Փաշինյանը և Պուտինը քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ առկա իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Կրեմլի պաշտոնական կայքը:
Նշվում է, որ, հաշվի առնելով ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի նախագահությունը, մտքեր են փոխանակվել Ղազախստանում ՀԱՊԿ խաղաղապահ առաքելության ընթացքի վերաբերյալ: Ընդգծվել է խաղաղապահ կոնտինգենտի գործողությունների արդյունավետ համակարգումը, ինչը նպաստել է Ղազախստանում իրավիճակի նորմալացմանը:
Քննարկվել  են նաև Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ առկա իրավիճակը և Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի և 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի ընդունած հայտարարություններում ֆիքսված պայմանավորվածությունների կատարման շուրջ  որոշ հարցեր:

Никол Пашинян и Владимир Путин обсудили ситуацию вокруг Нагорного Карабаха
Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел телефонный разговор с президентом России Владимиром Путиным. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает официальный сайт Кремля.
Отмечается, что с учетом председательства Армении в ОДКБ состоялся обмен мнениями о миротворческой миссии ОДКБ в Казахстане. Была подчеркнута эффективная координация миротворческого контингента, что способствовало нормализации обстановки в Казахстане.
Никол Пашинян и Владимир Путин обсудили текущую ситуацию вокруг Нагорного Карабаха, ряд вопросов, связанных с выполнением договоренностей, зафиксированных в заявлениях, принятых руководителями Армении, России, Азербайджана 9 ноября 2020 года, 11 января 2021 года и 26 ноября 2021 года.