Պետությունը պետք է իրականացնի դեղերի գների վերահսկողություն. Նարեկ Զեյնալյան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, Առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի թեկնածու Նարեկ Զեյնալյանը շատ կարևոր է համարում բնակչության համար դեղերի հասանելիությունը և մատչելիությունը:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Զեյնալյանը ԱԺ բարձր ամբիոնից իր եզրափակիչ ելույթում նշեց, որ Հայաստանը ունի ազատ տնտեսական հարաբերություններ, մրցակցային շուկա, բայց և այնպես դեղերի գները ոչ միայն չեն նվազում, այլև աճում են:
«Դրա մասին է վկայում տասնամյակների մեր փորձը: Առնվազն վերջին երեք տարում ունենք ազատ մրցակցային հարաբերություններ, ներկրողների միջև պայմանավորվածություններ չեն լինում, դեղերի դեմպինգ չի արվում (ապրանքների ինքնարժեքից ցածր գնով վաճառելը արտասահմանյան շուկաներում՝ մրցակիցներին դուրս մղելու նպատակով- խմբ.), բայց և այնպես դեղերի գները չեն նվազում: Կարծում եմ, այստեղ կարևոր է, որ դեղը չդիտարկենք որպես սովորական ապրանք, քանի որ այստեղ գործ ունենք քաղաքացու առողջության և ընդհանրապես հանրության առողջության հետ: Կարծում եմ, որ պետք է պետությունը իրականացնի դեղերի գների վերահսկողություն, ինչպես շատ եվրոպական երկրներում է արվում, որպեսզի կարողանանք որոշակիորեն զսպել դեղերի գները կամ ապահովենք դեղերի գների նվազում»,- ընդգծեց Զեյնալյանը:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորի խոսքով` էլեկտրոնային առողջապահության ներդրմամբ, երբ բժիշկը կարողանա միայն դեղ դուրս գրել այն դեղերի ցանկից, որը գրանցված է Հայաստանի Հանրապետությունում, ևս կարելի է զսպել անօրինական դեղերի ներկրումը և վաճառքը Հայաստանի Հանրապետությունում:
«Շատ մասնագետներ ասում են, թե ինչու առողջապահության նախարարությունը չի գրանցում բոլոր անհրաժեշտ դեղերը, որի կարիքը լինում է Հայաստանի Հանրապետությունը: Նշեմ, որ առողջապահության նախարարությունը չի կարող ինքը իր որոշմամբ որևիցե դեղ գրանցել: Դեղի գրանցումը նախ պետք է թույլ տա դեղ արտադրողը և դեղի հետ կապված իր ամբողջ փաստաթղթերը ուղարկի Առողջապահության նախարարություն և սկսի գրանցման գործընթացը: Այդ պատճառով, մեծ թվով դեղորայք գրանցված չէ Հայաստանի Հանրապետությունում, և այստեղ ունենում ենք որոշակի խնդիրներ: Բայց այս հարցը լուծված է: Կառավարության համապատասխան որոշմամբ թույլ է տրվում չգրանցված դեղորայքի միանվագ ներկրում քաղաքացու կողմից: Այս միջոցով որոշակի նաև հասանելիությունն ենք կարողանում ապահովել»,- եզրափակեց Զեյնալյանը:

Государство должно контролировать стоимость лекарств: Нарек Зейналян
Нарек Зейналян, член фракции «Гражданский договор», кандидат на пост председателя постоянной комиссии по здравоохранению и социальным вопросам, считает очень важным вопрос доступности лекарств для населения.
Как сообщает «Арменпресс», Зейналян в выступлении с трибуны Национального собрания отметил, что в Армении свободные экономические отношения, конкурентный рынок, но цены на лекарства не только не снижаются, но и растут.
«Об этом свидетельствует наш многолетний опыт. По крайней мере, в последние три года у нас была свободная конкуренция, никаких соглашений между импортерами, никакого демпинга лекарств (продажа товаров по ценам ниже себестоимости на внешних рынках для вытеснения конкурентов - ред.), но все же цены на лекарства не снижаются. Думаю, лекарства не нужно рассматривать как обычный продукт, так как мы имеем дело со здоровьем гражданина, в целом со здоровьем всего населения. Я считаю, что государство должно контролировать цены на лекарства, как это делается во многих европейских странах, чтобы иметь возможность сдерживать цены на лекарства или обеспечивать снижение цен на лекарства», - сказал Зейналян.
По словам депутата от фракции «Гражданский договор», с внедрением электронного здравоохранения, когда врач сможет выписать лекарство только из списка лекарств, зарегистрированных в Республике Армения, можно будет сдержать импорт и продажу нелегальных лекарств.
«Многие специалисты говорят, почему Министерство здравоохранения не регистрирует все необходимые лекарства. Напомню, что Минздрав не может регистрировать лекарства по своему усмотрению. Для регистрации лекарственного средства необходимо сначала получить разрешение от производителя лекарственного средства, получить все документы, связанные с лекарственным средством, и потом начать процесс регистрации. Поэтому много лекарств в РА не зарегистрировано, есть некоторые проблемы. Но этот вопрос решен. Единовременный ввоз гражданином незарегистрированных препаратов разрешен постановлением правительства. Благодаря этому мы можем обеспечивать некоторую доступность лекарст», - заключил Зейналян.