Ինդոնեզիայում տարերային աղետների զոհերի թիվը հասել Է 96-ի
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անցյալ շաբաթ Ինդոնեզիայի Արեւմտյան Սուլավեսիի եւ Հարավային Կալիմանտանի նահանգներում տեղի ունեցած երկրաշարժերի եւ հեղեղումների զոհ Է դարձել առնվազն 96 մարդ: Հունվարի 18-ին այդ մասին հայտնել Է «Սինհուա» գործակալությունը՝ վկայակոչելով Ինդոնեզիայի Տարերային աղետների դեմ պայքարի ազգային գործակալության ներկայացուցչին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ընդհանուր առմամբ 81 մարդ մահացել Է հունվարի 14-ին եւ 15-ին 6,2 մագնիտուդով երկրաշարժի եւ 5,9 մագնիտուդով հետցնցման հետեւանքով: Հունվարի 14-ին տեղատարափ անձրեւների հարուցած հեղեղումները 15 բնակիչների մահվան պատճառ են դարձել Հարավային Կալիմանատանի նահանգում, հայտարարել Է գործակալության մամուլի քարտուղար Ռադիթյա Ջաթին: Նրա խոսքով՝ նահանգի իշխանությունները շուրջ 70 հազար մարդ են տարահանել աղետի գոտուց: Արեւմտյան Սուլավեսիում երկրաշարժից ավերվել Է հազարից ավելի բնակելի տուն, նահանգում փրկարարական աշխատանքները շարունակվում են:

Число жертв стихийных бедствий в Индонезии увеличилось до 96
По меньшей мере 96 человек стали жертвами землетрясений и наводнений, произошедших на прошлой неделе в индонезийских провинциях Западное Сулавеси и Южный Калимантан. Об этом в понедельник сообщает агентство "Синьхуа" со ссылкой на представителя индонезийского Национального агентства по борьбе со стихийными бедствиями.
В общей сложности 81 человек погиб в результате землетрясения магнитудой 6,2 и афтершока магнитудой 5,9 в провинции Западный Сулавеси в четверг и пятницу. 14 января наводнения, вызванные проливными дождями, привели к гибели 15 жителей в провинции Южный Калимантан, заявил пресс-секретарь агентства Радитья Джати,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
По его словам, власти провинций эвакуировали из зон бедствия около 70 тыс. человек. В Западном Сулавеси землетрясением разрушено более 1 тыс. жилых домов, спасательные работы в провинции продолжаются.