Դա երկար և դժվարին ճանապարհ է եղել Հայաստանի ժողովրդի համար, քանի որ պայքարել եք ազատության համար. Մենենդեսը շնորհավորել է ՀՀ անկախության օրը
Դա երկար և դժվարին ճանապարհ է եղել Հայաստանի ժողովրդի համար, քանի որ
պայքարել եք ազատության համար. Մենենդեսը շնորհավորել է ՀՀ անկախության օրը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, Սենատոր Բոբ Մենենդեսը տեսաուղերձով շնորհավորել է Հայաստանի անկախության օրվա կապակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից, ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
«Ինձ համար պատիվ է Հայաստանի անկախության 30-ամյակի կապակցությամբ ուղերձով դիմել Հայաստանի դեսպանությանը:Ես հասկանում եմ, որ այս ուղերձը հրապարակային է լինելու Հայաստանի ժողովրդի համար, ուստի կցանկանայի ուղիղ խոսել ձեզ հետ:
Ես կցանկանայի հղել իմ լավագույն բարեմաղթանքները, քանի որ դուք նշանավորում եք ձեր ազգի պատմության այս կարևոր հանգրվանը, որն առավել նշանակալից դարձավ հայերի այն սերունդների համար, ովքեր տենչում էին տեսնել անկախ Հայաստանի իրենց տեսլականի իրականացումը:
Դա երկար և դժվարին ճանապարհ է եղել Հայաստանի ժողովրդի համար, քանի որ պայքարել եք ազատության համար: Դուք առաջին անգամ համարձակորեն հաստատեցիք ձեր ինքնորոշման իրավունքը, երբ 1918թ. Հայկական ազգային խորհուրդը անկախություն հռչակեց, շատ չանցած, երբ հայերը միավորվեցին՝ դիմակայելու Օսմանյան կայսրության ոճրագործություններին:
Խորհրդային իշխանության տարիներին դուք հիշել եք այն գաղափաները, որոնց հիման վրա ստեղծել եք Հայաստանի Առաջին Հանրապետությունը․ գաղափարներ, որոնք եղել են որպես հույսի աղբյուր և որոնք կարող էին կրկին ապահովել ազատ և ժողովրդավարական հայրենիք ձեր ժողովրդի համար:
Այնուհետև, դուք ճնշող մեծամասնությամբ քվեարկեցիք Խորհրդային Միությունից անկախության օգտին 1991 թվականին՝ ստեղծելով ինքնիշխան պետություն, որի համար ես հպարտ եմ, որ այսօր կանգնած եմ ձեր կողմքին որպես գործընկեր և բարեկամ: Հայերը գիտակցում են այս պատմության կարևորությունը սեփական հայրենիք ունենալու երկարատև նպատակին հասնելու համար:
Ես նույնպես հավատում եմ մեր անցյալը գիտակցելու կարևորությունը, որպես ապագան հասցեագրելու միջոց: Այդ իսկ պատճառով ես երկար տարիներ պայքարել եմ Հայոց ցեղասպանության ճշմարտությունը ճանաչելու ուղղությամբ, հայ ժողովրդի պատմության մի հատված, որը ժխտել են այն իրականացնողների ժառանգները:
Ճշմարտությունը քողարկելու իմ որոշ գործընկերների բազմաթիվ փորձերը ես ի վերջո հաղթահարեցի Սենատում 2019թ․: Մենք ճանաչում ենք և այդ քայլով հարգում հայոց պատմության այս ողբերգական էջի զոհերին: Մենք հայտարարեցինք «Մենք հիշում ենք»: Ես ուրախացա, երբ նախագահ Բայդենը միացավ ինձ այս տարվա սկզբին, Հայոց հիշատակի օրը, ճանաչելով անցյալը:
Այստեղ ՝ Միացյալ Նահանգներում, մենք չափազանց բարձր ենք գնահատում ամերիկահայերի ներդրումը, որոնց հետ մենք միանում ենք՝ նշելու Հայաստանի Անկախության օրը:
Իմ հայրենի Նյու Ջերսի նահանգում մենք պատիվ ունենք ունենալ ամերիկահայ ուժեղ համայնք, որի ներդրումների համար ես անչափ շնորհակալ եմ: Միացյալ Նահանգները հարգում է ամերիկահայերի հզոր մասնակցությունը մեր հասարակության բոլոր ասպարեզներում և շահում է նրանց հարուստ մշակույթից:
Միացյալ Նահանգները գնահատում է իր հարաբերությունները Հայաստանի հետ, որը հիմնված է փոխադարձ հարգանքի և ընդհանուր գաղափարների վրա:
Անկախության այս օրը ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ ՝ հայ ժողովրդին, ձեր հարատև բարեկամության համար: Շնորհակալություն, Աստված օրհնի ձեզ և շնորհավոր անկախության տոնը»:

YEREVAN, SEPTEMBER 22, ARMENPRESS. US Senator Bob Menendez has addressed a video message congratulating Armenia on the Independence Day, the Armenian Foreign Ministry said.
“It is an honor to be asked to address the Embassy of Armenia on this 30th Anniversary of Armenia's Independence Day.
I understand that this message will be shared with the people of Armenia, so I'd like to speak to you directly.
I'd like to extend my best wishes as you observe this important milestone in your nation's history, one made even more meaningful by the generations of Armenians who longed to see their vision of an independent Armenia realized.
It has been a long and arduous path for the people of Armenia as you struggle for freedom. You first bravely asserted your right to self-determination when the Armenian National Council declared independence in 1918, not long after Armenians joined together to resist the atrocities committed by the Ottoman Empire.
During the years of Soviet rule, you remembered the ideals that you set forth in establishing the First Republic of Armenia, a source of hope and you could once again secure a free and democratic homeland for your people.
You then voted overwhelmingly for independence from the Soviet Union in 1991, establishing a sovereign state that I am proud to stand by today as a partner and a friend. Armenians understand the importance of this history in attaining the long-sought goal of a homeland of your own.
I too believe in the importance of understanding our past as a means to inform the future. That is why I fought for many years to recognize the truth of the Armenian genocide a part of the Armenian experience denied by the descendants of those who perpetrated it.
After numerous attempts to overcome obstruction by my colleagues seeking too obscure the truth, I finally overcame this obstacle in the Senate in 2019. We recognize and in doing so, honored the victims of this tragic chapter in Armenian history. We declared “We remember” I was gratified when President Biden joined me in acknowledging the past earlier this year on Armenian Remembrance Day.
Here in the United States, we value immensely the contributions made by Armenian- Americans, with who we join in celebrating Armenian Independence Day.
In my home state of New Jersey, we are privileged to have a strong Armenian American community whose contributions I am immensely grateful for. The United States honors the robust participation of Armenian-Americans in all facets of our society and benefits from the rich culture that they share.
The United States values its relationship with Armenia, one that is founded on mutual respect and shared ideals.