Կապան-Գորիս ճանապարհը բացվել է. հայտնում է Կապանի քաղաքապետը. ԼՐԱՑՎԱԾ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Կապան-Գորիս ճանապարհային հատվածը բացվել է: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Կապանի քաղաքապետ Գևորգ Փարսյանը:
«Ճանապարհը նոր է բացվել, շուտով երթևեկությունը կվերականգնվի»,- ասաց Փարսյանը:
ՀՀ ԱԱԾ-ն ավելի ուշ հայտնեց, որ Գորիս-Կապան միջպետական ճանապարհի՝ օգոստոսի 25-ից փակված Գորիս-Որոտան և Շուռնուխ-Կարմրաքար հատվածները վերաբացվել են։ Գորիս-Կապան միջպետական ճանապարհը բաց է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների երթևեկության և քաղաքացիների ազատ տեղաշարժի համար։
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացրել էր, որ օգոստոսի 25-ին ժամը 23:00-ի սահմաններում ադրբեջանական կողմը փակել է Կապան-Գորիս միջպետական ճանապարհի Կարմրաքար-Շուռնուխ հատվածը: Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ ադրբեջանցի զինծառայողները փակել են նաև ՀՀ Սյունիքի մարզի Գորիսից Որոտան տանող ճանապարհը: Օգոստոսի 26-ի եռակողմ բանակցությունները ճանապարհի բացման շուրջ, Կապանի համայնքապետ Գևորգ Փարսյանի փոխանցմամբ, արդյունք չէին տվել, ճանապարհը մնացել էր փակ:
Օգոստոսի 27-ին ՀՀ ԱԱԾ-ն տեղեկացրեց, որ ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերը և ռուս սահմանապահները բանակցություններ են վարում ադրբեջանական կողմի հետ Գորիս-Կապան միջպետական ճանապարհի՝ օգոստոսի 26-ից փակված Գորիս-Որոտան և Շուռնուխ-Կարմրաքար հատվածները վերաբացելու վերաբերյալ։
Օգոստոսի 27-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում հայտարարեց, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Կապան-Գորիս միջպետական ճանապարհի փակումը հակասում է 2020 թվականի դեկտեմբերին ձեռք բերված պայմանավորվածություններին:
Ադրբեջանի կողմից միջպետական ճանապարհի փակումը անդրադարձել է նաև Իրանից կատարվող բեռնափոխադրումների վրա: էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ Կապան-Գորիս ճանապարհի փակ լինելու պատճառով իրանական բեռնատարները Երևան հասնելու խնդիր ունեն:

Дорога  Капан-Горис  открыта.  Мэр  Капана
Позднее СНБ РА сообщила, что закрытые с 25 августа участки Горис-Воротан и Шурнух-Кармракар - межгосударственной дороги Горис-Капан вновь открыты. Межгосударственная дорога Горис-Капан открыта для движения всех видов транспорта и свободного передвижения граждан.
Служба национальной безопасности сообщила, что 25 августа около 23:00 азербайджанская сторона закрыла участок Кармракар-Шурнух межгосударственной автодороги Капан-Горис. Позже стало известно, что азербайджанские военнослужащие также перекрыли дорогу, ведущую из Гориса в Воротан в Сюникской области РА. По словам мэра Капана Геворга Парсяна, трехсторонние переговоры 26 августа об открытии дороги не дали результатов, дорога осталась закрытой.
27 августа СНБ РА сообщило, что погранвойска СНБ РА и российские пограничники ведут переговоры с азербайджанской стороной об открытии закрытых с 26 августа участков Горис-Воротан и Шурнух-Кармракар межгосударственной дороги Горис-Капан.
27 августа премьер-министр Никол Пашинян заявил на заседании правительства, что закрытие азербайджанскими вооруженными силами межгосударственной автомагистрали Капан-Горис противоречит договоренностям, достигнутым в декабре 2020 года.
Закрытие Азербайджаном межгосударственной автомагистрали также повлияло на грузоперевозки из Ирана. Министр экономики Ваан Керобян сообщил журналистам, что из-за закрытия дороги Капан-Горис иранские грузовики не могут добраться до Еревана.