ԱԺ-ն քննարկում է 2022 թվականի պետական բյուջեի նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ 2022 թվականի պետական բյուջեի նախագծով առաջնային թիրախ է սահմանվել անվտանգային հարցերի, կրթական համակարգի, ինչպես նաև ներառական և որակյալ ենթակառուցվածքների զարգացման հարցերի լուծումը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ազգային ժողովում 2022 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկմանն այս մասին ասաց Ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը։
«Այս խնդիրների առաջնային լուծումը պետք է հիմքեր ստեղծի հաջորդ տարիների ընթացքում ձևավորվող բարձր տնտեսական արդյունքների համար, ինչն իր հերթին պայմաններ կապահովի կարևորագույն նշանակության՝ առողջապահական և սոցիալական ապահովության, ինչպես նաև հասարակական կյանքի և այլ առաջնային հարցերի կարգավորմանը ուղղված ծրագրերի համար»,- նշեց Խաչատրյանը։
Ըստ Ֆինանսների նախարարի՝ Կառավարությունը թիրախավորում է երկարատև բարձր տնտեսական աճի ապահովումը` տարեկան առնվազն 7 տոկոս, իսկ բարենպաստ արտաքին միջավայրի դեպքում՝ 9 տոկոս։

Parliament debates 2022 state budget draft
YEREVAN, NOVEMBER 17, ARMENPRESS. The Armenian Parliament is debating the 2022 state budget draft during today’s session.
The budget draft set security issues, education system and inclusive infrastructure development as a key target for 2022, Minister of Finance Tigran Khachatryan said during the debate.
“The solution of these issues must create grounds for the high economic results of the coming years, which in turn will ensure conditions for programs directed to health and social insurance, settlement of public life and other key issues”, the minister said.
Minister Khachatryan said that the government is targeting long-term high economic growth, at least 7% annually, and in case of a favorable external environment – 9%.