Մահացել Է ամերիկյան մուլտֆիլմի համար Սպիտակաձյունիկի նախատիպ դարձած դերասանուհին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոկտեմբերի 21-ին կյանքի 101-րդ տարում մահացել Է պարուսույց եւ դերասանուհի Մարջ Չեմպիոնը, որի արտաքինը նախատիպ Է ծառայել ամերիկյան Walt Disney ընկերության «Սպիտակաձյունիկը յոթ թզուկները»(Snow White and the Seven Dwarfs, 1937) մուլտֆիլմի գլխավոր հերոսուհու կերպարի համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 22-ին հայտնել Է The New York Times թերթը:
Թերթի տվյալներով՝ դերասանուհու մահը հավաստել Է նրա որդի Գրեգը, որի հետ վերջին կես տարում նա ապրում Էր Կալիֆոռնիայի նահանգում: Պարերի մարզչի դուստրը, որը 1919 թվականին ծնվել Է Լոս Անջելեսում, իր պարապմունքներն սկսել Է արդեն երեք տարեկանում, 1937 թվականին ամուսնացել Է նկարիչ-մուլտիպլիկատոր Արթուր Բեբիթի հետ, որն ստեղծել Է Գուֆֆիի պերսոնաժը, ինչպես նաեւ մասնակցել Է «Սպիտակաձյունիկի» աշխատանքներին:
1947 թվականին ամուսնացել Է մանկության ընկեր պարող Գովեր Չեմպիոնի հետ, որի հետ նրանք նկարահանվել են մի շարք ֆիլմերում եւ «Մարջ եւ Գովեր Չեմպիոնների շոուն» սեփական կատակերգական սերիալում: 1960 թականին բաժանվելով Գվերից՝ Չեմպիոնը 1977 թականին վերստին ամուսնացել Է կինոյի եւ հեռուստատեսության ամերիկացի ռեժիսոր Բորիս Սագալի հետ: Անցյալ դարի 80-ական թվականներին պարարվեստ Է դասավանդել Նյու Յորքում, երկար տարիներ եղել Է ամերիկյան «Թոնի» բարձրագույն թատերական պարգեւի կոմիտեի կազմում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Умерла актриса, ставшая прообразом Белоснежки для американского мультфильма
Хореограф и актриса Мардж Чемпион, чья внешность послужила образом для главной героини мультфильма "Белоснежка и семь гномов (Snow White and the Seven Dwarfs, 1937) американской компании Walt Disney, умерла в среду в возрасте 101 года. Об этом в четверг сообщила газета The New York Times.
По ее сведениям, смерть Чемпион подтвердил ее сын Грегг, с которым она жила в штате Калифорния последние полгода. Дочь тренера по танцам, родившаяся в Лос-Анджелесе в 1919 году, начала свои занятия уже в три года, в 1937 году вышла замуж за художника-мультипликатора Артура Бэббитта, который создал персонажа Гуффи, а также принимал участие в работе над "Белоснежкой",сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В 1947 году вышла замуж за друга детства танцора Говера Чемпиона, вместе с которым они снялись в ряде фильмов и в собственном комедийном сериале "Шоу Мардж и Говера Чемпионов". Разведясь с Говером в 1960 году, Чемпион вновь связала себя узами брака в 1977 году с американским режиссером кино и телевидения Борисом Сагалом, родным братом советского актера Даниила Сагала. С 80-х годов прошлого века преподавала хореографию в Нью-Йорке, на протяжении многих лет входила в состав комитета американской высшей театральной награды "Тони".