Ռուսաստանը չի ծրագրում հինգ տարի հետո դուրս բերել խաղաղապահներին ԼՂ-ից. Վլադիմիր Եվսեև
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը չի պատրաստվում դուրս բերել իր խաղաղապահ զորքերը Լեռնային Ղարաբաղից: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այսպիսի կարծիք հայտնեց ռուսաստանցի ռազմական փորձագետ Վլադիմիր Եվսեևը՝ մեկնաբանելով խաղաղապահ զորամիավորման նախկին հրամանատար Ռուստամ Մուրադովի հայտարարությունը:
«Ես կարծում եմ, որ Ռուսաստանը չի ծրագրում 5 տարվա ժամկետը լրանալուց հետո դուրս բերել խաղաղապահներին [Լեռնային Ղարաբաղից]: Բայց ամեն ինչ, իհարկե, կախված կլինի ընթացիկ իրավիճակից: Ադրբեջանն, անշուշտ, կփորձի ինչ-որ կերպ դուրս մղել ռուս խաղաղապահներին, բայց չեմ կարծում, թե նա կհաջողի»,- ասաց ռուսաստանցի փորձագետը:
Այս համատեքստում Եվսեևը նկատեց, որ պատերազմից գրեթե մեկ տարի անց Ադրբեջանն, ըստ էության, չի յուրացրել իր կողմից օկուպացված տարածքները:
«Ես այդքան էլ չեմ տեսնում՝ ինչպես է Ադրբեջանը յուրացնում Ղարաբաղը: Դա տեսանելի չէ: Ռազմական որոշ յուրացում կա, բայց տարածքների բնակեցում չի նկատվում: Ստացվում է, որ այն 7000 ադրբեջանցիները, որ կորցրել է Ադրբեջանը պատերազմում, անիմաստ են զոհվել: Ստացվում է՝ գրավել են տարածքներ, որտեղ ոչ ոք չի ապրում: Այդ դեպքում ի՞նչ իմաստ ուներ այդքան զոհեր տալը: Ի՞նչ են անում Լեռնային Ղարաբաղում, օրինակ, արաբները: Ինչո՞ւ նրանք այնտեղ հայտնվեցին: Հարցերը շատ են: Ուստի կարծում եմ, որ առայժմ վաղ է խոսել այն մասին՝ ինչ կլինի 4 տարի անց: Բայց ամեն դեպքում կարծում եմ, որ Ռուսաստանը չի պատրաստվում դուրս բերել խաղաղապահներին: Դա իմ անձնական տեսակետն է», - մեկնաբանեց Վլադիմիր Եվսեևը:
Արցախում 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության համաձայն տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորամիավորման արդեն նախկին հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Ռուստամ Մուրադովը Մախաչկալայում տեղի ունեցած մի հանդիպման ժամանակ ՏԱՍՍ-ի թղթակցին ասել է, որ խաղաղապահ առաքելության 5-ամյա ժամկետը լրանալուց հետո որոշում կընդունվի ռուսական խաղաղապահ առաքելության երկարաձգման վերաբերյալ: Մուրադովը նաև նշել է, որ դրական է գնահատում Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի խաղաղապահ զորքերի գործունեությունը: Գեներալի խոսքով՝ խաղաղապահների գնահատականը տալիս է Արցախի խաղաղ բնակչությունը:
Ռուստամ Մուրադովին հրամանատարի պաշտոնում ռոտացիայի սկզբունքով կփոխարինի գեներալ-մայոր Միխայիլ Կոսոբոկովը, որը մինչ այդ զբաղեցրել է ՌԴ ԶՈՒ 58-րդ համազորային բանակի (Հարավային ռազմական օկրուգ) հրամանատարի տեղակալի պաշտոնը: Սեպտեմբերի 9-ին ՌԴ խաղաղապահ ուժերի նորանշանակ հրամանատար Միխայիլ Կոսոբոկովին Երևանում ընդունել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանը:

Russia doesn’t plan to pull out peacekeepers from Karabakh upon completion of initial term, says analyst Vladimir Evseev
Russia doesn’t plan to pull out peacekeepers from Karabakh upon completion of initial term,
says analyst Vladimir Evseev
YEREVAN, SEPTEMBER 10, ARMENPRESS. Russia doesn’t plan to pull out its peacekeeping forces from Nagorno Karabakh, military expert Vladimir Evseev told ARMENPRESS when asked to comment the former commander of the troops Lt. General Rustam Muradov’s latest statement.
“I think Russia doesn’t plan to pull out peacekeepers upon the completion of the 5-year term. But of course everything will depend on the current situation. Azerbaijan will certainly try to somehow drive out Russian peacekeepers, but I don’t think they’ll succeed,” the Russian analyst said.
Lt. General Rustam Muradov, who led the Russian peacekeeping forces in Nagorno Karabakh since the signing of the ceasefire and who was only recently replaced by Major General Mikhail Kosobokov, told TASS that a decision on extending the mission’s term will be made when the 5-year term is completed. Muradov mentioned that he assesses highly the peacekeeping activities, and noted that this assessment is given by the civilian population of Artsakh.
In this context, Evseev said that almost a year since the end of the war Azerbaijan basically hasn’t yet mastered the territories it occupied.
“I don’t see how Azerbaijan is [mastering] Karabakh. This isn’t visible. There is some military mastering, but the territories aren’t being populated. Turns out the 7000 Azerbaijanis which Azerbaijan lost in the war died for nothing. Turns out they captured territories where no one lives. In this case, what was the point in taking so many casualties? What do Arabs for example do in Nagorno Karabakh? Why did they appear there? There are many questions. Therefore I think it’s too early to speak about what could happen in 4 years. But in any case I think Russia doesn’t plan to pull out its peacekeepers. This is my personal opinion,” Evseev said.