Հնդկաստանում 130 օրվա ընթացքում առաջին անգամ 30 հազարից պակաս կորոնավիրուսով վարակվածներ են նշել մեկ օրում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանի առողջապահության եւ ընտանիքի բերեկեցության նախարարությունն անցած օրը հայտնաբերել Է կորոնավիրուսով վարակման 29 689 նոր դեպք: Ինչպես հուլիսի 27-ին իր կայքում հաղորդում Է գերատեսչությունը, համաճարակի ժամանակ վարակվածների ընդհանուր թիվը երկրում կազմել Է 31 440 951, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Վարակվածների օրական թիվը 30 հազարից պակաս Է իջել 130 օրվա ընթացքում՝ մարտի 17-ից ի վեր, առաջին անգամ, երբ նշվել Էր 28 903 նոր ախտահարված:
Մարտի կեսերից Հնդկաստանում նշվել Է կորոնավիրուսային վարակով հիվանդացության կտրուկ աճ, սկսած ապրիլի 5-ից վարակվածների թիվը մշատապես գերազանցել Է 100 հազարը, այդ ցուցանիշի հակառեկորդն արձանագրվել Է մայիսի 7-ին եւ կազմել Է ախտահարման 414 188 դեպք մեկ օրում:
Բայց դրանից հետո հայտնաբերված նոր հիվանդների թիվն սկսել Է աստիճանաբար նվազել, արդեն հունիսի 8-ին նշվել Է 100 հազարից պակաս վարակված, այդ ժամանակվանից այս ցուցանիշը երկրում կայունորեն նվազում Է:
Միեւնույն ժամանակ այդ վարակի հետ կապված մահացու վախճանների թիվը Հնդկաստանում մեկ օրում աճել Է 415-ով եւ հասել 421 382-ի:
Մեկ օրում COVID-19-ից ապաքինվել Է 42 363 հիվանդ, բուժվածների ընդհանուր թիվը կազմել Է 30 621 469: Հուլիսի 27-ի առավոտվա դությամբ երկրում բուժում Է անցնում 398 100 հիվանդ, ինչը 13 089-ով պակաս Է, քան մեկ օր առաջ: Հնդկաստանն աշխարհում զբաղեցնում Է երկրորդ տեղը վարակվածների ընդհանուր թվով՝ զիջելով ԱՄՆ-ին, եւ երրորդ տեղը մահացության գծով՝ այդ ցուցանիշով զիջելով ԱՄՆ-ին եւ Բրազիլիային, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Индии впервые за 130 дней отмечено менее 30 тыс. заразившихся коронавирусом за сутки
Министерство здравоохранения и благосостояния семьи Индии выявило за минувшие сутки 29 689 новых случаев заражения коронавирусом. Как сообщает во вторник ведомство на своем сайте, общее число заразившихся за время эпидемии в стране составило 31 440 951.
Суточное число заразившихся опустилось до менее 30 тыс. впервые за более чем 130 дней - с 17 марта, когда было отмечено 28 903 новых инфицированных, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
С середины марта в Индии был отмечен резкий рост заболеваемости коронавирусной инфекцией, начиная с 5 апреля число заразившихся постоянно превышало 100 тыс. человек, антирекорд по этому показателю был зафиксирован 7 мая и составлял 414 188 случаев инфицирования за сутки. Но после этого число выявленных новых заболевших стало постепенно уменьшаться, уже 8 июня было отмечено менее 100 тыс. заразившихся, с тех пор этот показатель в стране устойчиво снижается.
В то же время число летальных исходов, связанных с этой инфекцией, выросло в Индии за 24 часа на 415 и достигло 421 382. За сутки от COVID-19 выздоровели 42 363 пациента, общее число излечившихся составило 30 621 469 человек. Лечение на утро вторника в стране проходят 398 100 пациентов, что на 13 089 меньше, чем днем ранее.
Индия занимает второе место в мире по общему числу заразившихся, уступая США, и третье место по смертности, уступая по этому показателю США и Бразилии.