ՀՀ և Ադրբեջանի արտգործնախարարաներն ու ՄԽ համանախագահները հոկտեմբերի 29- ին կհանդիպեն Ժնևում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի, Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների  Իգոր Պոպովի (ՌԴ), Ստեֆան Վիսկոնտինի (Ֆրանսիա) և Էնդրյու Շոֆերի (ԱՄՆ) հերթական հանդիպումը տեղի կունենա հոկտեմբերի 29-ին, Ժնևում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է համանախագահների համատեղ հայտարարությունում:
«Հոկտեմբերի 24-ին համանախագահները Վաշինգտոնում հանդիպել են Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանի և Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ, ինչպես նաև մասնակցել են արտաքին գործերի նախարարների և ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Սթիվեն Բիգանի հետ համատեղ հանդիպմանը: Հանդիպումներին մասնակցել է նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշչիկը:
Համանախագահները կողմերին կոչ են արել անհապաղ քայլեր ձեռնարկել հոկտեմբերի 10-ի մոսկովյան համատեղ հայտարարության բոլոր ասպեկտների իրականացման ուղղությամբ՝ իրենց պարտավորություններին համապատասխան, որոնք վերահաստատել են հոկտեմբերի 18-ին Փարիզում: Համանախագահները նաև կողմերին հիշեցրել են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ 2020 թվականի հոկտեմբերի 1-ի համատեղ հայտարարության, ինչպես նաև Միացյալ Նահանգների պետական քարտուղար Մայք Պոմպեոյի, ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի և Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան Իվ Լե Դրիանի համատեղ հայտարարության մասին: ԱՄն պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն, Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Ժան Իվ Լե Դրիանը և Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը կողմերին կոչ են արել անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները և վերսկսել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շուրջ առարկայական բանակցությունները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո:
Ինտենսիվ քննարկումների ընթացքում համանախագահները և արտգործնախարարները քննարկել են անհապաղ հումանիտար հրադադարի իրականացումը, հրադադարի դիտարկման հնարավոր չափորոշիչները և հոկտեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարության համաձայն համապարփակ կարգավորման հիմնական էական տարրերի քննարկման նախաձեռնումը: Համանախագահները և արտգործնախարարները պայմանավորվել են կրկին հանդիպել Ժնևում հոկտեմբերի 29-ին ՝ քննարկելու, ձեռք բերելու պայմանավորվածություն և սկսելու համաձայնեցված ժամկետներում իրականացնել բոլոր այն քայլերը, որոնք անհրաժեշտ են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը հասնելու համար՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների կողմից ընդունված հիմնական սկզբունքներին համապատասխան»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Հայաստանն ու Ադրբեջանը ԱՄՆ միջնորդությամբ պայմանավորվածություն են ձեռք բերել հումանիտար հրադադարի մասին, որն ուժի մեջ կմտնի հոկտեմբերի 26-ին, ժամը 08:00-ին:

Armenian, Azerbaijani FMs and OSCE MG Co-chairs to meet in Geneva October 29
YEREVAN, OCTOBER 26, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan, Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov, and OSCE Minsk Group Co-chairs Igor Popov of the Russian Federation, Stephane Visconti of France, and Andrew Schofer of the United States of America will meet in Geneva on October 29, ARMENPRESS reports reads the joint statement of the Co-chairs.
‘’ The Co-Chairs met in Washington D.C. on October 24 with Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan and Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov, and also participated in a joint meeting with the Foreign Ministers and U.S. Deputy Foreign Minister Stephen Biegun. The Personal Representative of the OSCE’s Chairman in Office, Andrzej Kasprzyk, also participated in the meetings.
The Co-Chairs urged the sides to take immediate steps to implement all aspects of the October 10 Moscow Joint Statement in accordance with their commitments, noting that they had reaffirmed these commitments with Paris on October 18. The Co-Chairs also reminded the sides of the October 1, 2020 joint statement of United States President Donald J. Trump, French President Emmanuel Macron, and Russian President Vladimir Putin, as well as the October 5 joint statement of Secretary of State Secretary of State of the United States of America Michael R. Pompeo, Minister for Europe and Foreign Affairs of France Jean-Yves Le Drian, and Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov, calling on the sides to cease hostilities immediately and to resume substantive negotiations to resolve the Nagorno-Karabakh conflict under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
During their intensive discussions, the Co-Chairs and Foreign Ministers discussed implementing an immediate humanitarian ceasefire, possible parameters for monitoring the ceasefire, and initiating discussion of core substantive elements of a comprehensive solution, in accordance with the October 10 Joint Statement. The Co-Chairs and Foreign Ministers agreed to meet again in Geneva on October 29 to discuss, reach agreement on, and begin implementation, in accordance with a timeline to be agreed upon, of all steps necessary to achieve a peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict in accordance with the basic principles accepted by the leaders of Azerbaijan and Armenia''.
Armenia, Azerbaijan agree to a humanitarian ceasefire entering into force on October 26, 08:00. Armenia and Azerbaijan had agreed to ceasefire on October 10 and October 17, but the agreements were never observed by the Azerbaijani side, which violated the humanitarian ceasefire immediately after it entered into force.