ԵՊՀ դեկանները պահանջում են ԱԺ-ից հետ կանչել «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքի նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի պետական համալսարանի դեկաններ ու ստորաբաժանումների ղեկավարներ պահանջում են Ազգային ժողովից հետ կանչել «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, դեկանները հայտարարություն են տարածել, որը հրապարակել է
«ԵՊՀ դեկաններ և ստորաբաժանումների ղեկավարներ պահանջում են հանրապետության գիտական և կրթական հանրության հետ միասին ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ հայեցակարգի հիման վրա բարձրագույն կրթության և գիտության զարգացմանը նպաստող օրենքի նախագիծ պատրաստելու համար։
2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտնի եռակողմ` Հայաստանի Հանրապետության համար խիստ անբարենպաստ հայտարարությունից հետո մեր երկրի առջև ծառացան անհապաղ լուծման ենթակա մի շարք հիմնախնդիրներ, ինչպիսիք են՝ հումանիտար աղետ, տասնյակ հազարավոր տեղահանվածներ, հարյուրավոր գերիներ և անհայտ կորածներ, ինչպես նաև սահմանների հետ կապված բազմաթիվ հարցեր: ՀՀ կառավարությունն իր 03․12․2020 թ․ նիստում անհիմն և անբացատրելի մոտեցմամբ, որպես անհետաձգելի և չզեկուցվող հարց օրակարգում ընդգրկեց և, բնականաբար, հավանություն տվեց «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին՝ այն ուղարկելով ՀՀ Ազգային ժողով՝ հրատապության կարգով քննարկելու և ընդունելու առաջարկությամբ: Խոսքը մի նախագծի մասին է, որը քննարկվել է ԵՊՀ գիտական խորհրդում ու տարբեր ստորաբաժանումներում և արժանացել բազմաթիվ էական դիտողությունների՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ այն, հիմքում չունենալով ՀՀ-ում բարձրագույն կրթության և գիտության զարգացման հստակ հայեցակարգ, իր կարգավորումներով վտանգի տակ էր դնում բուհական ինքնավարությունը, ակադեմիական ազատությունը, հայագիտական առարկաների և հետազոտությունների գերակայությունը, գիտության կառավարումը, ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի կարգավիճակն ու գոյությունն ընդհանրապես և բազմաթիվ այլ հարցեր: Սակայն այդ դիտողություններից և ոչ մեկը ոչ միայն հաշվի չեն առնվել հեղինակների կողմից, ավելին՝ վերջին պահին օրենքի նախագծում տեղ է գտել առավել վիճահարույց դրույթ՝ բուհերի կառավարիչների՝ ԿԳՄՍ նախարարի կողմից մինչև 5 տարի ժամկետով նշանակվելու վերաբերյալ, ընդ որում՝ կառավարչի համար չսահմանելով բուհի ռեկտորի համար սահմանված ոչ մի պահանջ, ինչն իսպառ ոչնչացնում է ՀՀ Սահմանադրությամբ և տարբեր օրենքներով նախատեսված բուհական ինքնավարությունն ու ակադեմիական ազատությունները` դրանով իսկ խախտելով կրթության և գիտության հիմնական շահառուների` ուսանողների, պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի և գիտության ոլորտի աշխատակիցների իրավունքներն ու օրինական շահերը:
Հաշվի առնելով վերոգրյալը՝ պահանջում ենք.
ա) անհապաղ հետ կանչել «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը ՀՀ Ազգային ժողովից,
բ) հանրապետության գիտական և կրթական հանրության հետ միասին ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ հայեցակարգի հիման վրա բարձրագույն կրթության և գիտության զարգացմանը նպաստող օրենքի նախագիծ պատրաստելու համար:
Նշված միջոցառումները չձեռնարկելու դեպքում մենք իրավունք ենք վերապահում մեզ իրականացնելու Սահմանադրությամբ և օրենքներով չարգելված բոլոր գործողությունները նշված օրենքի ընդունումը և կիրարկումը կանխելու համար»:

Деканы факультетов ЕГУ требуют отозвать из НС проект Закона “О высшем образовании и науке”
Деканы и заведующие кафедрами Ереванского государственного университета требуют отозвать из Национального собрания законопроект “О высшем образовании и науке”. Как сообщает Арменпресс, деканы распространили заявление, которое опубликовано следующее.
Деканы факультетов и заведующие кафедрами Ереванского государственного университета вместе с научно-образовательной общественностью республики требуют принять необходимые меры для подготовки законопроекта, способствующего развитию высшего образования и науки.
После известной трехсторонней декларации от 9 ноября 2020 года, которая была очень неблагоприятной для Республики Армения, наша страна столкнулась с рядом проблем, требующих немедленного решения, таких как гуманитарная катастрофа, десятки тысяч перемещенных лиц, сотни пленников, пропавших без вести и много проблем, связанных с границами.
Правительство Республики Армения на заседании 03-12-2020  с необоснованным, необъяснимым подходом включило проект Закона Республики Армения “О высшем образовании и науке” в повестку дня как неотложный, незарегистрированный вопрос и, естественно, одобрило его. Законопроект направлен в Национальное собрание Республики Армения с предложением обсудить и срочно принять. Речь идет о проекте, который обсуждался на Ученом совете ЕГУ и в разных подразделениях, получил много существенных замечаний, учитывая то, что он не основывался на четкой концепции развития высшего образования и науки в Армении, своим регламентом ставил под угрозу автономию университета. Это - академическая свобода, первенство арменоведческих дисциплин и исследований, управление наукой, статус и существование Национальной академии наук Армении и многие другие вопросы. Тем не менее, ни одно из этих замечаний не было учтено авторами, к тому же, в последний момент наиболее спорное положение в проекте закона о назначении руководителей высших учебных заведений министром образования и науки сроком до 5 лет. При этом, не устанавливая для руководителя ни одного требования, установленного для ректора вуза, что полностью уничтожает предусмотренную Конституцией Республики Армения и различными законами вузовскую автономию и академические свободы, тем самым нарушая права и законные интересы основных бенефициаров образования и науки - студентов, профессорско-преподавательского состава и работников сферы науки.
Учитывая все вышесказанное, мы требуем:
а) Немедленно отозвать проект Закона Республики Армения “О высшем образовании и науке” из Национального собрания;
б) Совместно с научным и образовательным сообществом республики предпринять необходимые меры для подготовки проекта закона, на основе концепции, способствующей развитию высшего образования и науки.
В случае непринятия указанных мероприятий мы оставляем за собой право осуществлять все действия, не запрещенные Конституцией и законами, для предотвращения принятия и применения указанного закона”.