Սյունիքում այլընտրանքային ճանապարհների շինարարությունը նախատեսված է ավարտել 2022-ի գարնանը
ԳՅՈՒՄՐԻ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ,  ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սյունիքում այլընտրանքային ճանապարհների շինարարությունը նախատեսված է ավարտել 2022թ–ի գարնանը։ Այս մասին սեպտեմբերի 16-ին Գյումրիում լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց  ՀՀ փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանը։
Մինչ այդ  կավարտվեն Կապան–Տաթև գրունտային ճանապարհի շինարարական աշխատանքները։ «Անհրաժեշտության դեպքում այն բեռնատարները, որոնք կցանկանան երթևեկել Կապան–Տաթև ուղղությամբ, կուղեկցվեն ոստիկանների կողմից, քանի որ այնտեղ վերանորոգման աշխատանքներ են ընթանում, ու առանց ոստիկանական ուղեկցության խնդիրներ կարող են առաջանալ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց  ՀՀ փոխվարչապետը՝ տեղեկացնելով, որ այժմ շատերը խուսափում են այս ճանապարհով երթևեկելուց, քանի որ գերբեռնված են լինում ու նույնիսկ փոքր քարի պատճառով կարող են անցանկալի իրավիճակում հայտնվել։
Կապան–Տաթև ճանապարհով հիմնականում երթևեկում են միջին չափի ավտոմեքենաները։ Ասֆալտապատելուց հետո, Պապիկյանի դիտարկմամբ, ճանապարհն ավելի երթևեկելի կդառնա: Միակ խնդիրն, ըստ փոխվարչապետի, կարող է ծագել Տաթևի «Սատանի կամուրջ» կոչվող հատվածում։ Բայց կառավարությունը նաև այս ճանապարհին է այլընտրանք կառուցելու` Տաթև–Լծեն ուղղությամբ:
Սյունիքում նախատեսվում է նոր ճանապարհներ կառուցել Տաթևից դեպի Բարձրավան, Շուռնուխ, Ճակատեն ու Որոտան գյուղեր:

Construction of alternative roads in Syunik is planned to be completed in the spring of 2022
YEREVAN, SEPTEMBER 16, ARMENPRESS. Construction of alternative roads in Syunik is planned to be completed in the spring of 2022, Deputy Prime Minister Suren Papikyan told the reporters in Gyumri.
‘’Before that, the construction of the Kapan-Tatev ground road will be completed. If necessary, the trucks that want to travel in the direction of Kapan-Tatev will be accompanied by the police, as repairs are underway there, and without police escort problems may arise’’, ARMENPRESS reports the Deputy PM said, adding that now many drivers avoid that road, because the trucks are fully loaded and can face undesired situations as a result of a small stone on the road.
Medium-sized cars mainly drive on the Kapan-Tatev road. According to Papikyan, after asphalting, the permeability of the road will increase. The only problem, according to the Deputy Prime Minister, may arise in the part of Tatev called "Devil's Bridge". But the Government will also build an alternative in this direction, in the direction of Tat-Ltsen.
New roads are planned to be built in Syunik from Tatev to Bardzravan, Shurnukh, Chakaten and Vorotan villages.