Ադրբեջանն օգտագործեց համաճարակը, որ հարձակվի Արցախի վրա. Ավետիսյանը ԵԽԽՎ-ում խոսեց ագրեսիայի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սոս Ավետիսյանը Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքին, որ Ադրբեջանը չանսալով հրադադարի կոչերին՝ օգտագործել է համաճարակը, որպեսզի հարձակում գործի Արցախի Հանրապետության վրա:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ավետիսյանը ելույթը սկսել է շնորհակալություն հայտնելով բարոնուհի Մասեինին իր գերազանց աշխատանքի համար, որտեղ նա մանրամասն ուսումնասիրել է համաճարակը և դրա մարտահրավերները՝ երեխաների տեսանկյունից:
«Բայց պատմությունը, որը ես ուզում եմ պատմել ձեզ, շատ պարզ է: Մարտի 23-ին, եթե չեմ սխալվում, ՄԱԿ-ի քարտուղարը համաճարակի պատճառով հրադադարի կոչ արեց: Ադրբեջանը լավ չհասկացավ «հրադադար» եզրույթը և օգտագործեց համաճարակը, որպեսզի հարձակում գործի Արցախի Հանրապետության վրա: Բայց պատմությունը սրանով չի ավարտվում: Սա միայն ցույց տալու համար է, թե ինչպես են նրանք մտածում»,- ասել է Ավետիսյանը:
Նա շեշտել է՝ կային երեխաներ, որոնք չկարողացան իրականացնել իրենց կրթական իրավունքը, նրանք, ինչպես և բոլոր երեխաները ամբողջ աշխարհում, գտնվում էին ինքնամեկուսացման մեջ:
«Մեր դեպքում նրանք ավելի դաժան դասեր էին անցնում՝ իրենց վտանգի մեջ գտնվելու, իրենց տների, դպրոցների, հիվանդանոցների կործանման մասին: Սովորում էին նաև, որ ծնողները պետք է իրենց վերցնեն և մեկնեն այլ վայր, հակառակ դեպքում իրենք ուղղակի կզոհվեին: Նրանք տեսնում էին իրավիճակ, երբ գոյություն ուներ երկդիմի պատերազմ․ առաջինը՝ ընդդեմ համաճարակի, որի դեմ աշխարհում բոլորն էին պայքարում, և երկրորդը՝ ընդդեմ ագրեսիայի»,-նշել է Ավետիսյանը:
Առանձնացնելով որոշ թվեր՝ պատգամավորը հիշեցրել է, որ մոտ 40 000 երեխաներ ստիպված են եղել լքել իրենց տները ագրեսիայից պաշտպանվելու համար: Նրանցից շատերը ստիպված են եղել լքել այնքան արագ, որ անգամ չէին կարողացել իրենց հետ վերցնել առաջին անհրաժեշտության իրերը: Նա այդ թեմայով քննարկումը շատ կարևոր է համարել՝ շեշտելով, թե չի ուզում, որ ամբողջ աշխարհում ոչ մի երեխա գտնվի այսպիսի իրավիճակում։
«Ես ուզում եմ, որ նրանք ստանան իրենց կրթությունը իրենց դպրոցներում, խաղաղ պայմաններում: Այս հարցը շատ խնդրահարույց է: Շատ կարևոր է, որ միջազգային հանրությունն օգտակար եղավ այս երեխաներին մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու հարցում, որովհետև կարծում եմ, որ միայն «կարեկցանքը» այսպիսի ողբերգական պահերին, իսկապես կարող է շատ բան ասել երեխաներին իրենց ապագայի վերաբերյալ և ազդել ամբողջ մարդկության վրա»,- նշել է Ավետիսյանը:

Азербайджан воспользовался пандемией, чтобы напасть на Арцах: выступление Соса Аветисяна в ПАСЕ
Депутат Национального собрания Республики Армения от фракции «Мой шаг» Сос Аветисян в Парламентской ассамблее Совета Европы обратил внимание на то обстоятельство, что Азербайджан, не прислушиваясь к призывам о прекращении боевых действий, использовал пандемию, чтобы совершить нападение на Республику Арцах.
Как передает «Арменпресс», Сос Аветисян начал свое выступление, выразив благодарность баронессе Масеини за ее отличную работу, в котой она подробно изучила пандемию и ее вызовы с точки зрения детей.
«История, которую я хочу вам рассказать, очень проста: 23 марта, если не ошибаюсь, секретарь ООН, учитывая пандемию, призвал к прекращению боевых действий.
Он подчеркнул, что были дети, которые не смогли реализовать свое право на образование, они, как и все дети во всем мире, находились в самоизоляции.
«В нашем случае они получали более суровые уроки опасности, разрушения их домов, школ и больниц. Они узнали, что родители должны увезти их в другие места, иначе они просто умрут. Они видели двойную войну․Первая - была эпидемия, с которой боролся весь мир, а вторая - агрессия», - сказал Сос Аветисян.
Приведя некоторые цифры, депутат напомнил, что около 40 000 детей были вынуждены покинуть свои дома, чтобы защититься от агрессии. Многим из них пришлось уехать так быстро, что они не смогли взять с собой даже самое необходимое. Он счел обсуждение этой темы очень важным, подчеркнув, что не хотел бы, чтобы ни один ребенок во всем мире оказался бы в такой ситуации.
«Я хочу, чтобы дети получали образование в своих школах, в мире. Это очень проблематичный вопрос. Очень важно, чтобы международное сообщество было полезно в вопросе оказания гуманитарной помощи этим детям, потому что я думаю, что в такие трагические моменты только содействие может представить детям их будущее и повлиять на все человечество», - отметил Сос Аветисян.