Ավելի քան 40 հազար քվեաթերթիկ անվավեր է ճանաչվել ՌԴ-ի 43 տարածաշրջանների ընտրություններում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանում անցկացված ընտրությունների ընթացքում 40 հազար 605 քվեաթերթիկ անվավեր Է ճանաչվել երկրի 43 տարածաշրջանների 157 ընտրատեղամասերում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 24-ին հայտարարել Է ՌԴ ԿԸՀ-ի ղեկավար Էլլա Պամֆիլովան: «Ներկայում հանձնաժողովների կողմից անվավեր Է ճանաչվել 40 հազար 605 քվեաթերթիկ, դա 0,0004 տոկոսն Է»,- Պամֆիլովան ասել Է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում:
Նրա խոսքով՝ քվեաթերթիկների անվավեր ճանաչվելու պատճառների թվում են. խոտանը քվեաթերթիկների տիրաժում, որոնք թույլ չեն տվել հաշվել նշումները, արտագնա քվեարկության անորակ ձեւակերպված գրանցումները, ընտրական հանձնաժողովների անդամների կողմից քվեաթերթիկների լրացումն ընտրողների փոխարեն, սեյֆ-փաթեթի կամ շարժական արկղի ամբողջականության կամ կնքման կանոնների խախտումը, շարժական արկղի մեջ մեծ թվով քվեաթերթիկների հայտնաբերումը, դրոշմանիշների բացակայությունը քվեաթերթիկների վրա եւ այլն:
«Անկասկած, իրավապահ մարմինների կողմից ավելի մանրամասնորեն կհետազոտվեն քվեաթերթիկների լցոնումները, որոնք թույլ են տրվել Ադիգեյի, Հյուսիսային Օսիա-Ալանիայի հանրապետություններում, Բրյանսկի, Իվանովսկի, Կեմերովոյի եւ Մոսկվայի մարզերում»,-հավելել Է Պամֆիլովան, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Более 40 тыс. бюллетеней признано недействительными на выборах в 43 регионах РФ
В ходе прошедших выборов были признаны недействительными 40605 бюллетеней на 157 избирательных участках 43 регионов России, заявила в пятницу глава ЦИК РФ Элла Памфилова.
"На сей момент признано комиссиями недействительными 40605 бюллетеней, это 0,0004%, это значит десятитысячная доля процента от числа бюллетеней, выданных избирателю (...) на 157 избирательных участках в 43 регионах страны", - сказала Памфилова в Центризбиркоме.
По ее словам, среди причин аннулирования бюллетеней - брак в тираже бюллетеней, не позволяющий КОИБам считывать с них отметки; некачественно оформленные реестры выездного голосования; заполнение бюллетеней членами избиркомов за избирателей; нарушение целостности или правил запечатывания сейф-пакета или переносного ящика; обнаружение в переносном ящике большего числа бюллетеней, чем приложенных к нему заявлений о голосовании на дому и отсутствие марок на бюллетенях, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"Несомненно, более тщательно будут изучены правоохранительными органами причины вбросов бюллетеней, допущенных на избирательных участках в республиках Адыгея, Северная Осетия - Алания, Брянской, Ивановской, Кемеровской и Московской областях", - добавила Памфилова.