Երևանի ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցությունը քաղաքապետի պաշտոնում առաջադրում է Հրաչյա Սարգսյանի թեկնածությունը
Երևանի ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցությունը քաղաքապետի պաշտոնում
առաջադրում է Հրաչյա Սարգսյանի թեկնածությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցությունը նախաձեռնել է քաղաքապետ Հայկ Մարությանին անվստահություն հայտնելու գործընթաց և Երևանի քաղաքապետի պաշտոնում դաշինքն առաջադրում է գործող առաջին փոխքաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանի թեկնածությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին հայտարարություն է տարածել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը:
«Հաշվի առնելով, որ «Իմ քայլը» դաշինքը 2018 թվականի սեպտեմբերին կայացած ընտրությունների արդյունքում ձևավորել է քաղաքային իշխանություն՝ դրանից բխող միասնական քաղաքական և գործառնական պատասխանատվությամբ;
Հայկ Մարությանը քաղաքապետ է ընտրվել 2018 թվականի սեպտեմբերին կայացած ընտրություններին «Իմ քայլը» դաշինքի օգտին քվեարկած քաղաքացիների մեկ հեղափոխական մանդատի արդյունքում;
Հայկ Մարությանը, որը վերոնշյալ ընտրություններին մասնակցել էր որպես ՔՊ կուսակցության թեկնածու և «Իմ քայլը» դաշինքի ընտրական ցուցակի առաջին համար, 2020 թվականի դեկտեմբերին, իր դիմումի համաձայն, լքել է ՔՊ կուսակցությունը և «Իմ քայլը» դաշինքը և դրանից հետո ծավալված ու Հայաստանի ժողովրդավարության համար որոշիչ քաղաքական իրադարձությունների ժամանակ իր գործողություններով վերահաստատել է իր՝ ՔՊ կուսակցության և «Իմ քայլը» դաշինքի հետ որևէ քաղաքական պատասխանատվություն չկիսելու որոշումը;
Հայկ Մարությանը բավարար արդյունավետությամբ չի իրականացրել և չի իրականացնում «Իմ քայլը» դաշինքի՝ Երևանի քաղաքացիների առաջ ստանձնած և նախընտրական ծրագրով ամրագրված պարտավորությունները;
Հայկ Մարությանը բավարար չափով չի իրականացրել և չի իրականացնում Երևանի քաղաքապետարանից համակարգային կոռուպցիայի վերացման կարևորագույն առաքելությունը;
Դաշինքը երևանցիների առաջ ստանձնած իր պարտավորությունները և մանդատը չի կարող իրագործել մի իրավիճակում, երբ քաղաքապետը խզել է կապը ավագանու քաղաքական մեծամասնության՝ «Իմ քայլը» դաշինքի հետ:
«Իմ քայլը» խմբակցությունը նախաձեռնել է քաղաքապետ Հայկ Մարությանին անվստահություն հայտնելու գործընթաց: Երևանի քաղաքապետի պաշտոնում Դաշինքն առաջադրում է գործող առաջին փոխքաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանի թեկնածությունը»,- նշված է հայտարարության մեջ:
Խմբակցությունը շնորհակալություն է հայտնում Հայկ Մարությանին համատեղ աշխատանքի համար և հաջողություն ենք մաղթում նրան իր նոր քաղաքական հանգրվանում:

"My Step" faction of the Yerevan Council of Elders nominates Hrachya Sargsyan for the post of Mayor
YEREVAN, DECEMBER 16, ARMENPRESS. "My Step" faction of the Yerevan Council of Elders has launched the process of initiating motion of no confidence in Yerevan Mayor Hayk Marutyan and nominates Hrachya Sargsyan for the post of the Mayor, ARMENPRESS reports the Civil Contract Party said in a statement.
According to the statement, Hayk Marutyan was elected Yerevan Mayor as a result of the citizens’ vote for “My step” bloc’s revolutionary mandate in September 2018.
“Hayk Marutyan, who ran in the above-mentioned elections as a candidate of the Civil Contract party and was the 1st number on the electoral list of "My Step" bloc, left the Civil Contract party and "My Step" bloc in December 2020 on his own accord, and during the decisive period for the democracy of Armenia reaffirmed with his activities his decision of not sharing any political responsibility with Civil Contract party or “My step” bloc.
Hayk Marutyan has not fulfilled and does not fulfill with sufficient efficiency the obligations of "My Step" bloc undertaken before the citizens of Yerevan enshrined in the pre-election program;
Hayk Marutyan has not sufficiently fulfilled and is not fulfilling the most important mission of eliminating systemic corruption in Yerevan Municipality;
The bloc cannot fulfill its obligations to the residents of Yerevan in a situation when the mayor has severed ties with the political majority of the Council of Elders, the "My Step" bloc.
The "My Step" faction has launched a process of initiating motion of no confidence in Mayor Hayk Marutyan. The bloc nominates the incumbent First Deputy Mayor Hrachya Sargsyan for the post of Yerevan Mayor”, reads the statement.
The faction thanks Hayk Marutyan for the joint work, wishing him success in his new political destination.