Գագիկ Ջհանգիրյանն ամփոփ ներկայացրեց շուրջ 4 ամսում կատարած կարևոր աշխատանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի պաշտոնակատար Գագիկ Ջհանգիրյանը ամփոփեց վերջին 3-4 ամսում կատարած աշխատանքը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ջհանգիրյանը նշեց, որ այս ընթացքում իրենց եղել են «ՀՀ դատական օրենսգրքի» մեծ փաթեթի լրամշակման կարևոր և առաջին նախաձեռնողներից:
«Այդ օրենսգիրքն այժմ վիճարկվում է Սահմանադրական դատարանում: Ցավոք, այդ տարբերակը դարձավ քաղաքական ուղղորդված իրավական լսարանի սուր քննարկման առարկա: Պետք է սպասենք, որպեսզի տեսնենք, թե ինչ որոշում կկայացնի ՍԴ-ն: Մեզ համար հաջորդ խնդիրը եղել է Արդարադատության նախարարության խորհրդի գործունեությունը: Մենք, որպես դատարան գործելիս, երկու կարևոր ու նախադեպային որոշում ենք կայացրել՝ կապված դատավորներ Լուսինե Աբգարյանի և Վարդան Գրիգորյանի կարգապահական պատասխանատվության հետ: Այդ որոշումները վերաբերում են մինչդատական վարույթում, դատական իշխանության, դատական վերահսկողության իրականացման շրջանակներում հիմնավոր կասկածի և մեղքի հարցերի, դատական վերահսկողության և դատախազական հսկողության տարանջատման խնդիրներին, դատաքննության ընթացքում կիրառվող ապացուցողական շեմի տարբերակման հարցերին և այլն: Ուղարկել ենք քրեական գործեր քննող բոլոր դատավորներին՝ նպատակ ունենալով ոչ թե պատժել, այլ կանխել նման վարքագիծը, որպեսզի մինչդատական վարույթի նկատմամբ դատական վերահսկողությունը և դատախազական հսկողությունը խստագույնս սահմանազատվեն միմյանցից»,- նշեց Ջհանգիրյանը:
Նրա խոսքով՝ օգտագործելով դատական դեպարտամենտի մշտադիտարկման և դատական վիճակագրության վերլուծության վարչության հնարավորությունները, այս ընթացքում կատարվել է մի քանի կարևոր վերլուծություն: Դրանք կապված են եղել մինչդատական վարույթի ընթացքում խափանման միջնորդությունների քննարկման և դրանց դինամիկայի վերլուծության հետ՝ անցած 5 տարվա ընթացքում, ինչպես նաև դատավորների արձակուրդ ուղարկելու պրակտիկայի և գործերի քննության ժամկետների հետ:
Ջհանգիրյանն անդրադարձավ նաև դատարանների շենքային պայմաններին, ինչն, ըստ իրեն, կարևոր է դատարանների բնականոն գործունեության համար:
«Ունենք լավ շենքային պայմաններով ապահովված դատարաններ, ինչպես նաև ծայրահեղ վատ վիճակում գտնվող դատարաններ: Գեղարքունիքի մարզի Գավառի դատարանի շենքի մի մասն արդեն թեքված է, Մարտունիում դատարանի շենքն անմխիթար վիճակում է գտնվում, նիստերի դահլիճ չկա, լուսավորություն չկա և այլն: Նույն վիճակն է նաև Սիսիանի, Թալինի դատարանների շենքերում»,- ասաց ԲԴԽ նախագահի պաշտոնակատարը և հավելեց, որ մարզային այցելությունների շրջանակում արդեն իսկ այդ բոլոր շինությունները գույքագրվել են, և աստիճանաբար կսկսվի այդ խնդիրների լուծումը:

Гагик Джангирян вкратце представил основную, проделанную за 4 месяца работу
Гагик Джангирян, исполняющий обязанности председателя Высшего судебного совета, подвел итоги работы, проделанной за последние 4 месяца.
Как сообщает «Арменпресс», Джангирян отметил, что в этот период они были одними из основных инициаторов внесения поправок в большой пакет Судебного кодекса РА.
«Этот кодекс сейчас оспаривается в Конституционном суде. К сожалению, нынешний вариант стал предметом жарких споров в политически ориентированной юридической аудитории. Нам нужно дождаться решения КС. Следующей нащей задачей была деятельность Совета Минюста. Мы, как суд, приняли два важных и прецедентных решения о привлечении к дисциплинарной ответственности судей Лусине Абгарян и Вардана Григоряна. Эти решения касаются досудебного производства, вопросов обоснованного подозрения (виновности) в рамках судебного контроля, также судебного контроля - разделения прокурорского контроля, вопросов дифференциации доказательной базы, используемой в ходе судебного разбирательства, и т. д. Мы разослали их всем судьям, рассматривающим уголовные дела, с целью не наказывать, а предотвращать такое поведение. Судебный контроль над досудебным производством и прокурорский контроль должны быть отделены друг от друга», - сказал Джангирян.
По его словам, за этот период был проведен ряд важных исследований с использованием возможностей отдела мониторинга и анализа судебной статистики Судебного департамента. Они касались рассмотрения ходатайств о предварительном заключении в ходе досудебного производства, анализа их динамики за последние 5 лет, а также практики отправки судей в отпуск и сроков рассмотрения.
Гагик Джангирян коснулся также условий зданий судов, что, по его мнению, это очень важно для нормального функционирования судов.
«Есть суды, обеспеченные хорошими условиями, но есть и суды, находящиеся в крайне плохом состоянии. Часть здания Гаварского суда Гегаркуникской области уже под наклоном, в Мартуни здание суда находится в неутешительном состоянии, зала заседаний нет, освещения нет и т. д. . Та же ситуация и в зданиях судов Сисиана и Талина»,- сказал и. о. председателя ВСС и добавил, что в рамках областных визитов все эти здания уже инвентаризированы, и постепенно начнется разрешение этих проблем.