսնակին: Հունվարի 24-ին ավելի վաղ Reuters եւ AFP գործակալությունները, վկայակոչելով Բուրկինա Ֆասոյի ուժային ծառայությունների ներկայացուցիչների եւ արեւմտաաֆրիկացի դիվանագետների՝ հայտնել Էին, թե Կաբորեն ձերբակալված Է զինվորականների կողմից եւ գտնվում Է բանակային ռազմակայաններից մեկում: Իր հերթին Բուրկինա Ֆասոյի նորությունների leFaso պարտալը հայտնում Է, որ պետության ղեկավարը գտնվում Է անվտանգ վայրում:
Զինվորականներն իրոք հունվարի լույս 24-ի գիշերը գրավել են Կաբորեի մասնավոր տունը երկրի մայրաքաղաք Ուագադուգուի Պատ դ’Ուա  թաղամասում, սակայն նախագահն ինքն այնեղ չի եղել, նշում Է Էլեկտրոնայն հրատարակությունը: Պորտալի տեղեկատվությամբ՝ այժմ շարունակվում են բանակցությունները Բուրկինա Ֆասոյի օրինական իշխանությունների եւ հունվարի 23-ին խռովություն բարձրացրած զինվորականների միջեւ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: президент Буркина-Фасо не захвачен военными, а остается под охраной жандармерии
Президент Буркина-Фасо Рок Марк Кристиан Каборе не арестован военными, а находится сейчас под охраной жандармерии. Как передает Арменпресс, об этом сообщил в понедельник новостной портал Burkina24.
По его информации, бойцы жандармерии также охраняют премьер-министра Буркина-Фасо и спикера парламента.
Ранее в понедельник агентства Reuters и AFP со ссылкой на источники внутри силовых служб Буркина-Фасо и среди западноафриканских дипломатов сообщили, что Каборе задержан военными и находится на одной из армейских баз.
В свою очередь буркинийский новостной портал leFaso передает, что глава государства находится в безопасном месте. Военные действительно в ночь на понедельник захватили частный дом Каборе в квартале Патт-д'Уа в столице страны Уагадугу, однако самого президента там не было, отмечает электронное издание.
По его информации, сейчас продолжаются переговоры между законными властями Буркина-Фасо и поднявшими 23 января мятеж военными.