Տեղեկատվության և կապի ոլորտում ամենաբարձր միջին աշխատավարձն է՝ աճի երկրորդ ցուցանիշով
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում միջին ամսական անվանական աշխատավարձը 2020-ի հունվար-նոյեմբերին, նախնական տվյալներով, կազմել է 186 հազ. 167 դրամ (ավելի քան 382.8 ԱՄՆ դոլար) և նախորդ տարվա նույն ամիսների համեմատ աճել4.2%-ով. ընդ որում, պետական հատվածում այդ ցուցանիշները կազմել են 165 հազ. 76 դրամ և 5.9%, իսկ ոչ պետական հատվածում՝ 196 հազ. 204 դրամ և 3.2%։
Ինչպես«Արմենպրես»-ը տեղեկացավ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեից, նախորդ տարվա առաջին տասնմեկ ամիսների համեմատ միջին ամսական անվանական աշխատավարձի ամենաբարձր աճը՝ 11.3% (մինչև 182 հազ. 135 դրամ) գրանցվել է մշակույթի, զվարճությունների և հանգստի բնագավառում, երկրորդ ամենաբարձր աճը՝ 11.2% (մինչև 476 հազ. 105 դրամ), արձանագրվել է տեղեկատվության և կապի ոլորտում, որին հաջորդում է շինարարությունը՝ աշխատավարձի չափի 201 հազ. 129 դրամ և անցյալ տարվա հունվար-նոյեմբերի համեմատ 9.7% աճով։ Ջրամատակարարման, կոյուղու, թափոնների կառավարման և վերամշակման ոլորտում այդ ցուցանիշները կազմել են 174 հազ. 742 դրամ և 9.2%, կրթության ոլորտում՝ 126 հազ. 421 դրամ և 6.5%։ Ֆինանսական և ապահովագրական գործունեության ոլորտում աշխատողների միջին ամսական անվանական աշխատավարձը 2020-ի հունվար-նոյեմբերին կազմել է 410 հազ. 844 դրամ և 2019-ի նույն ամիսների համեմատ աճել 5.1%-ով։

В сфере информации и связи самая высокая средняя зарплата: второй показатель роста
Среднемесячная номинальная зарплата в Армении с января по ноябрь 2020 года, по предварительным данным, составила 186 000 драмов (более 382.8 $). По сравнению с тем же периодом прошлого года был рост на 4.2%, при этом в государственном секторе эти показатели составили 165 000 драмов и 5,9%. В негосударственном секторе - 196 000 и 3.2%.
Как стало известно «Арменпресс»из Статистического комитета Армении, по сравнению с первыми одиннадцатью месяцами прошлого года самый высокий рост среднемесячной номинальной зарплаты - 11,3% (до 182 000 драмов) был в сфере культуры, развлечений и отдыха второй наивысший рост - 11,2% (до 476 000 драмов) зарегистрирован в сфере информации и связи. За ними следует строительство - 201129 драмов от размера зарплаты и 9,7% рост по сравнению с январем - ноябрем прошлого года.
В сфере водоснабжения, канализации, управления и переработки отходов эти показатели составили 174 000 драмов. В сфере образования - 126 421 драмов и 6.5%. Среднемесячная номинальная заработная плата работников в сфере финансовой и страховой деятельности в январе - ноябре 2020 года составила 410 000 драмов. По сравнению с тем же периодом 2019 года рост составил 544 драмов и вырос на 5,1%.