Ամրապնդել բարեկամությունը, խորացնել համագործակցությունը. ՀՀ-ում Չինաստանի նորանշանակ դեսպանի հոդվածը
Ամրապնդել բարեկամությունը, խորացնել համագործակցությունը. ՀՀ-ում Չինաստանի
նորանշանակ դեսպանի հոդվածը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Չինաստանի նորանշանակ դեսպան Ֆան Յուն հանդես է եկել հոդվածով, որում անդրադարձել է հայ չինական հարաբերություններին՝ ընդգծելով համագործակցությունը խորացնելու, երկու ժողովուրդների հարաբերություններում նոր հեռանկարներ բացելու մասին: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ-ում Չինաստանի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպանի հոդվածը.
«Սիրելի ընթերցողներ և ընկերներ, նոյեմբերի 20-ին ես իմ հավատարմագրերը հանձնեցի նախագահ Սարգսյանին և դարձա Հայաստանում Չինաստանի ութերորդ դեսպանը: Ես շատ ուրախ եմ, որ հնարավորություն ունեմ «Հանրապետություն»  թերթի միջոցով դիմել տարբեր ոլորտների և հասարակության շերտերի ընկերներին։
2020 թվականը ոչ սովորական  տարի է մարդկության պատմության մեջ: Կորոնավիրուսը տարածվում է ամբողջ աշխարհում՝ սպառնալով մարդկանց կյանքին ու առողջությանը աշխարհի բոլոր երկրներում: Համաշխարհային տնտեսությունն ապրում է ամենալուրջ անկումներից մեկը՝ 1930-ական թվականների մեծ դեպրեսիայի ժամանակներից ի վեր: Համաճարակի մարտահրավերների պայմաններում Չինաստանը՝ Կոմունիստական կուսակցության և ՉԺՀ կառավարության ղեկավարության ներքո մարդկանց կյանքն առաջնահերթ է համարում՝ պայքարելով յուրաքանչյուր քաղաքացու համար ձեռնարկում է համապարփակ, խիստ և առավել առաջադեմ միջոցառումներ ուղղված համաճարակի կանխարգելմանն ու վերահսկմանը։ Չինաստանը համաճարակի դեմ պայքարում հասել է կարևոր արդյունքների: ՉԺՀ-ի ղեկավարությունը կոորդինացիոն միջոցներ է ձեռնարկում համաճարակը կանխելու և դրա դեմ պայքարելու համար: Միաժամանակ, ակտիվորեն իրականացվում են միջոցառումներ` պետության տնտեսությանն ու սոցիալական զարգացմանն աջակցելու համար, ինչպես նաև աշխատանքներ են տարվում արտադրությունը և շարքային քաղաքացիների կյանքը վերականգնելու ուղղությամբ: Այս տարվա առաջին երեք եռամսյակների ընթացքում Չինաստանի տնտեսությունը կարողացել է հասնել դրական աճի: Այս հաջողությունները ցույց են տալիս Չինաստանի տնտեսության բարձր կայունությունը և կենսունակությունը:
Ոչ այնքան վաղուց Չինաստանի 19-րդ գումարման ԿԿ Կենտկոմի հինգերորդ պլենումում քննարկվել և հավանության են արժանացել  «Մինչև 2035 թվականը սոցիալ-տնտեսական զարգացման 14-րդ հնգամյա պլանի (2021-2025 թթ.) մշակման վերաբերյալ ՉԿԿ Կենտկոմի հանձնարարականները և հեռանկարային նպատակները»:
13-րդ հնգամյա ծրագրի ընթացքում Չինաստանը՝ ՉԿԿ Կենտկոմի և ընկեր Սի Ծինպինի ղեկավարությամբ նշանակալի և որոշ չափով հեղափոխական հաջողությունների հասավ տնտեսական և սոցիալական զարգացման ոլորտում: 2019 թվականին ՉԺՀ-ի ՀՆԱ-ն հասել է 99,1 տրիլիոն յուանի, ինչը կազմում է համաշխարհային տնտեսության ՀՆԱ-ի 16 տոկոսը եւ հավասար է համաշխարհային տնտեսական աճի 30 տոկոսին: Նախնական տվյալներով՝ Չինաստանի ՀՆԱ-ն 2020 թվականին կգերազանցի 100 տրիլիոն յուանը: Աղքատության վերացման հաջողությունները գրավել են համաշխարհային հանրության ուշադրությունը: 55.75 մլն մարդ գյուղական վայրերում ազատվել են  աղքատությունից: Սպասվում է, որ մինչև 2020 թվականի վերջը Չինաստանի աղքատ բնակչության կենսամակարդակը կբարձրանա և կհամապատասխանի ներկայիս պետական ժամանակակից չափանիշներին: Հիմնական բժշկական ապահովագրությունը Չինաստանում ընդգրկում է գրեթե 1.3 մլրդ մարդ, իսկ հիմնական կենսաթոշակային ապահովագրությունն ընդգրկում է մոտ 1 մլրդ մարդ: Ձեռք են բերվել զգալի հաջողություններ պետական նորարարական