ՄԻՊ-ը Ադրբեջանի դաժանությունները համարեց նաև միջազգային կառույցների` ԼՂ այցերից հրաժարվելու հետևանք
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն Արցախում Ադրբեջանի զինված ուժերի վայրագությունները, դաժանությունները, զանգվածային ավերածությունները համարում է նաև այն բանի հետևանք, որ միջազգային կազմակերպությունները շարունակաբար հրաժարվել են Արցախ այցերից: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Թաթոյանը նման տեսակետ հայտնեց ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում:
«Այս վայրագրությունները, դաժանությունները, զանգվածային ավերածությունները, որոնք Ադրբեջանի զինուժն իրականացրել է Արցախում, նաև այն բանի հետևանք են, որ միջազգային կազմակերպությունները շարունակաբար հրաժարվել են Արցախ այցերից՝ չնայած մեր բազմաթիվ կոչերին, հրավերներին ու զգուշացումներին»,- ասաց Թաթոյանն ու հավելեց, որ նկատի ունի, մասնավորապես, իր և Արցախի ՄԻՊ-ի հրավերները, կոչերը:
ՄԻՊ-ը չափազանց կարևոր համարեց հիմա ցույց տալ, որ բարձր մակարդակով ՄԱԿ-ում, այլ մարմիններում հայտարարվող՝ «ոչ ոք չպետք է դուրս լինի եզրագծից, ոչ ոք չպետք է անտեսվի և մեկուսացվի» սկզբունքը կյանքում իրական աշխատող սկզբունք է, մարդուն կյանքում պաշտպանող սկզբունք է, այլ ոչ թե ընդամենը պատրանք: «Եվ պետք է ապացուցել «ի վերջո, որ քաղաքական որևէ պատճառ չի կարող ազդել մարդու իրավունքների պաշտպանության վրա: Այս պրակտիկան նաև խարխլում է մարդու իրավունքների համակարգը, այս պրակտիկան նաև վնասակար է այդ կազմակերպությունների միջազգային հեղինակության համար»,- ասաց Թաթոյանը:
Նա շեշտեց՝ չճանաչված պետություններում էլ կան կանայք, երեխաներ, հաշմանդամություն ունեցող անձինք, տարեցներ, և նրանք որևէ անգամ չպետք է դուրս լինեն միջազգային մարմիններին հասանելիության ու պաշտպանության իրավունքից:

ЗПЧ назвал жестокости Азербайджана следствием отказа международных структур от визитов в Арцах
Омбудсмен Армении Арман Татоян считает, что зверства, жестокости, массовые разрушения со стороны Вооруженных сил Азербайджана в Арцахе, являются следствием того, что международные организации постоянно отказываются от визитов в Арцах. Как передает «Арменпресс», об этом Татоян заявил на заседании постоянной комиссии НС Армении по вопросам региональной и евразийской интеграции.
“Эти варварства, жестокости, массовые разрушения, совершаемые ВС Азербайджана в Арцахе, являются следствием и того, что международные организации постоянно отказывались от визитов в Арцах, несмотря на наши многочисленные призывы, приглашения и предупреждения”, - сказал Татоян и добавил, что он имеет в виду приглашения и призывы омбудсмена Арцаха.
Омбудсмен счел крайне важным, что сейчас необходимо показать, что заявляемый на высоком уровне в ООН и в других органах принцип “никто не должен быть вне рамок, никто не должен быть проигнорирован и изолирован” - принцип защиты человека реально работает, и он не иллюзия. И мы, в конце концов, должны доказать, что никакая политическая причина не может повлиять на защиту прав человека. Эта практика подрывает систему прав человека, такая практика  наносит ущерб и международной репутации этих организаций”, - сказал Татоян.
Он подчеркнул, что и в непризнанных странах есть женщины, дети, люди с ограниченными возможностями, пожилые люди, которых нельзя лишать права доступности и защиты со стороны международных органов.