Շիրակի մարզում փակվել են Covid բաժանմունքները
ԳՅՈՒՄՐԻ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շիրակի մարզում փակվել են Covid բաժանմունքները, որոնք կորոնավիրուսի 3-րդ ալիքի և թվերի աճի պատճառով վերաբացվել էին:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը` ՀՀ Առողջապահության նախարարի հրամանով, կրկին թվերի նվազման հետևանքով,  «Գյումրի» բժշկական կետրոնում և Գյումրու ինֆեկցիոն հիվանդանոցներում գործող Covid բաժանմունքերը  փակվել են: Գործում են միայն տրիաժ ծառայությունները: «Այստեղ ընդունվում են կասկածելի հիվանդները, կատարվում է նմուշառում, եթե հաստատվում է հիվանդությունը, և տվյալ անձը կարիք է ունենում ստացիոնար բուժման, ուղեգրվում է ստացիոնար բուժման՝ երևանյան կամ այլ մարզերում գործող կենտրոններ, իսկ ամբուլատոր բուժման անհրաժեշտության դեպքում, նշանակվում է ամբուլատոր բուժում՝ հսկողություն առաջնային օղակի կողմից»,- «Արմենպրես»-ի հետ ունեցած զրույցի ժամանակ նշեց Շիրակի մարզպետարանի առողջապահության բաժնի պետի պարտականությունները կատարող Լեյլի Ասլանյանը:
Վերջին  շաբաթների ընթացքում նկատվում է նաև ամբուլատոր բուժում ստացող հիվանդների թվի նվազում. այս պահին  մարզում ամբուլատոր բուժում է ստանում 349 հիվանդ:
Լեյլի Ասլանյանը պատվաստումային գործընթացից էլ է գոհ: Մարզում պատվաստումային գործընթացը մեկնարկել է մայիսի 15-ին: Պատվաստվողներ կան, հետպատվաստումային անբարեհաջող դեպքեր, բարեբախտաբար, չկան: Շիրակի մարզի ցուցանիշները մյուս մարզերի համեմտությամբ, բավական լավ են: Արդեն 1 435 պատվաստված քաղաքացի կա մարզում: «Sputnik-V»-ով պատվաստվել է 670, «AstraZeneca»-ով՝ 765ցքաղաքացի: Պատվաստումային շարժական կայանը ևս նորմալ է աշխատում:
Մարզն արդեն ստացել է «Sputnik-V» պատվաստանյութի երկրորդ չափաբաժինը: Դա նախատեսված է այն անձանց համար, որոնք արդեն ստացել են առաջին չափաբաժինն ու 21 օր անց, նախատեսվածի նման, ստանալու են երկրորդ ներարկումը:

В Ширакской области закрылись отделения Covid-19
В Ширакской области закрылись отделения Covid, которые были вновь открыты в связи с увеличением количества случаев инфицированных Covid-19.
Как сообщает «Арменпресс», распоряжением министра здравоохранения Армении, в связи с  сокращением численности, отделения Covid, действующие в медицинском центре “Гюмри” и в гюмрийских инфекционных больницах, были закрыты. Действуют только услуги триажа. “Здесь принимаются пациенты с подозрением на Covid-19, проводится тестирование, если заболевание подтверждается, и человек нуждается в стационарном лечении, больной направляется в стационары Еревана или других регионах, или назначается амбулаторное лечение под первичным контролем”, -  об этом Арменпресс сообщила и. о. начальника Управления здравоохранения Ширакской областной администрации Лейли Асланян.
В последние недели наблюдается уменьшение количества пациентов, получающих амбулаторное лечение. В настоящее время в области амбулаторное лечение получают 349 пациентов.
Лейли Асланян довольна процессом вакцинации. Процесс вакцинации в области начался 15 мая. Вакцины есть, к счастью, случаев поствакцинальных осложнений нет. Показатели Ширакской области по сравнению с другими регионами - неплохие. В области уже вакцинировано 1 435 граждан. 670  жителей были вакцинированы “Спутником-V” и 765 - “АстраЗенекой”. Здесь работает и мобильный пункт вакцинации.
В регион уже поступила вторая доза вакцины “Спутника- V”. Она предназначена для людей, которые уже получили первую дозу и вторую инъекцию получат через 21 день, как и предписано.