Հայաստանը ձեռք կբերի Sinopharm և Pfizer պատվաստանյութեր. հատկացվեց գրեթե 3,5 մլրդ դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը 3 մլրդ 459 մլն դրամ տրամադրեց՝ չինական Sinopharm և գերմանական Pfizer պատվաստանյութերի գնման համար։ Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, Առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Անահիտ Ավանեսյանը նշեց, որ բնակչության ընդհանուր թվում պատվաստանյութ ստացողների տեսակարար կշիռը կավելանա ևս 10%-ով (500000 դեղաչափ, 250000 անձ` 2 դեղաչափով):
«Հայաստանում պատվաստումների նկատմամբ ակտիվությունն անընդհատ աճում է. արդեն 163 հազար պատվաստում ենք իրականացրել»,- ասաց նախարարի պաշտոնակատարը։
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը մտահոգություն հայտնեց, որ դանդաղ, բայց հաստատուն քայլերով Հայաստանում կորոնավիրուսի թվերն աճում են։ «Ուշադրություն եմ հրավիրում պատվաստման գործընթացի վրա, մենք պետք է արդյունավետ կերպով շարունակենք իրականացնել պատվաստանյութերի ձեռքբերումը: Մենք այս գործընթացում պետք է շատ ակտիվ համագործակցենք նաև մեր գործընկերների հետ՝ նաև փոխադարձ օգնության և աջակցության ավանդույթները շարունակենք պահպանել», - ասաց նա։
Փաշինյանը հավելեց, որ Վրաստանի հետ բավականին ակտիվ համագործակցության ավանդույթ կա՝ պատվաստանյութերի փոխանակման առումով: «Ուզում եմ գոհունակությամբ նշել և շնորհակալություն հայտնել Վրաստանի կառավարությանը, որ որոշում են կայացրել 50 հազար դեղաչափ պատվաստանյութ նվիրաբերել Հայաստանին: Այսինքն, երբ իրենք ունեն հնարավորություն պատվաստանյութ փոխանցել մեզ, այդ որոշումը կայացվում է»,- ասաց վարչապետը՝ հավելելով, որ երբ Հայաստանը կունենա նման հնարավորություն, նմանատիպ փոխադարձ որոշում կկայացվի:
Իր հերթին Անահիտ Ավանեսյանը տեղեկացրեց, որ Լիտվայի կառավարությունն էլ  հաստատել է Հայաստանին 27 հազար դեղաչափ պատվաստանյութ նվիրաբերելու որոշումը:

COVID-19: Armenian government allocates over 3 bln drams for purchase of Sinopharm, Pfizer vaccines
YEREVAN, JULY 29, ARMENPRESS. The Armenian government allocated 3 billion 459 billion drams for the purchase of Chinese Sinopharm and German Pfizer vaccines against COVID-19.
At the Cabinet meeting today caretaker Minister of Healthcare Anahit Avanesyan said that the share of vaccine recipients in the overall population will increase by 10% (500,000 doses for 250,000 persons).
“The activeness towards vaccines is constantly growing in Armenia. We have already carried out 163,000 vaccinations”, he said.
Caretaker Prime Minister Nikol Pashinyan in his turn expressed concerns that the coronavirus cases are gradually growing in Armenia. “I want to draw your attention to the vaccination process, we should continue effectively conducting the purchase of the vaccines. We need to actively cooperate also with our partners in this process and continue to keep the traditions of mutual help and support”, he said.
He stated that there is a traditiol of quite active cooperation with Georgia in terms of exchanging vaccines. “I want to thank the Georgian government for their decision to donate 50,000 doses vaccine to Armenia”, he said, adding that when Armenia has such an opportunity, a similar decision will be made.
Anahit Avanesyan informed that the government of Lithuania has decided to donate vaccines (27,000 doses) to Armenia.