Գիտնականները հուշարձանների չափագրում և ֆոտոգրամետրիա են իրականացրել Արցախում
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  3D եռաչափ սկանավորման սարքավորումների կիրառմամբ Ճարտարապետության և շինարարության  Հայաստանի ազգային համալսարանի (ՃՇՀԱՀ), «Թումո»-ի և Գիտությունների ազգային ակադեմիայի աշխատակիցներն Արցախում 12 պատմամշակութային հուշարձանի չափագրում, ֆոտոգրամետրիա և սկանավորում են իրականացրել:  Նյութերը համալսարանը մշակել և փոխանցել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հոկտեմբերի 11-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՃՇՀԱՀ ռեկտոր Եղիազար Վարդանյանը:
«Հուշարձանների ցանկը տրամադրել է նախարարությունը: Մասնագետներն աշխատել են ինչպես մեր վերահսկողության տակ, այնպես էլ մեր վերահսկողությունից դուրս գտնվող հուշարձաններում»,- շեշտեց ռեկտորն ու հավելեց, որ աշխատանքները շարունակական բնույթ կկրեն:
Անդրադառնալով համալսարանում պատմամշակութային ժառանգության պահպանությանը նվիրված խնդիրների ուսումնասիրությանը՝ Վարդանյանն ընդգծեց, որ դրանք առանցքային դեր ու նշանակություն ունեն: «Այդ հարցերին վերաբերող առարկաները, թեմայի շուրջ հմտություններ ու գիտելիքներ ձեռք բերելու համար անհրաժեշտ նյութերը ներառված են մեր բոլոր ուսումնական ծրագրերում: Պատմամշակութային ժառանգության պահպանության ուղղությամբ համալսարանում իրականացվում է մեծ ծավալի գիտական աշխատանք: Կան բազմաթիվ հետազոտություններ, այդ թեմաներով պաշտպանվում են գիտական ատենախոսություններ, իրականացվում են նաև կիրառական նշանակության աշխատանքներ, այսինքն՝ համալսարանի դասախոսները ուսումնասիրում են, կատարում ամրակայման, վերականգնման նախագծեր տարբեր գերատեսչությունների պատվերով»,- պատմեց ՃՇՀԱՀ ռեկտորը:
Նա հիշեցրեց, որ Երերույքի տաճարի վերականգնման աշխատանքների նախագիծն ավարտվել է, և նմանատիպ աշխատանքներ դեռ իրականացվում են:
Խոսելով առաջիկա ծրագրերի մասին՝ ռեկտորն ասաց, որ նախատեսում են համալսարանում ճարտարապետական հուշարձանների վերականգնման և պահպանության առանձին ամբիոն ստեղծել, առանձին ուսումնական ծրագիր: «Կարծում ենք՝ այն կարող է լինել UNESCO-ի հովանու ներքո: Ներկայումս իրականացվում են այս ծրագրի մշակման աշխատանքները, բանավոր որոշակի պայմանավորվածություններ կան: Հավանաբար, 2022-ից ամբիոնը կսկսի գործել, և ավելի համակարգված կիրականացվեն ուսումնական գործընթացն ու գիտական հետազոտությունները»,- եզրափակեց Եղիազար Վարդանյանը:

В Арцахе осуществили измерение и фотограмметрию памятников
С применением оборудования для 3D-сканирования сотрудники Армянского национального архитектурно-строительного университета (АНАСУ), Национальной академии наук и Центра ТУМО  в Арцахе осуществили измерение и фотограмметрию памятников 12 памятников истории и культуры. Материалы обработаны университетом и переданы в Министерство образования и науки Армении.
Как передает «Арменпресс», об этом 11 октября журналистам сообщил ректор АНАСУ Егиазар Варданян.
«Список памятников был предоставлен министерством. Специалисты работали и над памятниками, находящимися на подконтрольных нам территориях, так и над памятниками на неподконтрольных», - подчеркнул ректор, добавив, что работа будет продолжена.
Касаясь изучения вопросов, связанных с сохранением исторического и культурного наследия в университете, Егиазар Варданян подчеркнул, что они имеют ключевое значение. «Все, связанное с этими вопросами, материалы, необходимые для приобретения навыков и знаний по этой теме, включены во все наши учебные планы. В университете ведется большая научная работа в направлении сохранения исторического и культурного наследия. «По этим темам проводится много исследований, защищаются научные диссертации, проводятся практические работы, то есть преподаватели университета изучают, выполняют проекты укрепления и реставрации по заказу разных ведомств», - сказал ректор.
Он напомнил, что проект реставрации храма Ереруйк уже завершен, остальные работы продолжаются.
Говоря о предстоящих программах, ректор сообщил, что они планируют создать в университете  кафедру реставрации и сохранения архитектурных памятников и учебную программу. «Мы думаем, что это может быть под эгидой ЮНЕСКО. Работа по этой программе сейчас ведется, есть некоторые устные договоренности. Возможно, с 2022 года кафедра заработает, учебный процесс и научные исследования будут проводиться систематизированнее», - заключил Егиазар Варданян.