շինարարության մեջ: Պետության նորարարական ներուժը աշխարհի 131 տնտեսությունների շարքում բարձրացել է 14-րդ տեղը: Զուգահեռաբար, Չինաստանի հրապարակայնությունը արտաքին աշխարհի  համար շարունակում է ընդլայնվել: Նման ընդլայնման վառ օրինակ է «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության համատեղ իրականացումը, որի շրջանակներում համագործակցությունն ավելի ու ավելի շոշափելի ու արդյունավետ է դառնում: Ներկայում Չինաստանը «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության իրականացման շրջանակներում համագործակցության 200 փաստաթուղթ է ստորագրել 138 երկրների և 30 միջազգային կազմակերպությունների հետ: «13-րդ հնգամյա ծրագրի» տնտեսական և սոցիալական զարգացման ուշագրավ նվաճումը չին ժողովրդի քրտնաջան աշխատանքի արդյունքն է: Սա լիովին ցույց է տալիս, որ Չինաստանի Կոմունիստական կուսակցությունը և չինական հատկանիշներով սոցիալիստական ռեժիմը «երկու հրաշքների»՝ արագ տնտեսական զարգացման և Չինաստանում երկարաժամկետ սոցիալական կայունության երաշխիքներն են: Չինաստանի ժողովուրդը կայունորեն կընթանա ՉԿԿ-ի ղեկավարությամբ չինական հատկանիշներով սոցիալիստական ռեժիմի ճանապարհով:
Չինաստանը վստահորեն կիրականացնի զարգացման նոր հայեցակարգ, կամրապնդի գիտական և տեխնիկական անկախությունը և ինքնուրույնությունը, որը կլինի ռազմավարական աջակցություն ազգային զարգացման համար: Բացի այդ, Չինաստանը ձգտում է հաջողության հասնել առանցքային տեխնոլոգիաների ոլորտում եւ ավելացնել իր ներդրումը գիտատեխնիկական առաջընթացի և համաշխարհային տնտեսական աճի մեջ: Չինաստանը կշարունակի հավատարիմ մնալ բարեփոխումների և բաց քաղաքականությանը, կարագացնի զարգացման նոր կառուցվածքի կառուցումը, որտեղ գլխավոր օբյեկտը երկրի ներսում կենսագործունեությունն է, իսկ ներքին ու արտաքին ցիկլերը նպաստում են միմյանց։ Ներքին զարգացման ցիկլը խթանում է միջազգային զարգացման ցիկլը, մինչդեռ միջազգային զարգացման ցիկլը ամրապնդում է ներքին զարգացման ցիկլը:
Երկու զարգացման փուլերն էլ բացեիբաց փոխգործակցում են՝ նոր լիցք հաղորդելով չինական և համաշխարհային տնտեսությանը: Չինաստանի զարգացումը նաև ավելի շատ շուկաներ և հնարավորություններ կընձեռի աշխարհի երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի համար։
Եվ Չինաստանը, և Հայաստանը հնագույն քաղաքակրթությամբ երկրներ են։ Երկու երկրներն էլ համագործակցության երկար պատմություն ունեն: 1992 թվականին դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր երկու երկրների հարաբերությունները մշտապես պահպանել են առողջ և կայուն զարգացման տեմպը: Չնայած նրան, որ կորոնավիրուսի նոր համաճարակը որոշակի ազդեցություն է ունեցել չին-հայկական համագործակցության վրա, քաղաքական, տնտեսական և հումանիտար ոլորտներում երկու երկրների միջև համագործակցության հիմքը չի փոխվել։ Տնտեսության, առևտրի, ներդրումների, տեխնոլոգիաների, ենթակառուցվածքների շինարարության, գյուղատնտեսության և զբոսաշրջության ոլորտներում համագործակցության ներուժը պահանջում է հետագա զարգացում: Վստահ եմ, որ համաճարակի ավարտից հետո երկու երկրների միջեւ համագործակցությունը կշարունակի առաջ շարժվել և կկարողանա նոր մակարդակի հասնել: Բարեկամ հայ ժողովրդի ներկայացուցիչների հետ վերջերս ունեցած շփումների շնորհիվ մենք վերլուծել ենք չին-հայկական հարաբերությունների հետագա զարգացման ներուժը։
