Շվեյցարիան սահմանափակումներ Է մտցրել օդային տարածությունում ՌԴ-ի եւ ԱՄՆ-ի գագաթնաժողովի պատճաով
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեյցարիան իր օդային տարածության օգտագործման սահմանափակումներ Է մտցրել հունիսի 16-ին Ժնեւում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի եւ ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենի հանդիպման պատճաով: Անվտանգության հատուկ միջոցները կգործեն մինչեւ հունիսի 17-ը, հունիսի 15-ին ՏԱՍՍ-ին հայտարարել Է Շվեյցարիայի պաշտպանության, բնակչության պաշտպանության եւ սպորտի դաշնային դեպատամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆան Հոֆերը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Օդային տարածության սահմանափակման միջոցներն ուժի մեջ են մտել այսօր եւ կիրականացվեն մինչեւ հունիսի 17-ի 17:00-ն (Երեւանի ժամանակով 19:00-ն)»,- նշել Է նա: Շվեյցարիայի կառավարության որոշման համաձայն՝ երկրի ռազմաօդային ուժերը կիրկանացնեն օդային ոստիկանության գործառույթներ եւ կկատարեն օդային տարածության ուժեղացված հսկողություն: Խոսքը վերաբերում Է Ժնեւի տարածաշրջանի օդային տարածությանը՝ Ժնեւում ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանի մոտ Ազգերի հրապարակի պայմանական կենտրոնով: Ըստ որում Ժնեւի օդանավակայան առեւտրային թռիչքներին եւ այնտեղից մեկնաթռչքներին սահմանափակումները չեն վերաբերի: ԱՄՆ-ի նախագահի ժամանումը Ժնեւ սպասվում Է հունիսի 15-ի օրվա երկրորդ կեսին: Երեկոյան նա կհանդիպի Շվեյցարիայի նախագահի եւ արտաքին գործերի նախարարի հետ:
Պուտինի եւ Բայդենի հանդիպումը կկայանա հունիսի 16-ին Ժնեւում: Ռուսաստանի ղեկավարի մամուլի ծառայության տեղեկատվությամբ՝ նախագահները կքննարկեն երկկողմ հարաբերությունների վիճակը եւ հետագա զարգացման հեռանկարները, ռազմավարական կայունության պրոբլեմները, ինչպես նաեւ միջազգային օրակարգի հարցեր, ներառյալ փոխգործացությունը կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարում եւ տարածաշրջանային հակամարտությունների կարգավորումը: Դա կլինի Պուտինի եւ Բայդենի առաջին հանդիպումը վերջինիս՝ ԱՄՆ-ի վարչակազմի ղեկավարի պաշտոնն ստանձելու պահից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Швейцария ввела ограничения в воздушном пространстве из-за предстоящего саммита РФ и США
Швейцария ввела ограничения на использование своего воздушного пространства в связи с проведением 16 июня в Женеве встречи президента России Владимира Путина и президента США Джо Байдена. Специальные меры безопасности будут действовать по 17 июня, заявил ТАСС во вторник официальный представитель швейцарского Федерального департамента обороны, защиты населения и спорта Стефан Хофер.
"Меры об ограничении воздушного пространства вступили сегодня в силу и будут осуществляться до 17:00 (18:00 мск) 17 июня", - отметил он.
Согласно решению правительства Швейцарии, ВВС страны будут осуществлять функции воздушной полиции и вести усиленное наблюдение за воздушным пространством. Речь идет о воздушном пространстве Женевского региона с условным центром над Площадью Наций рядом с женевской штаб-квартирой ООН. При этом коммерческие полеты в международный аэропорт Женевы и вылеты из него ограничения не затронут,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Прибытие президента США в Женеву ожидается во второй половине дня во вторник. Вечером он встретится с президентом и министром иностранных дел Швейцарии.
Встреча Путина и Байдена состоится 16 июня в Женеве. По информации пресс-службы российского лидера, президенты обсудят состояние и перспективы дальнейшего развития двусторонних отношений, проблематику стратегической стабильности, а также вопросы международной повестки дня, включая взаимодействие в борьбе с пандемией коронавируса и урегулирование региональных конфликтов. Это будет первая встреча Путина и Байдена с момента вступления последнего в должность главы американской администрации.