Թուրքիայի նախագահի կողմից Ադրբեջանի խորհրդարանում հնչեցված առաջարկները երեսպաշտ և ապակողմնորոշող են. ՀՀ ԱԳՆ
Թուրքիայի նախագահի կողմից Ադրբեջանի խորհրդարանում հնչեցված առաջարկները
երեսպաշտ և ապակողմնորոշող են. ՀՀ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահի՝ հայատյացության համատեքստում տարածաշրջանային համագործակցության պլատֆորմ ստեղծելու Ադրբեջանի խորհրդարանում հնչեցված առաջարկները երեսպաշտ և ապակողմնորոշող են։ Այս մասին նշված է ՀՀ ԱԳ նախարարության՝ Թուրքիայի և Ադրբեջանի նախագահների կողմից ստորագրված հռչակագրի առնչությամբ արված մեկնաբանության մեջ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից։
«ՀՀ ԱԳՆ-ն արդեն իսկ հանդես էր եկել հայտարարությամբ, որտեղ խստորեն դատապարտել էր Թուրքիայի և Ադրբեջանի նախագահների համատեղ այցն Արցախի Հանրապետության՝ ներկայումս օկուպացված Շուշի քաղաք և այն որակել որպես տարածաշրջանային խաղաղության և անվտանգության դեմ ուղղված ակնհայտ սադրանք։
Նույնքան դատապարտելի և սադրիչ են Շուշիում Թուրքիայի և Ադրբեջանի նախագահների կողմից ստորագրված հռչակագիրը և Թուրքիայի նախագահի կողմից Ադրբեջանի խորհրդարանում հնչեցված ելույթը»,- ասվում է մեկնաբանության մեջ։
Ըստ ՀՀ ԱԳՆ-ի՝ թեև թուրք-ադրբեջանական հռչակագիրն առանձին կետով նշում է, որ այդ փաստաթուղթն ուղղված չէ երրորդ կողմի դեմ, այնուհանդերձ, դրա ողջ բովանդակությունը թիրախավորում է հայ ժողովրդին« և հստակ մատնանշում է Արցախի Հանրապետության դեմ 44-օրյա ագրեսիա իրականացրած երկու պետությունների դաշինքն ընդդեմ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման, Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության և ցեղասպանություն վերապրած աշխարհասփյուռ հայ ժողովրդի իրավունքների։
«Հռչակագրում տեղ գտած «Զանգեզուրի միջանցք» արտահայտությունը վկայում է, որ գոտեպնդվելով Արցախի ժողովրդի դեմ իրականացված համատեղ ագրեսիայի և զանգվածային ոճրագործությունների անպատժելիությունից՝ Թուրքիան և Ադրբեջանը ձեռք են բերում հրապարակային պայմանավորվածություններ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ։ Նույնքան մտահոգիչ է երկու պետությունների պայմանավորվածությունը՝ պայքարելու Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման դեմ»,- շեշտում են ՀՀ ԱԳՆ-ում, որի համաձայն՝ վերոնշյալ պայմանավորվածություններն ամբողջովին հակասում են միջազգային իրավունքի հիմնական նորմերին։ Արտաքին քաղաքական գերատեսչությունն այս պարագայում հիշատակման համար արժանի է համարում այն փաստը, որ միջազգային իրավունքի, մասնավորապես, Միջազգային պայմանագրերի իրավունքի մասին 1969թ․ Վիեննայի կոնվենցիայի համաձայն՝ միջազգային բոլոր պայմանագրերը, որոնք հակասում են ընդհանուր միջազգային իրավունքի իմպերատիվ նորմերին՝ առոչինչ են և չեն կարող ունենալ որևէ միջազգային լեգիտիմություն։
Նաև հատկանշական է համարվել, որ նշված հռչակագրի հիմքում ընկած է ոչ թե ՄԱԿ Կանոնադրությունը կամ ԵԱՀԿ  համընդհանուր և անբաժանելի անվտանգության սկզբունքը, այլ «ցեղային անվտանգության» իրենց մոտեցումը, որն առաջ է մղվում որպես «թյուրքական աշխարհի» միավորման սկզբունք։
«Նման հայատյացության համատեքստում տարածաշրջանային համագործակցության պլատֆորմ ստեղծելու Ադրբեջանի խորհրդարանում հնչեցված Թուրքիայի նախագահի առաջարկները երեսպաշտ և ապակողմնորոշող են։
Թուրքիայի և Ադրբեջանի նախագահների հրապարակային պայմանավորվածությունները պարունակում են ոչ միայն ցեղասպան սպառնալիքներ տարածաշրջանում հայ ժողովրդի նկատմամբ, այլ նաև լուրջ մարտահրավեր են միջազգային և տարածաշրջանային խաղաղությամբ և անվտանգությամբ շահագրգիռ բոլոր երկրների համար, ինչն ընդգծում է նշված բոլոր երկրների կողմից սերտ համագործակցության անհրաժեշտությունը»,- ընդգծում են ՀՀ ԱԳՆ-ում՝ հավելելով, որ Արցախի ժողովրդի դեմ ագրեսիայի և ուժի կիրառման արդյունքում ձեռքբերված իրողությունները չեն կարող տևական խաղաղության հիմք դառնալ, այնպես, ինչպես Շուշիում թուրք-ադրբեջանական տարբեր մտացածին նախաձեռնությունները չեն կարող հայկական այդ մշակութային կենտրոնն օտարել Արցախից և հայ ժողովրդից։