Առաջին հերթին, անհրաժեշտ է զարգացնել չին-հայկական համագործակցության նոր ուղղությունը նորարարության ոլորտում: Նորարարությունը տնտեսական նվաճումների բանալին է, մինչդեռ թվային տնտեսությունը աշխարհի ապագա զարգացման կողմնացույցն է: Եվ Չինաստանը, և Հայաստանը գիտական և տեխնոլոգիական նորարարությունը դիտում են որպես առաջնային զարգացման ազգային ռազմավարություն: Երկու կողմերն էլ պետք է լիովին օգտվեն իրենց համապատասխան առավելություններից և կենտրոնանան երկկողմ համագործակցության տեխնոլոգիական բովանդակության բարելավման համար տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության, մասնագետների պատրաստման և ծառայությունների առևտրի ոլորտում համագործակցության զարգացման վրա:
Երկրորդ՝ անհրաժեշտ է զարգացնել չին-հայկական համագործակցությունը համաճարակի դեմ պայքարի ոլորտում: Կորոնավիրուսի համաճարակի սկսվելու պահից  ի վեր երկու երկրներն աշխատել են միասին և փոխադարձ աջակցություն ցուցաբերել: Ընթացիկ համաճարակի դեմ երկարաժամկետ պայքարի և հետագա համաճարակների կանխարգելման շրջանակներում Չինաստանը պատրաստ է շարունակել ակտիվորեն համագործակցել հայկական կողմի հետ, համակողմանի աջակցություն ցուցաբերել և կիսվել կանխարգելման փորձով, ինչպես նաև շարունակել աջակցություն ցուցաբերել հատուկ ուշադրություն դարձնելով հետհամաճարակային ժամանակաշրջանին: Բացի այդ, Չինաստանը պատրաստ է խթանել Հայաստանի հետ համագործակցությունը և աջակցել նրան հակահամաճարակային պայքարի և կանխարգելման ոլորտում փորձի փոխանակման գործում, ինչպես նաև համաճարակի կանխարգելման նյութեր տրամադրել: Միաժամանակ, Չինաստանը կնպաստի առողջության և հիգիենայի հասարակության կառուցմանը:
Երրորդ՝ անհրաժեշտ է ամրապնդել երկկողմ համագործակցությունը աղքատության վերացման շրջանակներում: Աղքատության վերացումը մինչև 2030 թվականը ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման օրակարգի հիմնական նպատակներից մեկն է: Այս խնդիրը չափազանց կարևոր է, և դրա լուծումը պետք է իրականացվի աշխարհի բոլոր երկրների կողմից: Վերջին 40 տարիների ընթացքում Չինաստանում բարեփոխումների և բաց քաղաքականության իրականացման արդյունքում, ավելի քան 700 մլն մարդ դուրս է բերվել աղքատության վիճակից։ Այս ցուցանիշը կազմում է աշխարհում աղքատության կրճատման ընդհանուր ծավալի ավելի քան 70%: Չինաստանը պատրաստ է հայ գործընկերների հետ կիսվել աղքատության վերացման արդյունքներով  և փորձով: Այս ուղղությամբ փորձի փոխանակումը զգալի ներդրում կունենա նաև չին-հայկական հարաբերությունների զարգացման գործում ։
Չորրորդ՝ անհրաժեշտ է աստիճանաբար վերսկսել մարդկանց փոխայցելությունները: Դրա համար անհրաժեշտ է լիարժեք օգտագործել Չինաստանի և Հայաստանի միջև առանց վիզայի փոխադարձ ռեժիմի մասին համաձայնագրերը, աստիճանաբար վերականգնել մարդկանց փոխայցելությունները և մասնագետների փոխանակումը տարբեր ոլորտներում՝ աշխարհում համաճարակաբանական իրավիճակի կայունացումից հետո։ Այս ամենը թույլ կտա վերականգնել և ընդլայնել համագործակցությունը երկու երկրների միջև տնտեսական, առևտրային, ներդրումային, մշակույթի և զբոսաշրջության ոլորտներում։
Որպես Հայաստանում Չինաստանի նոր դեսպան, ես կցանկանայի պահպանել սերտ փոխանակումն ու շփումը մեր հայ բարեկամների հետ, լսել Չինաստանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների զարգացման վերաբերյալ յուրաքանչյուրի կարծիք և շարունակել համատեղ աշխատանքը՝ չին-հայկական երկկողմ հարաբերությունների և փոխշահավետ համագործակցության հետագա զարգացման գործում ներդրում ունենալու համար: Մենք հույս ունենք աշխարհում համաճարակային իրավիճակի շուտափույթ կայունացմանը և մեր հայ ընկերների հետ շփման մեծ հնարավորությունների առաջացմանը»:

Укреплять дружбу, углублять сотрудничество: статья новоназначенного посла Китая в Армении
Новоназначенный посол Китая в Армении Фань Юн выступил со статьей, в которой коснулся армяно-китайских отношений, подчеркнув важность углубления сотрудничества, открытия новых перспектив в отношениях двух народов.
