Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Ժենյա Ավետիսյանի մահվան կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել ՀՀ ժողովրդական արտիստ Ժենյա Ավետիսյանի մահվան կապակցությամբ;
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հեռագրի մեջ, մասնավորապես, ասված է.
«Խոր վշտով տեղեկացա ՀՀ ժողովրդական արտիստ Ժենյա Ավետիսյանի մահվան մասին: Հայ ժողովուրդը կորցրեց մեր ժամանակների բացառիկ դերասանուհիներից մեկին:
1964 թվականից հանդես գալով Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնում, խաղալով մի քանի տասնյակ դերեր, նկարահանվելով գեղարվեստական ֆիլմերում՝ տիկին Ավետիսյանն իր կերտած կերպարներով կմնա որպես հայ թատրոնի ու կինոյի բացառիկ ներկայացուցիչ:
Մեծ սեր և ժողովրդականություն են վայելում «Գիքոր», «Ճերմակ անուրջներ», «Ժայռը», «Մարդն օլիմպոսից» և մյուս ֆիլմերը, որոնցում հանդես է եկել տաղանդավոր և պրոֆեսիոնալ դերասանուհին, ով իր ողջ գործունեության ընթացքում սիրված է եղել մեր ժողովրդի կողմից:
Կիսում եմ մեծանուն դերասանուհու ընտանիքի, գործընկերների, երկրպագուների և բոլորի վիշտն այս մեծ կորստի պահին»:

Никол Пашинян направил телеграмму соболезнования в связи с кончиной Жени Аветисян
Премьер-министр Никол Пашинян направил телеграмму соболезнования в связи с кончиной Народной артистки Республики Армения Жени Аветисян. Как сообщает Арменпресс, в послании говорится:
“С глубокой скорбью узнал о кончине Народной артистки Республики Армения Жени Аветисян. Армянский народ потерял одну из выдающихся актрис современности.
Выступавшая в Национальном академическом театре имени Габриэла Сундукяна с 1964 года, сыгравшая в нескольких десятках представлений и снявшаяся в многочисленных художественных фильмах г-жа Аветисян своими ролями останется в нашей памяти как исключительный представитель армянского театра и кино.
Большой популярностью пользуются фильмы “Гикор”, “Белые грезы”, “Скала”, “Человек с «Олимпа»” и др., в которых сыграла эта талантливая и профессиональная актриса, которая была любима нашим народом на протяжении всей своей деятельности.