Ընդհանուր առմամբ՝ ԴՆԹ փորձաքննության է ենթարկվել 2 հազար մարմին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախյան 44-օրյա պատերազմից մինչև օրս կատարվել է մոտ 2000 մարմնի փորձանմուշի նույնականացում՝ ԴՆԹ հետազոտության միջոցով: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում նշեց Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
«Արդեն շատ փոքրաթիվ փորձանմուշներ ունենք, որոնք սպասում են փորձաքննության»,- ասաց Ավանեսյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե քանի զինծառայողի մարմին է ենթարկվել դատաբժշկական փորձաքննության։
Արձագանքելով դիտարկմանը, թե զինծառայողների ծնողներից ոմանք հայտարարել էին, որ ԴՆԹ անալիզները երբեմն կեղծվում են, Անահիտ Ավանեսյանը նշեց, որ 2-3 բողոք է եղել, որոնք անհատական քննվել են, պարզաբանվել են և որևէ սխալի կամ անվստահության տեղ չի մնացել։

Всего  ДНК экспертизе подвергнуто 2 000 тел погибших
С начала 44-дневной войны в Арцахе до сих пор при помощи ДНК экспертизы проведена идентификация около 2 000 образцов останков. Как передает «Арменпресс», об этом  после заседания правительства журналистам сообщила министр здравоохранения Анаит Аванесян.
“Для экспертизы уже осталось мало образцов”, - сказала Аванесян, отвечая на вопрос о том, сколько тел военнослужащих было подвергнуто судебно-медицинской экспертизе.
Отвечая на замечание о том, что некоторые из родителей военнослужащих заявляли, что анализы ДНК иногда фальсифицируются, Анаит Аванесян отметила, что действительно было 2 - 3 подобных случая, они были рассмотрены в индивидуальном порядке, исследованы и каких-либо ошибок или недоверия уже не может быть.