«Арменпресс» представляет статью новоназначенного Чрезвычайного и полномочного посла Китая в Армении.
Дорогие читатели и друзья! 20 ноября я вручил верительные грамоты президенту Саркисяну и стал восьмым послом Китая в Армении. Мне очень приятно иметь возможность обратиться к друзьями из различных сфер и слоев общества через газету «Республика». 2020 год - необычный год в истории человечества. Коронавирус распространяется по всей планете, угрожая жизни и здоровью людей во всех странах мира. Мировая экономика переживает один из самых серьезных спадов со времен Великой депрессии 1930-х годов. Перед вызовом внезапной эпидемии Китай под руководством Коммунистической партии Китая и правительства КНР ставит жизни людей на первое место, усиленно борясь за каждого гражданина, принимает всеобъемлющие, строгие и наиболее передовые меры по профилактике и контролю эпидемии. Китай добился важных результатов в борьбе с эпидемией. Руководство КНР предпринимает координационные меры по предотвращению эпидемии и борьбе с ней. Одновременно с этим активно реализуются меры по поддержке экономики и социальному развитию государства, а также проводится работа по восстановлению производства и жизненного уклада простых граждан. В течение первых трех кварталов этого года экономика Китая смогла достичь положительного роста. Эти успехи демонстрируют высокую устойчивость и жизнеспособность китайской экономики. Не так давно на пятом пленуме ЦК КП Китая 19-го созыва были рассмотрены и одобрены «Рекомендации ЦК КПК относительно разработки 14-го пятилетнего плана социально-экономического развития (2021-2025 гг.) и перспективных целей к 2035 году». Под руководству ЦК КПК и во глaве товарища Си Цзиньпина в период осуществления 13-й пятилетки Китаем были достигнуты значительные и в некоторой степени революционные успехи в сфере экономического и социального развития. В 2019 году ВВП КНР достиг 99,1 трлн юаней, что составляет 16% ВВП общемировой экономики и равняется 30% мирового экономического роста. По предварительным данным, ВВП Китая в 2020 году превысит 100 трлн. юаней. Успехи в ликвидации бедности привлекли внимание мировой общественности. 55,75 млн. бедных людей в сельской местности избавились от нищеты. Ожидается, что к концу 2020 года уровень жизни бедного населения Китая повысится и будет соответствовать нынешним современным государственным стандартам. Базовое медицинское страхование в Китае охватывает почти 1,3 млрд. чел., а базовое пенсионное страхование охватывает примерно 1 млрд. чел. Были достигнуты значительные успехи в государственном инновационном строительстве. Инновационный потенциал государства уже поднялся на 14-е место среди 131 экономики мира. Параллельно с этим, открытость Китая для внешнего мира продолжает расширяться. Ярким примером подобного расширения является совместное осуществление инициативы «Один пояс, один путь», сотрудничество в рамках которого становится все более ощущаемым и эффективным. В настоящий момент Китай подписал 200 документов по сотрудничеству в рамках реализации инициативы «Один пояс, один путь» совместно с 138 странами и 30 международными организациями. Замечательное достижение экономического и социального развития периода “13 пятилетке” является результатом упорной работы китайского народа. Это в полной мере демонстрирует, что руководство КПК Китая и социалистического режим с китайской спецификой являются гарантиями «двух чудес» - быстрого экономического развития и долгосрочной социальной стабильности Китая, китайский народ неуклонно пойдет по пути социалистического режим с китайской спецификой под руководством КПК. Китай будет уверенно реализовывать новую концепцию развития, укреплять научную и техническую независимость и самостоятельность, что будет являться стратегической поддержкой национального развития. Кроме того, Китай стремится к достижению успехов в области ключевых технологий и увеличению собственного вклада в научно-технический прогресс и в мировой экономический рост. Китай будет продолжать придерживаться политики реформ и открытости, ускорять строительство новой структуры развития, где главным объектов выступает жизнедеятельность внутри страны, а внутренние и внешние циклы содействуют друг другу. Внутренний цикл развития стимулирует цикл международного развития, в то время как цикл международного развития укрепляет цикл внутреннего