Ֆրանսիայում հետաքննություն են սկսել Փարիզում Կուբայի դեսպանատան վրա հարձակումից հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի իրավաբանական մարմիններն սկսել են հետաքննություն այն հարձակման կապակցությամբ, որը հուլիսի լույս 27-ի գիշրն անհայտ անձինք կատարել են Փարիզում Կուբայի դեսպանատան վրա: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հայտնել Է Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչը:
«Իրավաբանական հետաքննությունն Է սկսվել Ֆրանսիայում՝ բացահայտելու համար այն անձանց, ովքեր մեղավոր են գործողությունների մեջ, որոնք հանգեցրել են (շենքի) նյութական վնասի, բայց չեն ուղեկցվել մարդկային զոհերով կամ մարդկանց վիրավորումներով»,- ասված Է հայտարարության մեջ: Այնտեղ հաղորդվում Է, որ ներկայումս «ուժեղացված Է դեսպանատան անվտանգության ապահովման համակարգը»: «Ֆրանսիան դատապարտում Է այդ հարձակումը Փարիզում Կուբայի դեսպանատան վրա»,- ընդգծել Է արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչը:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել են Կուբայի արտաքին գործերի նախարարությունը եւ Փարիզում այդ երկրի դեսպանությունը, դիվանագիտական նեկայացուցչության շենքի վրա Է նետվել հրկիզող հեղուկով երեք շիշ, ինչը հանգեցրել Է բռնկման շենքի ճակատին եւ մուտքի մոտ: Կուբայի դեսպանատունը գտնվում Է Մարսյան դաշտից հարավ ընկած նրբանցքներից մեկում, դա ոչ մեծ շենք Է խիտ կառուցապատմամբ թաղամասում:
Հարեւան թաղամասերում գտնվում են եւս մի աքանի օարերկրյա դեսպանատաներ: Կուբայի դիվանագիտական ներկայացուցչության հայտարարության մեջ պատահածը գնահատվում Է որպես ահաբեկչական գործողություն, ընդ որում ընդգծվում Է, որ նման ակտերին «աջակցում են քարոզչական արշավներն ԱՄՆ-ի կառավարության կողմից», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Во Франции начали расследование после нападения на посольство Кубы в Париже
Юридические органы Франции начали расследование в связи с нападением, совершенным неизвестными лицами в ночь на вторник на посольство Кубы в Париже. Об этом сообщил официальный представитель МИД Франции.
"Юридическое расследование начато во Франции, чтобы выявить лиц, виновных в действиях, которые привели к материальному ущербу [зданию], но не сопровождались человеческими жертвами или ранениями людей", - говорится в заявлении. В нем сообщается, что в настоящее время "усилена система обеспечения безопасности посольства".
"Франция осуждает это нападение на посольство Республики Куба в Париже", - подчеркнул официальный представитель МИД,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Как сообщили ранее МИД Кубы и посольство этой страны в Париже, в здание дипмиссии были брошены три бутылки с зажигательной жидкостью, что вызвало возгорание на его фасаде и у входа в него. Посольство Кубы находится в одном из переулков южнее Марсова поля, это небольшое здание в квартале с плотной застройкой. В соседних кварталах находятся еще несколько иностранных посольств.
В заявлении диппредставительства Кубы произошедшее расценивается как теракт, причем подчеркивается, что подобным актам "содействуют пропагандистские кампании со стороны правительства США".