ՀՀ-ն պատրաստվում է Ադրբեջանի զինվորականների կողմից հայ զինծառայողի գլխատման դեպքը ներկայացնել ՄԻԵԴ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստվում է հոկտեմբերի 16-ին Ադրբեջանի զինվորականների կողմից հայ զինծառայողին գլխատելու դեպքը ներկայացնել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հոկտեմբերի 19-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում այս մասին ասաց Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը:
«Հիմա մենք նախապատրաստում ենք ՄԻԵԴ ուղարկվող նյութերի թարմացում, այդ փաստը ևս ավելացվելու է ուղարկվող այլ դեպքերին»,- ասաց Կիրակոսյանը:
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանին հոկտեմբերի 19-ին ներկայացվել է ահազանգ այն մասին, որ Ադրբեջանի զինվորականները երկու օր առաջ հայ զինծառայող են գլխատել. անհապաղ նախաձեռնված վարույթով պարզված տվյալներն են. հոկտեմբերի 16-ին՝ ժամը 13-ի սահմաններում Ադրբեջանի զինված ուժերի մի զինվորական զանգահարել է հայ զինծառայողի հարազատ եղբորը և տեղեկացրել, որ նրա եղբայրը գտնվում է իրենց մոտ, իրենք կտրել են եղբոր գլուխը, իսկ լուսանկարը տեղադրելու են համացանցում: Դրանից հետո՝ զանգից մի քանի ժամ անց սպանված զինծառայողի լուսանկարը եղբայրը հայտնաբերել է նրա սոցիալական ցանցի էջում:

Armenia to apply to ECHR over beheading of Armenian soldier by Azeri troops
YEREVAN, OCTOBER 19, ARMENPRESS. Armenia is planning to apply to the European Court of Human Rights and present the Azerbaijani military’s beheading of an Armenian serviceman.
“We are now preparing an update of the materials which will be sent to the ECHR, we are going to add this fact also,” Armenia’s Representative to the ECHR Yeghishe Kirakosyan said at a news conference.
Amid the Azerbaijani ongoing attacks on Artsakh, around 13:00, October 16, a serviceman of the Azerbaijani armed forces called an Armenian serviceman’s brother and said that they have beheaded him. The Azeri soldier apparently used the mobile phone of the victim. The Azeri soldier told the Armenian serviceman’s brother that they will post the photo of the severed head online. Hours after the call, the man found the photo of his brother’s severed head uploaded on his social media account.