ԱՀԿ-ում պատմել են, թե COVID-19-ով հիվանդացածները որքան երկար ժամանակ են վարակիչ մնում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորոնավիուսով ախտահարվածների մեծ մասը կարող Է վարակիչ մնալ հիվանդության ախտանիշերի հայտնվելուց հետո ութից տասն օրվա ընթացքում: Այդ մասին հայտնել Է Ռուսաստանում Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) ներկայացուցիչ Մելիտա Վույնովիչը «Ռոսիյսկայա գազետա»-ում հրապարակված հարցազրույցում, որի մի հատվածը հրապարակվել Է հունվարի 18-ին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Վարակիչ լինելու համար պետք Է տարածել կենդանի վիրուս: Նախնական հետազոտությունների համաձայն՝ հիվանդների մեծ մասը վարակիչ Է ախտանիշների հայտնվելուց հետո սոսկ ութ-ինն օրվա ընթացքում, թեեւ այդ վարակիչ շրջանը կարող Է ավելի երկարատեւ լինել այն ախտահարվածների մոտ, ովքեր ծանր հիվանդ են»,- նշել Է Վույնովիչը հրատարակությանը: ԱՀԿ-ն 14-օրյա կարանտին Է հանձնարարում բոլորի համար, ովքեր շփում են ունեցել հիվանդացած մարդկանց հետ, այդ դիրքրոշումը հիմնված Է ինկուբացիոն շրջանի տեւողության վրա:
Ինչպես հարց ու պատասխանի սեանսի ընթացքում, որը հեռարձակվել Է Twitter-ում՝ ԱՀԿ-ի Էջում, հայտնել Է կազմակերպության փորձագետ Մարիա վան Կերկհովեն, վարակվածների մեծ մասի մոտ ախտանիշները զարգանում են ախտահարումից հետո հինգ-վեց օր անց: Կազմակերպության տվյալներով՝ աշխարհում կորոնավիրուսով վարակման հաստատված դեպքերի թիվը գերազանցել Է 93,19 միլիոնը՝ վերջին օրն ավելանալով ավելի քան 683 հազարով, մահացածների թիվն աճել Է գրեթե 12,9 հազարով՝ գերազանացելով 2,01 միլիոնը:

В ВОЗ рассказали, как долго заболевшие COVID-19 остаются заразными
Большинство инфицированных коронавирусом могут оставаться заразными в течение восьми-девяти дней после появления симптомов болезни. Об этом сообщила представитель Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) в России Мелита Вуйнович в интервью "Российской газете", фрагмент которого опубликован в понедельник.
"Чтобы быть заразным, надо распространять живой вирус. Согласно предварительным исследованиям, большинство пациентов заразны только в течение восьми-девяти дней после появления симптомов, хотя этот инфекционный период может быть дольше у пациентов, которые тяжело больны", - отметила Вуйнович изданию.
ВОЗ рекомендует 14-дневный карантин для всех, кто поддерживал контакты с заболевшими людьми, эта позиция основана на продолжительности инкубационного периода. Как сообщала в ходе сеанса вопросов и ответов, транслировавшегося в Twitter на странице ВОЗ, эксперт организации Мария ван Керкхове, у большинства заразившихся симптомы развиваются через пять-шесть дней после инфицирования,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
По данным организации, число подтвержденных случаев заражения коронавирусом в мире превысило 93,19 млн, увеличившись за последние сутки более чем на 683 тыс., количество летальных исходов возросло почти на 12,9 тыс., превысив 2,01 млн.