ՀԱՊԿ-ի ընթացակարգերի արագ ձեռնարկումը անհրաժեշտ է իրադարձությունների հետագա սրում թույլ չտալու համար. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը Անվտանգության խորհրդի նիստի մեկնարկին ներկայացնելով Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի որոշ սահմանային հատվածներում ստեղծված իրավիճակը՝ հանձնարարեց համապատասխան գերատեսչությունների ղեկավարներին խորհրդակցություններ սկսել ՀԱՊԿ-ի հետ՝ իրավիճակի հետագա սրացում թույլ չտալու համար:
«Արմենպրես»-ը վարչապետի ելույթը ներկայացնում է ամբողջությամբ.
«Արդեն երկրորդ օրն է Սյունիքի մարզի Սև լճի շուրջ և մերձակա տարածքներում պայթյունավտանգ իրավիճակ է: Պատճառն այն է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողների որոշ խմբեր հատել են Հայաստանի պետական սահմանը և Սև լիճը պարփակելուն ուղղված գործողություններ են արել:
Հայաստանի զինված ուժերը մարտավարական բնույթի հակագործողություններ են իրականացրել: Հարակից որոշ տարածքներում դիրքավորված ադրբեջանցիները մեր զինուժի մարտավարական հակագործողությունների արդյունքում հեռացել են զբաղեցրած բնագծերից: Ոչ Հայաստանի, ոչ Ադրբեջանի զինուժի ներկայացուցիչների կողմից այս պահի դրությամբ հրազենի կամ այլ զինատեսակի կիրառմամբ դեպք չի գրանցվել:
Այնուամենայնիվ, ադրբեջանական զինուժի շուրջ 250 ներկայացուցիչներ այս պահին շարունակում են գտնվել մեր պետական սահմաններից ներս՝ Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի որոշ հատվածներում:
Իրադրության խորը և համակողմանի գնահատումը ակնհայտ է դարձնում, որ ադրբեջանցիների իրականացրածը սադրանք է, որը կարող է ունենալ շատ ավելի ընդարձակ ռազմաքաղաքական նպատակներ:
Նկատի ունեմ, ադրբեջանցիները տվյալ տեղանքում հայ-ադրբեջանական սահմանը հնարավոր է հատել են ոչ թե տեղային խնդիրներ լուծելու, այլ ռազմական բախում սադրելու նպատակով: Սրա մասին են վկայում հետևյալ փաստերը. առաջին՝ տվյալ տեղանքում իրենց գտնվելը Ադրբեջանի զինուժի ներկայացուցիչները փորձում են բացատրել ակնհայտորեն կեղծված քարտեզների միջոցով՝ դրանցով փորձելով հիմնավորել, թե դա ադրբեջանական տարածք է: Ինչպես արդեն նշել եմ, Խորհրդային Միության ժամանակ հաստատված քարտեզները միանշանակ են դարձնում, որ Ադրբեջանի այդ պնդումները որևէ հիմք չունեն, ինչի մասին գիտեն հենց իրենք՝ ադրբեջանցիները:
Երկրորդ՝ սադրանքների մեկնարկի օրը Ադրբեջանը հայտարարեց մայիսի 16-ին 15 հազար զինծառայողների մասնակցությամբ լայնածավալ զորավարժություններ անցկացնելու մասին:
Երրորդ՝ դեռևս ապրիլի վերջին Ադրբեջանի նախագահը Հայաստանի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ բացահայտ սպառնալիքներով հանդես եկավ՝ ասելով, որ ուժի գործադրմամբ միջանցք կբացի Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև, ինչպես ինքն է հորջորջում՝ «Զանգեզուրի միջանցքի» տեսքով:
Մեր գնահատականը միանշանակ է՝ ստեղծված իրավիճակը լիարժեքորեն համապատասխանում է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի հոդված 2-րդի 2-րդ պարբերությանը՝ համաձայն որի «մեկ կամ մի քանի մասնակից պետությունների անվտանգությանը, տարածքային ամբողջականությանը և ինքնիշխանությանը սպառնացող վտանգի կամ միջազգային խաղաղությանն ու անվտանգությանը սպառնացող վտանգի դեպքում մասնակից պետություններն անմիջապես կակտիվացնեն համատեղ խորհրդակցությունների մեխանիզմը, իրենց դիրքորոշումները համակարգելու և ծագած սպառնալիքը վերացնելու նպատակով միջոցներ ձեռնարկելու համար»:
Ելնելով վերը նշվածից՝Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանին, Պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանին, Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանին հանձնարարում եմ. առաջին՝ միջոցներ ձեռնարկել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի 2-րդ հոդվածով նախատեսված խորհրդակցությունների մեկնարկի ուղղությամբ, մասնավորապես՝ ՀԱՊԿ անդամ երկրների դիրքորոշումները համակարգելու և ծագած սպառնալիքը վերացնելու նպատակով միջոցներ ձեռնարկելու համար: Երկրորդ՝ միջոցներ ձեռնարկել Հավաքական անվտանգության կազմակերպության 2010 թվականի դեկտեմբերի 10-ի Ճգնաժամային իրավիճակներին արձագանքման կանոնակարգով նախատեսված ընթացակարգերի մեկնարկի համար: Սույն կարգով, հիշեցնեմ, սահմանվում է ճգնաժամային իրավիճակների հանգուցալուծմանն ուղղված համատեղ գործողությունների վերաբերյալ որոշումներ ընդունելու մեխանիզմը:
Հարկ եմ համարում ընդգծել, որ չնայած այս պահին իրադարձությունների նշված թատերաբեմերում հրաձգության և փոխհրաձգության դեպքեր չունենք, ՀԱՊԿ-ի վերը նշված ընթացակարգերի արագ ձեռնարկումը անհրաժեշտ է իրադարձությունների հետագա սրում թույլ չտալու և Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը, կայունությունը և ինքնիշխանությունը պաշտպանելու համար: Եվ այս միջոցները մենք ձեռնարկում ենք որպես ՀԱՊԿ անդամ»:
Ավելին վաղ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը ՀՀ պաշտպանության նախարար պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանի և ԱԳ նախարար Արա Այվազյանի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել է Սյունիքի մարզում ստեղծված իրավիճակը:
«ՀԱՊԿ-ում ուշադիր հետևում են Սյունիքի մարզի սահմանամերձ շրջաններում իրավիճակի զարգացմանը, և անհրաժեշտության դեպքում կձեռնարկվեն Կոլեկտիվ անվտանգության Պայմանագրով ու ՀԱՊԿ Կանոնադրությամբ նախատեսված քայլեր», - ասվում է Կազմակերպության հաղորդագրությունում:
Մայիսի 13-ին տեղի ունեցած ՀԱՊԿ Մշտական խորհրդի նիստի ընթացքում ՀԱՊԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Վիկտոր Բիյագովը մանրամասն ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզի տարածքում ադրբեջանական կողմի հրահրած սադրիչ գործողությունները և դրանց հետևանքով ստեղծված իրադրությունը՝ ՀԱՊԿ մասնակից պետությունների մայրաքաղաքներին իրավիճակի մասին տեղեկություններ փոխանցելու նպատակով:
Մայիսի 12-ին Անվտանգության խորհրդի նիստի ընթացքում ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել էր, որ ադրբեջանական զինված ուժերը Սյունիքի մարզի Սև լիճ տեղանքում հատել են Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանը և խորացել մինչև 3,5 կիլոմետր:

YEREVAN, MAY 13, ARMENPRESS. Presenting the situation in some bordering areas in Gegharkunik and Syunik Provinces of Armenia during the Security Council session, caretaker Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan tasked relevant state bodies to start consultations with the CSTO for preventing any future escalation.
ARMENPRESS presents Pashinyan's speech.
''This is the second day we have an explosive situation around the Sev Lake and nearby territories in Syunik Province. The reason is that some groups of the Azerbaijani armed forces have trespassed the state border of Armenia and took actions to surround the Sev Lake.
The Armenian Armed Forces took tactical measures. The Azerbaijanis withdrew in some surrounding territories as a result of the tactical counter-measures of our Armed Forces. Neither the Armenian, nor the Azerbaijani side have so far used firearms or other weapons.
Anyway, nearly 250 Azerbaijani servicemen continue remaining inside the Armenian territory, in some sections of Syunik and Gegharkunik Provinces.
An in-depth and comprehensive assessment of the situation makes it clear that what the Azerbaijanis carried out was a provocation that can have much broader military-political goals.
I mean, the Azerbaijanis may have crossed the Armenian-Azerbaijani border in those areas not to solve some local problems, but to provoke a military conflict. The following facts prove that. 1st - the representatives of the Azerbaijani armed forces try to explain their presence in those areas by presenting obviously falsified maps, trying to assert that it is an Azerbaijani territory. As I have already mentioned, the maps approved during the Soviet Union make it clear that these claims of Azerbaijan have no basis, something that Azerbaijanis themselves know.
2nd – on the day of the provocation Azerbaijan announced about holding large-scale military exercises with the participation of 15 thousand servicemen on May 16.
3rd – still back in April, the Azerbaijani president made overt threats against the territorial integrity of Armenia, saying that they will open a corridor between Azerbaijan and Nakhichevan by force, as he yells, in the form of ''Zangezur corridor''.
Our assessment is unequivocal: the current situation fully complies with paragraph 2 of Article 2 of the Collective Security Treaty, according to which ''In case of menace to safety, stability, territorial integrity and sovereignty of one or several Member States or menace to international peace and safety of the Member States shall immediately launch the mechanism of joint consultations for the purpose of their positions coordination, develop and take measures for assistance to such Member States for the purpose of elimination of the arisen menace’'.
Based on the above mentioned, I task the caretaker Foreign Minister of the Republic of Armenia Ara Ayvazian, caretaker Defense Minister Vagharshak Harutyunyan and Secretary of the Security Council Armen Grigoryan to take measures for starting consultations in line with 2nd Article of the Collective Security Treaty, particularly for coordinating the positions of the CSTO member states and eliminating the exisiting menace. Second, to take measures for launching the procedures provided by the Crisis response regulations of the Collective Security Organization of the December 10, 2010. I will remind that this procedure defines the mechanism for joint activities aimed at solving crisis situations.
I consider it necessary to emphasize that although at the moment we do not have any cases of shooting in the mentioned areas, a rapid reaction of the CSTO is necessary for preventing the future escalation and for protecting the territorial integrity of the Republic of Armenia, its stability and sovereignty. And we take those measures as a CSTO member state''.
Earlier today, CSTO Secretary General Stanislav Zas discussed the situation in Armenia’s Syunik province during the telephone conversations with Armenia’s caretaker defense minister Vagharshak Harutyunyan and caretaker foreign minister Ara Aivazian.
“The CSTO closely follows the developments in the border regions of Syunik province, and if necessary, actions will be taken in accordance with the Collective Security Treaty and the CSTO Charter”, the statement says.
On May 12 in the morning the Azerbaijani armed forces crossed Armenia’s state border in the territory of Sev Lake in Syunik province and advanced up to 3,5 kilometers, trying to surround the Lake. Caretaker Prime Minister Nikol Pashinyan said this action is intolerable for Armenia, as it is an encroachment against the sovereign territory of Armenia.