развития. Оба цикла развития открыто взаимодействуют, придавая новый импульс китайской и мировой экономике. Развитие Китая также предоставит больше рынков и возможностей для стран мира, включая Армению. И Китай, и Армения являютсяс транами с древними цивилизациями. Обе страны обладают длинной историей сотрудничества. С момента установления дипломатических отношений в 1992 году отношения между двумя странами всегда поддерживали темп здорового и стабильного развития. Несмотря на то, что новая эпидемия коронавируса оказала определенное влияние на китайско-армянское сотрудничество, основа сотрудничества между двумя странами в политической, экономической и гуманитарной сферах не изменилась. Потенциал сотрудничества в сферах экономики, торговли, инвестиций, технологий, строительства инфраструктуры, сельского хозяйства и туризма требует дальнейшего развития. Уверен, что после завершения эпидемии сотрудничество между двумя странами продолжит неуклонно продвигаться вперед и сможет выйти на новый уровень. Благодаря недавнему общению с представителями дружественного армянского народа мы проанализировали потенциал будущего развития китайско-армянских отношений. Во-первых, необходимо развивать новое направление китайско-армянского сотрудничества в сфере инноваций. Инновации - это ключ к экономическим достижениям, в то время как цифровая экономика - это компас будущего развития мира. И Китай, и Армения рассматривают научные и технологические инновации как приоритетную национальную стратегию развития. Обе стороны должны в полной мере использовать свои соответствующие преимущества и сосредоточиться на развитии сотрудничества в области информационных и коммуникационных технологий, искусственного интеллекта, подготовки специалистов и торговли услугами для повышения технологического содержания двустороннего сотрудничества. Во-вторых, необходимо развивать китайско-армянское сотрудничество в области борьбы с эпидемией. С момента начала эпидемии коронавируса обе страны работали вместе и оказывали взаимную поддержку. В рамках долгосрочной борьбы с текущей и предотвращения дальнейших эпидемий Китай готов продолжать активно сотрудничать с армянской стороной и оказывать всестороннюю поддержку посредством обмена опытом по профилактике и борьбе с эпидемиями, а также продолжать оказывать поддержку, уделяя при этом особое внимание постэпидемическому периоду. Помимо этого, Китай готов стимулировать сотрудничество с Арменией и поддерживать ее в обмене опытом в области профилактики и борьбы с эпидемиями, а также в предоставлении материалов по профилактике эпидемии. Одновременно с этим Китай будет содействовать построению общества здоровья и гигиены человека. В-третьих, необходимо укреплять двустороннее сотрудничество в рамках ликвидации бедности. Ликвидация бедности - это одна из основных целей Повестки дня в области устойчивого развития ООН на период до 2030 года. Данная проблема является чрезвычайно важной и ее решение только предстоит осуществить всем странам мира. За последние 40 лет в результате осуществления политики реформ и открытости в Китае более 700 миллионов человек были выведены из состояния нищеты. Данный показатель составляет более 70% общего масштаба сокращения нищеты в мире. Китай готов поделиться результатами и опытом ликвидации нищеты с армянскими коллегами. Обмен опытом в данном направлении также внесет значительный вклад в развитие китайско-армянских отношений. В-четвертых, необходимо постепенно возобновить обмен людьми. Для этого необходимо в полной мере использовать соглашения о взаимном безвизовом режиме между Китаем и Арменией, постепенно возобновлят обмен людьми и специалистами в различных сферах после стабилизации эпидемиологической ситуации в мире. Все это позволит восстановиться и расшириться сотрудничеству между двумя странами в области экономического, торгового, инвестиционного, культурного и туризма. Как новый посол Китая в Армении, я бы хотел поддерживать тесный обмен и общение с нашими армянскими друзьями, выслушать мнения каждого о развитии китайско-армянских отношений и продолжать совместную работу для того, чтобы внести вклад в дальнейшее развитие китайско-армянских двусторонних отношений и взаимовыгодного сотрудничества. Мы надеемся на скорейшую стабилизацию эпидемической ситуации в мире и на появление больших возможностей для общения с нашими армянскими друзьями.