ՀՀ փոխվարչապետը ՎԶԵԲ տարածաշրջանային տնօրենի հետ քննարկել է համատեղ աշխատանքի ուղիները
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանը սեպտեմբերի 6-ին հանդիպել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) Կովկասի, Մոլդովայի և Բելառուսի տարածաշրջանային ղեկավար, տնօրեն Կատարինա Բյորլին Հանսենին: Վերջինիս ուղեկցում էր ՎԶԵԲ-ի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Դմիտրի Գվինդաձեն: Կողմերը քննարկել են ՀՀ կառավարության միջնաժամկետ և երկարաժամկետ առաջնահերթությունները և դրանց շրջանակներում ՎԶԵԲ-ի հետ համատեղ աշխատանքի ուղիները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանի գրասենյակից, փոխվարչապետը կարևորել է ՎԶԵԲ-ի հետ ՀՀ կառավարության սերտ համագործակցությունը՝ նշելով, որ դրա արդյունքում բազմաթիվ ընթացիկ և արդեն իսկ հաջողված ծրագրեր են իրականացվել: Նա առանձնացրել է Կոտայք-Գեղարքունիք աղբավայրի կառուցումը՝ որպես իր տեսակի մեջ Հայաստանում առաջինը և ՎԶԵԲ-ի հետ համատեղ աշխատանքի հաջող օրինակ: Սուրեն Պապիկյանը շեշտել է, որ ենթակառուցվածքների զարգացումը Հայաստանի կառավարության առաջնահերթություններից է, որտեղ համագործակցության լայն հնարավորություններ կան: Նկատի ունենալով ԵՄ-ի՝ 2.6 մլրդ եվրո աջակցության արդյունքում մեկնարկելիք նոր ծրագրերը՝ փոխվարչապետը դրանց իրականացման գործում ընդգծել է ՎԶԵԲ-ի դերակատարությունը՝ այդ համատեքստում վերջինիս դիտարկելով որպես հիմնական գործընկերներից մեկը:
Ըստ աղբյուրի՝ ՎԶԵԲ-ի Կովկասի, Մոլդովայի և Բելառուսի տարածաշրջանային ղեկավար, տնօրեն Կատարինա Բյորլին Հանսենը շնորհավորել է Սուրեն Պապիկյանին ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ՝ նկատելով, որ նախկին արդյունավետ գործակցության փորձով միմյանց հասկանալն ու առաջ ընթանալը դյուրին է լինելու:
«Կողմերը քննարկել են ՀՀ կառավարության միջնաժամկետ և երկարաժամկետ առաջնահերթությունները և դրանց շրջանակներում ՎԶԵԲ-ի հետ համատեղ աշխատանքի ուղիները: Փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարության համար չափազանց կարևոր է ենթակառուցվածքների ոլորտի զարգացումը, մասնավորապես՝ ընդգծելով Սյունիքում այդ ուղղությամբ ծրագրերի իրականացումը: Նա հատկանշել է ճանապարհաշինության, ջրագծերի անցկացման, ջրամբարաշինության, զբոսաշրջության զարգացման և կանաչ էներգիայի օգտագործման ուղղությունները: Փոխվարչապետն անդրադարձել է Հայաստանի համար «Հյուսիս-հարավ» ավտոճանապարհային միջանցքի շինարարության նշանակությանը՝ առանձնացնելով Սիսիան-Քաջարան հատվածի կառուցումն իր բոլոր բաղադրիչներով»,- հայտնում են ՀՀ փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանի գրասենյակից՝ հավելելով, որ հանդիպման ժամանակ անդրադարձ է կատարվել Երևանի ավտոբուսների արդիականացման, կանաչ էներգիայի զարգացման, ջրամբարաշինության և աղբավայրերի կառուցման հարցերին: Կողմերն ինտենսիվ և լիակատար համագործակցության պատրաստակամություն են հայտնել ծրագրերի իրականացման փուլում:

YEREVAN, SEPTEMBER 6, ARMENPRESS. Deputy Prime Minister of Armenia Suren Papikyan met with Regional Director of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) for Caucasus, Moldova and Belarus Catarina Bjorlin Hansen, who was accompanied by Head of EBRD Yerevan Office Dmitry Gvintadze.
As ARMENPRESS was informed from the Office of Suren Papikyan, the Deputy Prime Minister highlighted the close cooperation of the Government of the Republic of Armenia with the EBRD, noting that as a result, many ongoing and already successful programs have been implemented. He singled out the construction of the Kotayk-Gegharkunik landfill as the first of its kind in Armenia and as a successful example of joint work with the EBRD. Suren Papikyan stressed that the development of infrastructure is one of the priorities of the Armenian Government, where there are broad opportunities for cooperation. Taking into account the new programs to be launched in the sidelines of the EU €2.6 billion assistance, the Deputy Prime Minister stressed the role of the EBRD in their implementation, considering it as one of the main partners.
Regional Director of the EBRD for Caucasus, Moldova and Belarus Catarina Bjorlin Hansen congratulated Suren Papikyan on assuming the post of the Deputy Prime Minister of Armenia, noting that given the experience of productive cooperation in the past, understanding each other and moving forward will be easy.
The parties discussed the medium-term, long-term priorities of the Government of the Republic of Armenia and the ways of working together with the EBRD. Deputy Prime Minister Suren Papikyan noted that the development of the sphere of infrastructures is extremely important for the Government, in particular, emphasizing the implementation of programs in that direction in Syunik. He pointed out the directions of road construction, water pipeline installation, construction of reserviors, tourism development and use of green energy. The Deputy Prime Minister touched upon the importance of the construction of the "North-South" highway corridor for Armenia, focusing particularly on the construction of the Sisian-Kajaran section with all its components.
During the meeting, the issues of modernization of Yerevan buses, development of green energy, reservoir construction, construction of landfills were touched upon. The parties expressed readiness for intensive and full cooperation for the implementation of the programs.