Հնդկաստանում կորոնավիրուսով վարակման 40 հազար դեպք են արձանագրել մեկ օրում
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանի առողջապահության նախարարությունն անցած օրն արձանագրել Է կորոնավիրուսով ախտահարման 40 134 նոր դեպք: Ինչպես օգոստոսի 2-ին հայտնել Է երկրի առողջապահության եւ ընտանիքի բարեկեցության նախարարությունը, համավարակի ընթացքում երկրում վարակվածների քանակը հասել Է 31 695 958-ի, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես նշում Է գերատեսչությունը, արդեն վեցերորդ օրն անընդմեջ երկրում արձանագրում են 40 հազարից ավելի նոր ախտահավածներ: Հիվանդացության կորը կրկին վեր Է բարձրացել հուլիսի 27-ից հետո, երբ Հնդկաստանի առողջապահության նախարարությունը 29 689 հիվանդացած Է հայտնաբերել 24 ժամում, ինչը դարձել Է ամենացածր ցուցանիշը մարտի 17-ից ի վեր:
Վերջին օրը Հնդկաստանում կորոնավիրուսային վարակի հետ կապված մահացու վախճանների թիվն աճել Է 422-ով եւ հասել 424 773-ի: Օգոստոսի 2-ի առավոտվա դրությամբ երկրում բուժում Է անցնում 413 718 հիվանդ, ինչը 2 766-ով ավելի Է, քան մեկ օր առաջ: Հայդարաբադում եւ Քանփուրում Հնդկաստանի տեխնոլոգիական ինստիտուտների մասնագետներն օգոստոսի 2-ին տարածել են հետազոտության տվյալներ, որտեղ նշում են, որ ախտահարվածների թվի աճը կարող Է վկայել հիվանդացության նոր ալիքի մասին, որի առավելակետին կարելի Է սպասել հոկտեմբերին:
Ըստ այդ գնքահատումների, որոնք բերում Է Outlook հանդեսը, Հնդկաստանում կորոնավիրուսի նոր՝ երրորդ ալիքը, հավանաբար կլինի ընդգրկմամբ ավելի փոքր երկրորդ ալիքի համեմատությամբ:
Հենվելով համավարակի մաթեմատիկական մոդելի վրա՝ հետազոտողները կարծում են, որ դրական սցենարի դեպքում օրական թվի առավելակետի պահին երկրում հիվանդների թիվը կկազմի օրական շուրջ 100 հազար, իսկ բացասականի դեպքում՝ օրական շուրջ 150 հազար:
Ներկայումս Հնդկաստանն զբաղեցնում Է աշխարհում երկրորդ տեղը վարակվածների հայտնաբերված թվով՝ զիջելով ԱՄՆ-ին, եւ մահացությամբ երրորդ տեղն՝ այդ ցուցանիշով զիջելով ԱՄՆ-ին եւ Բրազիլիային, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Индии зафиксировано 40 тыс. случаев заражения коронавирусом за сутки
Минздрав Индии зарегистрировал за минувшие сутки 40 134 новых случая инфицирования коронавирусом. Как сообщило в понедельник индийское министерство здравоохранения и благосостояния семьи, количество заразившихся за время эпидемии в стране достигло 31 695 958.
Как отмечает ведомство, уже шестые сутки подряд в стране фиксируют более 40 тыс. новых инфицированных. Кривая заболеваемости вновь пошла вверх после 27 июля, когда Минздрав Индии выявил 29 689 заболевших за 24 часа, что стало самым низким показателем с 17 марта, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
За последние сутки число летальных исходов, связанных с коронавирусной инфекцией, выросло в Индии на 422 и достигло 424 773. Лечение на утро понедельника в стране проходят 413 718 пациентов, что на 2 766 больше, чем днем ранее.
Специалисты из Индийских технологических институтов в Хайдарабаде и Канпуре распространили в понедельник данные исследования, в котором указывают, что рост числа инфицированных может свидетельствовать о начале новой волны заболеваемости, пик которой можно ожидать к октябрю.
По этим оценкам, которые приводит журнал Outlook, новая - третья - волна коронавируса в Индии, вероятно, будет меньше по охвату по сравнению со второй волной. Опираясь на математическую модель развития пандемии, исследователи Матхумкумалли Видьясагар и Маниндра Агарвал полагают, что при позитивном сценарии в момент пика суточное число заболевших в стране будет составлять около 100 тыс. в день, а при негативном - порядка 150 тыс. в день.
В настоящее время Индия занимает второе место в мире по выявленному числу заразившихся, уступая США, и третье место по смертности, уступая по этому показателю США и Бразилии.