Մաքսային գործընթացներն ամբողջությամբ կթվայնացվեն
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Պետական եկամուտների կոմիտեն մաքսային գործընթացներն ամբողջությամբ էլեկտրոնային հարթակ տեղափոխելու նպատակով համագործակցություն է սկսել Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին փոխանցում են ՀՀ ՊԵԿ-ից, ձևավորված աշխատանքային խումբն արդեն սկսել է ուսումնասիրել ներկայում գործող մաքսային գործընթացները, առկա խնդիրները, դիտարկել դրանք լուծելու վերաբերյալ ՊԵԿ տեսլականը և կատարել կարիքների գնահատում։
Խմբում ներգրավված միջազգային փորձագետի հետ հանդիպմանը ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Շուշանիկ Ներսիսյանը հայտնել է, որ կոմիտեն շարժվում է մաքսային գործընթացների թվայնացման ճանապարհով։ Բոլոր նախագծերի ավարտին ակնկալվում է ունենալ ամբողջովին նոր մաքսային ծառայություն: Այսինքն, ապրանքը մաքսազերծելիս, տնտեսվարողը կամ նրա ներկայացուցիչն այլևս մաքսային ծառայողների հետ անմիջական շփում չեն ունենալու․ թղթաբանությանն ու մաքսատուն այցելություններին փոխարինելու են առցանց գործընթացները։
Նախատեսվում է, որ կարիքների և միջազգային փորձի վերլուծության հիման վրա ՎԶԵԲ գործընկերները կառաջարկեն մաքսային գործընթացների թվայնացման լավագույն մոդելը։
Նախագծի ավարտին կմշակվի բարեփոխումների ռազմավարությունը ֆինանսական հիմնավորումներով ամփոփող փաստաթուղթ։

Таможенные процессы полностью будут оцифрованы
Комитет государственных доходов начал сотрудничество с Европейским банком реконструкции и развития по переводу всех таможенных процессов на электронную платформу.
Как сообщили «Арменпресс» в Комитете государственных доходов РА, сформированная рабочая группа уже приступила к изучению текущих таможенных процессов, существующих проблем, рассмотрению видения по их решению и оценке потребностей.
В ходе встречи с международным экспертом, входящим в состав группы, заместитель председателя КГД Шушаник Нерсисян заявила, что комиссия движется в сторону цифровизации таможенных процессов. По завершении всех проектов ожидается создание совершенно новой таможенной службы. То есть при оформлении товаров у хозяйствующего субъекта или его представителя не будет прямого контакта с другими таможенниками. Онлайн-процессы заменят бумажную работу и посещение таможни.
Ожидается, что на основе анализа потребностей и международного опыта партнеры ЕБРР предложат лучшую модель цифровизации таможенных процессов.
По окончании проекта будет разработан документ, обобщающий стратегию реформы с финансовым обоснованием.