Պատվաստումների առաջիկա գործընթացի առանցքում լինելու են բարձր տարիքի անձինք և քրոնիկ հիվանդները. նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վանաձորի Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի պալատը մարդաշատ է, բավական ակտիվ է անցնում Պատվաստումների օրը: Միաժամանակ գործող պատվաստումային 4 կետերում մեկ ժամում 6 տասնյակից ավելի մարդ պատվաստվել է, հերթագրվել է շուրջ 300 հոգի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, միջոցառմանը ներկա է ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, Լոռու մարզպետ Արամ Խաչատրյանը, առողջապահության ոլորտի մասնագետներ, որոնք հետևում են պատվաստումների գործընթացին: Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը նշեց, որ նման հանրային նախաձեռնությունները մեծ նշանակություն ունեն, ու պատվաստողների թիվը օրեցօր ավելանում է:
«Պատվաստվողների թիվն օրեցօր աճում է և մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ օր առաջ հնարավորինս շատ քաղաքացիներ պատվաստվեն: Ցավոք, մենք հետևում ենք, թե օրը քանի մարդ է մահանում մի հիվանդությունից, որը հնարավոր է կանխարգելել, որի ընթացքը հնարավոր է մեղմ անցկացնել: Առաջիկա շաբաթների աշխատանքի թիրախային խումբը լինելու են 65 և բարձր տարիքի քաղաքացիները և քրոնիկ հիվանդություններով տառապող անձինք: Հորդորում եմ մեր տատիկ, պապիկներին, խնդրում եմ, մի սպասեք, օր առաջ պատվաստվեք»,-ասաց Անահիտ Ավանեսյանը:
«Եկեք պատվաստվենք» խորագրով միջոցառումն անցկացվում է Հայաստանի տարբեր քաղաքներում և առաջիկայում այն շարունակական է լինելու: Նոյեմբերի 7-ին ժամը 11:00-ին, Երևանի «Հիլլս» սպորտային համալիրում տեղի կունենա «Պատվաստումների օր»՝ ՀՀ առողջապահության նախարարության նախաձեռնությամբ, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության, Երևանի քաղաքապետարանի և Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության հետ համագործակցությամբ: Միջոցառման նպատակն է խրախուսել պատվաստումային գործընթացը, հանրությանը առավել իրազեկ դարձնել դրան առնչվող տեղեկատվությանը, ձևավորել հանրային բարձր գիտակցություն՝ պատվաստման կարևորության վերաբերյալ:
Նոյեմբերի 7-ին մայրաքաղաքում գործող շարժական պատվաստումային կետերը չեն գործելու, ամբողջ պատվաստումային գործընթացն իրականացվելու է «Հիլլս» սպորտային համալիրում:
Պատվաստումների միջոցառումն ավելի վաղ մեկ անգամ ևս անցկացվել է Երևանում: Նման միջոցառում անցկացվել է նաև Գյումրիում:
Հայաստանում հասանելի է «Կորոնավակ» (միայն 2-րդ դեղաչափ), «ԱստրաԶենեկա», «Սպուտնիկ-Վի», «Սինոֆարմ», «Մոդերնա» պատվաստանյութերը:

В фокусе предстоящего процесса вакцинации будут люди пожилые и с хроническими болезнями. Министр
Во Дворце культуры Шарля Азнавура в Ванадзоре многолюдно, день вакцинации проходит довольно активно.При этом в 4 пунктах вакцинации одновременно прошли вакцинацию более 6 десятков человек, зарегистрировано около 300 человек.
Как передает Арменпресс, на мероприятии присутствуют министр здравоохранения Республики Армения Анаит Аванесян, губернатор Лори Арам Хачатрян, специалисты в области здравоохранения, которые следят за процессом вакцинации.
Анаит Аванесян отметила, что подобные общественные инициативы имеют большое значение, и количество вакцинирующихся увеличивается день ото дня.
«Число вакцинированных растет день ото дня. Мы должны сделать все возможное, чтобы успеть вакцинировать как можно больше граждан и как можно раньше.Целевой группой работы в ближайшие недели станут 65-летние граждане, люди, страдающие хроническими заболеваниями.Я призываю наших бабушек и дедушек, пожалуйста, не ждите, сделайте прививки», - сказала Анаит Аванесян.
Акция «Сделаем прививки» проводится в разных городах Армении, и в ближайшее время она будет продолжена.7 ноября в 11:00 в ереванском спорткомплексе Hills состоится «День вакцинации» по инициативе Министерства здравоохранения РА, совместно с Министерством образования, науки, культуры, спорта РА, мэрии Еревана и Общества Красного Креста Армении.Целью мероприятия является поощрение процесса вакцинации, повышение информированности общественности о возможности вакцинации.
7 ноября мобильные пункты вакцинации в столице не будут работать, весь процесс вакцинации будет проходить в спорткомплексе Hills.Акция вакцинации ранее проводилась в Ереване.Аналогичное мероприятие прошло в Гюмри.В Армениидоступны вакцины Sputnik V,CoronaVac (только 2-я доза), AstraZeneсa,Sinopharm, Moderna.