Չինաստանի եւ ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչներն այս շաբաթ բանակցություններ կվարեն Շվեյցարիայում
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային անվտանգության հարցերով ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենի օգնական Ջեյք Սալիվանը եւ Չինաստանի Կոմկուսի Կենտրոնական կոմիտեի (ՉԿԿ ԿԿ) քաղբյուրոյի անդամ, ՉԿԿ ԿԿ-ի արտաքին գործերի հանձնաժողովի քարտուղար Յան Ցժեչին այս շաբաթ բանակցություններ կվարեն Շվեյցարիայում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 5-ին հայտնել Է South China Morning Post թերթը:
«Չինաստանի ամենաբարձրաստիճան դիվանագետ Յան Ցզեչին այս շաբաթ Շվեյցարիայում բանակցություններ կվարի ազգային անվտանգության հարցերով ԱՄՆ-ի նախագահի օգնական Ջեյք Սալիվանի հետ, հայտարարել են հանդիպման մանրամասներին իրազեկ աղբյուրներ»,- գրում Է թերթը:
«Նրանց միջեւ բանակցություններն, ամենայն հավանականությամբ, տեղի կունենան հոկտեմբերի 6-ին: Դա գրեթե մեկ ամիս անց Է երկու երկրների ղեկավարներ Սի Ցզինպինի եւ Ջո Բայդենի միջեւ կայացած հեռախոսազրույցից հետո»,- մեջբերում Է հրատարակությունն աղբյուրի խոսքը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

China and US to hold talks in Switzerland this week
YEREVAN, OCTOBER 5, ARMENPRESS. The talks between US National Security Advisor Jake Sullivan and Member of the Political Bureau of the Central Committee of the Communist Party of China (CPC), Director of the Foreign Affairs Commission of the CPC Central Committee Yang Jiechi will take place in Switzerland this week, TASS reports citing the South China Morning Post.
“China’s top diplomat Yang Jiechi will hold talks with US National Security Adviser Jake Sullivan in Switzerland this week, according to sources familiar with details of the meeting”, the statement reads.
“The talks between the pair - said to be most likely to take place on Wednesday - will come less than a month after the telephone call between the two nations’ presidents, Xi Jinping and Joe Biden”, according to the newspaper.