ԳՀՀԾ-ն փրկելու համար ավելի ու ավելի քիչ ժամանակ Է մնում. Գերմանիայի ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագիրը (ԳՀՀԾ) փրկելու համար ավելի ու ավելի քիչ ժամանակ Է մնում, մեզ առաջընթաց Է հարկավոր բանակցություններում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Գերմանիայի ԱԳ նախարարության ղեկավար Աննալենա Բերբոքը:
«Մեզ առաջընթաց Է հարկավոր բանակցություններում, որովհետեւ այդ պայմանավորվածությունը (ԳՀՀԾ) փրկելու համար ավելի ու ավելի քիչ ժամանակ Է մնում»,-ասել Է նա՝ ամփոփելով ՌԴ ԱԳ նախարարության ղեկավար Սերգեյ Լավրովի հետ կայացած բանակցությունների արդյունքները: 2015 թվականին «վեցյակը (Մեծ Բրիտանիա, Գերմանիա, Չինաստան, Ռուսաստան, ԱՄՆ, Ֆրանիսա) եւ Իրանը հայտարարել են Գործողությունների համատեղ համափարփակ ծրագրի (ԳՀՀԾ) ձեռքբերման մասին:
Համաձայնագիրը ենթադրում Էր պատժամիջոցների վերացում՝ Իրանի միջուկային ծրագրի սահմանափակման փոխարեն: Գործարքը նախնական տեսքով երեք տարվա կյանք Էլ չունեցավ. 2018 թվականի մայիսին այն ժամանակ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը որոշում ընդունեց միակողմանի կարգով դրանից դուրս գալու եւ Թեհրանի նկատմամբ խիստ պատժամիջոցները վերականգնելու մասին:
Դրան ի պատասխան Իրանը 2019 թվականին հայտարարեց համաձայնագրի շրջանակներում իր պարտավորությունների փուլային կրճատման մասին՝ հրաժարվելով միջուկային հետազոտությունների, ցենտրիֆուգների եւ ուրանի հարստացման մակարդակի սահմանափակումներից, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Времени для спасения СВПД остается все меньше, заявила глава МИД Германии
Времени для спасения Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) по иранской ядерной программе остается все меньше, нам нужен прогресс на переговорах. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом заявила глава МИД ФРГ Анналена Бербок.
"Нам нужен прогресс в переговорах, потому то времени для спасения этой договоренности (СВПД) остается все меньше", - сказала она по итогам переговоров с главой МИД РФ Сергеем Лавровым.
В 2015 году Великобритания, Германия, Китай, Россия, США, Франция и Иран заключили ядерную сделку – СВПД, которая предполагала снятие санкций в обмен на ограничение ядерной программы Ирана. В мае 2018 года тогдашний президент США Дональд Трамп принял решение о выходе Вашингтона из СВПД и восстановил санкции против Тегерана. В ответ Иран заявил о поэтапном сокращении своих обязательств в рамках соглашения, отказавшись от ограничений в ядерных исследованиях, центрифугах и уровне обогащения урана.