Remarks made by Turkish President in Azerbaijani parliament are equally deplorable and provocative – MFA Armenia
Remarks made by Turkish President in Azerbaijani parliament are equally deplorable and
provocative – MFA Armenia
YEREVAN, JUNE 17, ARMENPRESS.  Amid Armenophobic context, the proposals of the President of Turkey voiced in the Parliament of Azerbaijan on creating a platform for regional cooperation are hypocritical and misleading, reads the comment of the Foreign Ministry of Armenia on declaration signed by the Presidents of Turkey and Azerbaijan, ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia.
‘’The Ministry of Foreign Affairs of Armenia has already issued a statement strongly condemning the joint visit of the Presidents of Turkey and Azerbaijan to the currently occupied city of Shushi of the Republic of Artsakh, and described it as an outright provocation against regional peace and security.
The declaration signed by the Presidents of Turkey and Azerbaijan in Shushi, as well as the remarks made by the President of Turkey in the Parliament of Azerbaijan are equally deplorable and provocative.
Although one of the provisions of the Turkish-Azerbaijani declaration states that the document is not directed against a third party, its entire content, nevertheless, targets the Armenian people. It clearly reveals that the two states, which launched a 44-day aggression against the Republic of Artsakh, made an alliance against the self-detemination of the people of Artsakh, the territorial integrity of the Republic of Armenia, and the rights of the Armenian people around the world who survived the genocide.
The “Zangezur corridor” expression used in the declaration proves that Turkey and Azerbaijan, encouraged by the impunity of their joint aggression and mass atrocities committed against the people of Artsakh, are now making public agreements against the territorial integrity and sovereignty of the Republic of Armenia. The agreement of the two states to fight against the international recognition of the Armenian Genocide is equally worrying.
The abovementioned agreements completely contradict the peremptory norms of general international law. In this respect we should emphasize that according to the international law, particularly the Vienna Convention on the Law of Treaties of 1969, all international treaties that conflict with a peremptory norm of general international law are void and can have no international legitimacy.
It is noteworthy that this declaration is based not on the UN Charter or the comprehensive and indivisible concept of security of the OSCE, but on their approach of "kinship security", which is promoted as the principle of unification of the "Turkic world."
Amid such an Armenophobic context, the proposals of the President of Turkey voiced in the Parliament of Azerbaijan on creating a platform for regional cooperation are hypocritical and misleading.
The public agreements of the Presidents of Turkey and Azerbaijan contain not only genocidal threats against the Armenian people in the region, but also a serious challenge for all countries interested in international and regional peace and security, that necessitates close cooperation among all these countries.
The situation deriving from the use of force and aggression against the people of Artsakh cannot become a basis for lasting peace, just as various made-up Turkish-Azerbaijani initiatives in Shushi cannot alienate this Armenian cultural center from Artsakh and the Armenian people’’, reads the statement.