Հարավային Կորեայում հայտարարել են, որ ԱՄՆ-ի զորքերի թվաքանակը երկրում կմնա անփոփոխ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ը Կորեայի Հանրապետությունում իր զորակազմը կպահպանի ներկայիս մակարդակում՝ 28 500 մարդ: Դեկտեմբերի 2-ին այդ մասին Սեուլում հայտարարել Է Հարավային Կորեայի ազգային պաշտպանության նախարար Սո Ուկը՝ Պենտագոնի ղեկավար Լլոյդ Օսթինի հետ կայացած համատեղ մամուլի ասուլիսում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ամերիկյան կողմը խոստացել Է պահանել Հարավային Կորեայում իր զորակազմի ընթացիկ թվաքանակը»,- նշել Է նա: Սո Ուկը նաեւ հայտնել Է, որ բանակցությունների ընթացքում կողմերն «առաջընթացի են հասել» պատերազմական ժամանակ իր զորքերի օպերատիվ ղեկավարումը Սեուլին հանձնելու հարցի շուրջը եւ 2022 թվականին պլանավորում են ավարտել այդ գործընթացին հարավկորեական կողմի պատրաստության գնահատումը: 1950 – 1953 թվականների Կորեական պատերազմից հետո Սեուլն իր զորքերի ղեկավարման իրավունքը հանձնել Է Վաշինգտոնին՝ ԿԺԴՀ-ի ներխուժման սպառնալիքից երկրի պաշտպանության համար:
Խաղաղ ժամանակ զորքերի հրամանատարության իրավունքը Սեուլին Է վերադարձվել 1994 թվականին, սակայն զինված հակամարտության ժամանակ օպերատիվ ղեկավարման իրավունքը մինչ օրս մնում Է Վաշինտոնինը: Օսթինը դեկտեմբերի 1-ին այցով Կորեայի Հանրապետություն Է ժամանել մասնակցելու համար համատեղ անվտանգության հարցերին նվիրված 53-րդ կոնսուլտատիվ խորհրդակցությանը: Երկու երկրների պաշտպանության նախարարների հանդիպումը դարձել Է առաջինը Ջո Բայդենի՝ ԱՄՆ-ի նախագահի պաշտոնն ստանձնելու պահից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Южной Корее заявили, что численность войск США в стране останется неизменной
США сохранят численность своего воинского контингента в Республике Корея на нынешнем уровне в 28 500 человек. Как передает Арменпресс, об этом заявил в четверг в Сеуле южнокорейский министр национальной обороны Со Ук на совместной пресс-конференции с главой Пентагона Ллойдом Остином.
"Американская сторона пообещала поддерживать текущую численность своего контингента в Южной Корее", - отметил он.
Со Ук также сообщил, что в ходе переговоров стороны "достигли прогресса" по вопросу передачи Сеулу оперативного управления своими войсками в военное время и в 2022 году планируют завершить оценку готовности южнокорейской стороны к этому процессу.
После Корейской войны 1950-1953 годов Сеул передал право управления своими войсками Вашингтону для защиты страны от угрозы вторжения КНДР. Право командования войсками в мирное время было возвращено Сеулу в 1994 году, однако право оперативного управления во время вооруженного конфликта до сих пор остается у Вашингтона.
Остин прибыл 1 декабря с визитом в Республику Корея для участия в 53-м консультативном совещании по вопросам совместной безопасности. Встреча министров обороны двух стран стала первой с момента вступления Джо Байдена в должность президента США.