«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցներով Արցախում կկառուցվի 817 բնակարան, 290 տուն. նախագահ Սարգսյանն ու հիմնադրամի տնօրենը քննարկում են ունեցել
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցներով Արցախում կկառուցվի 817
բնակարան, 290 տուն. նախագահ Սարգսյանն ու հիմնադրամի տնօրենը քննարկում են
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր աշխատանքային քննարկում է ունեցել հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Հայկակ Արշամյանի հետ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմից:
Հիմնադրամի գործադիր տնօրենը նախագահ Սարգսյանին ներկայացրել է հիմնադրամի կողմից Արցախում իրականացվող շուրջ 30 մլրդ դրամի վերակառուցման ծրագրերի ընթացքը, որոնք ներառում են համայնքային և համապետական նշանակության ճանապարհների վերակառուցում, դպրոցների հիմնանորոգում, ջրամատակարարման ցանցի կառուցում և լայնածավալ բնակարանաշինություն:
Նշվել է, որ բնակշինարարության առաջին փուլով նախատեսվում է կառուցել 817 բնակարան և 290 տուն: Բնակարանների և շենքերի մի մասը շահագործման կհանձնվի մինչև տարեվերջ՝ Ստեփանակերտում և Իվանյան համայնքում՝ սեփական տանիքով ապահովելով Շուշիից և Հադրութից տեղահանված 457 ընտանիքի։
Նախագահ Սարգսյանը «Հայաստան» հիմնադրամի գործադիր տնօրենի հետ քննարկել է նաև սեպտեմբերից Սյունիքի մարզում մեկնարկող ծրագրերին վերաբերող հարցեր: Հանրապետության նախագահի՝ ապրիլ ամսին Սյունիքի մարզ կատարած աշխատանքային այցից հետո, նախագահի հանձնարարությամբ, Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի և «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ներկայացուցիչները այցելել էին մարզ, հանդիպումներ ունեցել տեղական ինքնակառավարման մարմինների և բնակիչների հետ: Քննարկումների և կարիքների գնահատման արդյունքում կազմվել է Սյունիքի մարզի համայնքների առաջնային խնդիրների ծրագիր՝ համայնքային, կրթական և սոցիալական նշանակության մի շարք խնդիրների լուծման նպատակով: Շուրջ մեկ միլիոն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ այս ծրագիրը կմեկնարկի սեպտեմբերից և կիրականացվի փուլերով՝ Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ու «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի համատեղ ուժերով և մասամբ նաև՝ Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ֆինանսական աջակցությամբ:
Նշելով, որ Արցախի, Սյունիքի համայնքներին անվտանգային, տնտեսական և սոցիալական աջակցությունը առաջնահերթություն է՝ նախագահ Սարգսյանը ասել է, որ բոլոր միջոցներն ու ջանքերը պետք է գործադրել աջակցության կարիք ունեցող մեր համայնքներին ու հայրենակիցներին սատար կանգնելու համար։
Կարևորելով ծրագրերի՝ պատասխանատվությամբ իրականացումը, ժամկետների խստագույնս պահպանումը՝ նախագահը գոհունակություն է հայտնել ներկայումս ընթացող աշխատանքների ծավալի և տեմպի վերաբերյալ:
Հայկակ Արշամյանը նախագահ Սարգսյանին տեղեկացրել է նաև «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նիստի որոշումների կատարման ընթացքի մասին:

На средства Всеармянского фонда «Айастан» в Арцахе будет построено 817 квартир и 290 частных домов
Сегодня президент республики, председатель попечительского совета Всеармянского фонда «Айастан» Армен Саргсян провел рабочую беседу с исполнительным директором фонда Айкаком Аршамяном. Об этом «Арменпресс» сообщили в Аппарате президента РА.
Исполнительный директор фонда представил президенту процесс программ реконструкции на сумму около 30 миллиардов драмов, реализуемых фондом в Арцахе, которые включают реконструкцию общинных и государственных дорог, ремонт школ, строительство водопроводной сети и крупномасштабное жилищное строительство.
Отмечалось, что на первом этапе жилищного строительства планируется построить 817 квартир и 290 частных домов. Часть из них будет сдана в эксплуатацию в Степанакерте, в общине Иванян до конца года, обеспечив кровом 457 семей, перемещенных из Шуши в Гадрут.
Президент Саргсян также обсудил с исполнительным директором Всеармянского фонда «Айастан» вопросы, связанные с программами, начатыми в Сюникской области в сентябре. После рабочего визита президента в Сюникскую область в апреле по поручению главы государства представители Всеармянского фонда «Айастан» посетили область и встречались с жителями и с представителями органов местного самоуправления. В результате обсуждений и оценки потребностей была составлена программа первоочередных проблем общин Сюникской области. Программа стоимостью в 1 миллион долларов будет запущена в сентябре и будет осуществляться поэтапно совместными усилиями Аппарата президента и Всеармянского фонда «Айастан», и частично при финансовом содействии Аппарата президента.
Отметив, что безопасность, экономическая и социальная помощь общинам Арцаха и Сюника является приоритетом, президент Саргсян сказал, что необходимо приложить все усилия и средства для поддержки наших общин и соотечественников, нуждающихся в этом.
Придавая важность реализации этих программ, при строгом соблюдении сроков, президент выразил удовлетворение текущим состоянием работ.
Айкак Аршамян также проинформировал президента Саргсяна о выполнении решений заседания Попечительского совета Всеармянского фонда «Айастан».