Ռազմավարական կայունության շուրջը ՌԴ-ի եւ ԱՄՆ-ի կոնսուլտացիաների օրը կհայտարարեն ավելի ուշ. Պեսկով
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռազմավարական կայունության շուրջը ռուս-ամերիկյան կոնսոլտացիաների անցկացման ստույգ օրը կհայտարարվի ժամանակին, հուլիսի 20-ին լրագրողներին հայտարարել Է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք ժամանակին կհայտենք: Փորձագիտական մակարդակով կոնսուլտացիաները համաձայնեցվում են, բնականաբար, արտաքին գործերի նախարարության եւ ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտի գծով: Ստույգ օրվա մասին կհայտնենք»,- ասել Է նա՝ պատասխանելով այն մասին ավելի վաղ հայտնված տեղեկավտությունը հավաստելու խնդրանքին, թե կոնսուլտացիաները պլանավորված են հուլիսի 28-ին:
Հուլիսի 19-ին ամերիկյան The Hill թերթը հաղորդել Է, թե Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի կոնսուլտացիաները ռազմավարական կայունության հարցերի շուրջն, ինչպես սպասվում Է, կկայանան հուլիսի 28-ին: Պետդեպարտամենտում ՏԱՍՍ-ի խնդրանքին հավաստելու, որ բանակցությունները նշանակված են այդ օրը, առայժմ չեն պատասխանել:

Песков: дату консультаций России и США по стратегической стабильности объявят позже
Точная дата проведения российско-американских консультаций по стратегической стабильности будет объявлена своевременно, заявил журналистам во вторник пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
"Мы своевременно сообщим. Консультации на экспертном уровне согласовываются по линии, естественно, министерства иностранных дел и Госдепартамента США. О точной дате своевременно сообщим", - сказал он, отвечая на просьбу подтвердить появившуюся ранее информацию о том, что консультации запланированы на 28 июля,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В понедельник американская газета The Hill сообщила, что консультации России и США по вопросам стратегической стабильности, как ожидается, состоятся в 28 июля. В Госдепартаменте на просьбу ТАСС подтвердить, что переговоры назначены на эту дату, пока не ответили.