Ղարաբաղի շուրջ 2020 թվականի համաձայնության գլխավոր արդյունքը կայունությունն Է. Լավրով
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների լիակատար դադարեցման շուրջ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների կողմից անցյալ տարի ձեռք բերված համաձայնությունների գլխավոր արդյունքն իրադրության կայունացումն Է հակամարտության գոտում:
Այդ մասին սեպտեմբերի 28-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում հայտարարել Է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը, «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հաղորդում է «ԻՏԱՌ ՏԱՍՍ»-ը:
«2020 թվականի մայիսի 9-ից այս կողմ մեր գլխավոր արդյունքն այն է, որ կայունություն է հաստատված ու այդ կայունությունը պահպանվում է: Ռուսաստանյան խաղաղապահ զորակազմը նպաստում Է նրան, որ որեւԷ բռնի գործողություն մենք այժմ չենք տեսնում: Փոքր միջադեպերը, որոնք եղել են սկզբնական փուլում, արագորեն վերացվել են: Եվս մեկ անգամ ընդգծում եմ՝ այժմ այնտեղ իրադրությունը կայուն Է, թեեւ, իհարկե, խնդիրները քիչ չեն»,-նշել Է Լավրովը:
Նրա խոսքով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները Նյու Յորքում Բաքվի եւ Երեւանի հետ համաձայնեցրել են աշխատանքային այցերի վերսկսումը Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջան:
«Բառացիորեն օրերս Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի երեք համանախագահները Նյու Յորքում հանդիպում են ունեցել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարների հետ: Նրանք, որքան հասկանում եմ, համաձայնեցրել են տարածաշրջան (Լեռնային Ղարաբաղ) այցելությունների համար իրենց ուղեւորությունների եւ զրույցների վերսկսումը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ, այդ թվում՝ հանդիպումներ են պլանավորված Ստեփանակերտում»,-հայտնել Է նա:

Лавров: главный результат договоренности 2020 года по Карабаху заключается в стабильности
Главный результат достигнутых в прошлом году лидерами России, Азербайджана и Армении договоренностей о полном прекращении военных действий в Карабахе - стабилизация ситуации в зоне конфликта. Об этом заявил во вторник на пресс-конференции министр иностранных дел РФ Сергей Лавров.
"Главный результат почти года, который прошел после 9 ноября 2020 года, заключается в том, что стабильность установлена, поддерживается, российский миротворческий контингент способствует тому, что каких-либо насильственных действий мы сейчас не наблюдаем. Мелкие инциденты, которые были на начальном этапе, быстро разрешались. Еще раз подчеркну: сейчас там ситуация стабильна, хотя, конечно, проблем немало", - отметил Лавров.
По его словам, сопредседатели Минской группы ОБСЕ согласовали в Нью-Йорке с Баку и Ереваном возобновление рабочих поездок в регион Нагорного Карабаха,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Буквально на днях три сопредседателя от России, США и Франции встречались в Нью-Йорке с министрами иностранных дел Азербайджана и Армении. Они, насколько я понимаю, согласовали возобновление своих поездок в регион для посещения [Нагорного Карабаха] и разговоров на месте с представителями Армении, Азербайджана, в том числе в Степанакерте запланированы встречи", - сообщил он.