Տոկիոն Վաշինգտոնի հետ բանակցություններ չի վարում Ճապոնիայում նոր հրթիռների տեղակայման շուրջը. Nikkei
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի կառավարությունն առայժմ բանակցություններ չի վարում Միացյալ Նահանգերի հետ երկրում նոր ամերիկյան հրթիռների տեղակայան շուրջը Չինաստանին հակազդելու համար, սակայն ամբողջությամբ վերցված կողջուներ դրանց ծավալումը Հնդկա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մարտի 5-ին այդ մասին հայտնել Է Nikkei թերթը՝ վկայակոչելով Ճապոնիայի վարչակազմի մի աղբյուր:
«ԱՄՆ-ի նոր հրթիռների ծավալումը Չինաստանի դիմադարձման նպատակով մեզ համար դրական կլիներ»,- ասել Է հրատարկության զրուցակիցը: ԱՄՆ-ը ներկայումս քննարկում Է Արեւելաչինական ծովի կղզիներում ավելի քան 500 կիլոմետր հեռահարությամբ վերերկյա բազավորման հրթիռների տեղակայման հարցը: Այդ նպատակի համար ԱՄՆ-ի զինվորական հրամանատարությունը պետբյուջեի ներկայիս նախագծում մտադիր Է պահանջել 1,3 միլիարդ դոլար, հայտնել Է ռազմական խնդիրների բնագավառում մասնագիտացած Defence News հանդեսը:
Nikkei թերթը մարտի 5-ին նաեւ տեղեկացրել Է, որ Արեւելաչինական ծովի գոտում ԱՄՆ-ը պլանավորում Է վերերկրյա հականավային հրթիռներ ծավալել շարժական կայանքների վրա: Այդ ցանցը կոչված Է Էապես զսպելու ՉԺՀ-ի ռազմածովային ուժերի գործունեությունը, որը Վաշինգտոնի եւ Տոկիոյի կարծիքով, այժմ Էապես ակտիվանում Է: Պենտագոնում, թերթի տվյալներով՝ ուսումնասիրում են նաեւ տարածաշրջանում միջին հերահարության հրթիռների տեղակայման հարցը՝ ուղղված Չինաստանի դեմ: Որպես դրանց ծավալման պոտենցիալ վայր ավելի վաղ նշվել են Ճապոնիան եւ ԱՄՆ-ին պատկանող խաղաղօվկիանոսյան Գուամ կղզին. հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Nikkei: Токио не ведет с Вашингтоном переговоры о размещении в Японии новых ракет
Правительство Японии пока не ведет переговоры с Соединенными Штатами о размещении в стране новых американских ракет для противодействия Китаю, однако в целом приветствовало бы их развертывание в Индо-Тихоокеанском регионе. Об этом сообщила в пятницу газета Nikkei со ссылкой на источник в японской администрации.
"Развертывание новых ракет США для сдерживания Китая было бы для нас плюсом", - сказал собеседник издания.
США в настоящее время рассматривают вопрос о том, чтобы разместить на островах в Восточно-Китайском море ракеты наземного базирования дальностью свыше 500 км. На эти цели американское военное командование уже в нынешнем проекте госбюджета намерено запросить $1,3 млрд, сообщил специализирующийся на военных проблемах журнал Defence News.
Газета Nikkei  в пятницу также проинформировала, что в зоне Восточно-Китайского моря США планируют развернуть наземные противокорабельные ракеты на мобильных установках. Эта сеть призвана существенно сдержать деятельность ВМС КНР, которая, по мнению Вашингтона и Токио, сейчас существенно активизируется,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В Пентагоне, по данным газеты, изучают также вопрос о размещении в регионе ракет средней дальности, нацеленных на Китай. В качестве потенциального места их развертывания ранее назывались Япония и принадлежащий США тихоокеанский остров Гуам.