Առինջում ասֆալտապատվում են ներհամայնքային փողոցներ, լուսավորվում են թաղամասեր
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոտայքի մարզպետ Ահարոն Սահակյանն այցելել է Առինջ համայնք և համայնքի ղեկավարի պաշտոնակատար Հայկ Մկրտչյանի ուղեկցությամբ ծանոթացել կառավարության սուբվենցիոն ծրագրերով, ինչպես նաև՝ համայնքի միջոցներով իրականացվող ամենատարբեր աշխատանքներին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում են Կոտայքի մարզպետարանից:
2020 թվականի սուբվենցիայով, կառավարության և համայնքի համաֆինանսավորմամբ (45%-55%) իրականացվող ծրագրի շրջանակում ավարտվել են Առինջի ներհամայնքային ճանապարհահատվածների ասֆալտապատման աշխատանքները: Ընդհանուր առմամբ, ասֆալտապատվել է շուրջ 4,3 կմ երկարության ճանապարհահատված: Նշված հատվածում այս պահին կառավարության 2021 թվականի սուբվենցիոն ծրագրով ընթանում են արտաքին լուսավորության ցանցի վերազինման աշխատանքներ:
Նույնքան ճանապարհահատվածների կապիտալ ասֆալտապատում էլ կիրականացվի ընթացիկ տարում՝ կրկին սուբվենցիոն ծրագրի շրջանակում:
Դիտարկվել են կատարված աշխատանքները, քննարկվել նաև ընթացիկ ծրագրերը, որից հետո մարզպետը շրջել է Առինջ համայնքի բյուջեի միջոցներով (շուրջ 26 մլն դրամ) համայնքապետարանի հարակից տարածքում կառուցվող զբոսայգու տարածքում:
Համայնքի ղեկավարի ներկայացմամբ, ծրագրի շրջանակում կառուցվում են ճեմուղիներ, տաղավար, տեղադրվում են նստարաններ: Զբոսայգու տարածքում կառուցվելու է նաև արցախյան վերջին պատերազմում զոհված 9 առինջեցիներին նվիրված հուշարձան:
Աշխատանքները նախատեսված է ավարտին հասցնել օգոստոսին:
Առինջ համայնքում մարզպետն այցելել է նաև Հայաստանի «Champions» կարատեի ակումբ:
WKF Karate Federation-ի Հայաստանի ֆեդերացիայի գլխավոր մարզիչ Սերյոժա Մակարյանը ներկայացրել է ակումբի գործունեությունը՝ նշելով, որ մարզաձևը օլիմպիական է: Ակումբը պատրաստվում է մինչև 21 տարեկանների Եվրոպայի առաջնությանը:
Մարզպետ Ահարոն Սահակյանը խոստացել է իր լիազորությունների շրջանակում աջակցել և նպաստել, որպեսզի զարգացող այս սպորտաձևին հաճախող սաներն ունենան մարզվելու առավելագույն պայմանները՝ դիտարկելով դրա հնարավորությունը ոչ միայն Առինջում, այլ նաև Գառնի համայնքում՝ մարզական հավաքների կազմակերպման հնարավորության կոնտեքստում:

В Ариндже асфальтируются внутриобщинные улицы, освещаются кварталы
Губернатор Котайка Агарон Саакян в сопровождении исполняющего обязанности главы общины Айка Мкртчяна посетил общину Ариндж, ознакомился с программами государственного субсидирования, а также с различными работами, проводимыми в общине. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает администрация Котайкской области.
Асфальтирование участков внутриобщинной дороги Ариндж завершено в рамках программы, реализуемой на субсидию 2020 года, софинансируемой государством (45% -55%). В целом заасфальтировано около 4,3 км дороги. В настоящее время на указанном участке ведется модернизация сети внешнего освещения в соответствии с программой государственного субсидирования.
В этом году опять же в рамках программы субсидирования будет заасфальтировано столько же дорог.
Были рассмотрены проделанные работы, обсуждены текущие программы, после чего губернатор осмотрел территорию парка, строящегося возле муниципалитета за счет бюджета общины Ариндж (около 26 млн драмов).
По словам главы общины, в рамках программы возводятся аллеи, устанавливаются беседки и скамейки. В парке будет сооружен памятник 9 жителям Аринджа, погибшим в последней арцахской войне.
Завершить работы планируется в августе.
В общине Ариндж губернатор посетил также клуб карате Армении «Чемпионы».
Серёжа Макарян, главный тренер Федерации карате Армении WKF, представил деятельность клуба, отметив, что это олимпийский вид спорта. Клуб готовится к чемпионату Европы среди юношей до 21 года.
Губернатор Агарон Саакян пообещал в рамках своих полномочий содействовать тому, чтобы учащиеся, посещающие этот развивающийся вид спорта, имели максимальные условия для тренировки, рассматривая возможности и в контексте организации спортивных сборов  не только в Ариндже, но и в общине Гарни.