Ադրբեջանը թիրախավորել է վիրավոր տեղափոխող շտապօգնության մեքենան
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի ռազմական ոտնձգությունների կապակցությամբ նամակ է հղել Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ղեբրեյեսուսին:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնեցին Առողջապահության նախարարությունից: Արսեն Թորոսյանը իր նամակում նշել է, որ Ադրբեջանի ագրեսիան տեղի է ունենում համաշխարհային առողջապահական ճգնաժամի ֆոնին, ինչը խստորեն խոչընդոտում է կորոնավիրուսային հիվանդության ազգային, տարածաշրջանային և համաշխարհային արձագանքման ջանքերին և նպաստում վիրուսի տարածմանը:
«Այսօր, երբ ամբողջ աշխարհը պայքարում է COVID-19 համավարակի դեմ, երբ միջազգային հանրությունը կենտրոնացնում է իր ջանքերը՝ համավարակի սոցիալ-տնտեսական հետևանքները մեղմելու համար, և երբ բոլոր ղեկավարները, ներառյալ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը, կոչ են անում համաշխարհային հրադադարի, Ադրբեջանի զինված ուժերը ձեռնարկեցին լայնածավալ օդային, հրթիռային և ցամաքային գրոհներ Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի շփման գծի ողջ երկայնքով՝ թիրախավորելով քաղաքացիական բնակավայրերը, ենթակառուցվածքներն ու դպրոցները, ներառյալ մայրաքաղաք Ստեփանակերտում, ինչի արդյունքում ունենք բազմաթիվ զոհեր և ավերածություններ քաղաքացիական բնակչության շրջանում»,- գրել է Թորոսյանը:
Առողջապահության նախարարի խոսքով` Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական հարձակումը, որն իրականացվել է անմիջականորեն Թուրքիայի և Թուրքիայի կողմից սատարվող օտարերկրյա ահաբեկչական մարտիկների ներգրավմամբ, հանգեցրել է տարածաշրջանում հակամարտության ամենաուժեղ և կործանարար սրմանը 1990-ականներից ի վեր: Թուրք-ադրբեջանական այս ցեղասպան դաշինքը գնալով ավելի շատ ավերածություններ է առաջացնում, զուգորդվելով COVID-19-ի համավարակի տարածումով:
«Չնայած, քաղաքացիական ենթակառուցվածքների, այդ թվում՝ մարդասիրական և բնապահպանական օբյեկտների անընդհատ ռմբակոծությանը, մեր բժշկական անձնակազմը կատարում է իր պարտականությունները՝ պայքարելով վիրավորների, այդ թվում՝ Ադրբեջանի ռազմական ուժերի կանխամտածված և դիտավորյալ հարձակումների արդյունքում ծանր վիրավորված օտարերկրյա լրագրողների կյանքի ու առողջության համար: Ցավոք, իրենց ծառայությունը կատարելիս մահացու վիրավորվեցին նաև մի շարք բուժաշխատողներ: Հոկտեմբերի 11-ին, երբ հայտարարված է հրադադար, նույնիսկ այդ ժամանակ Ադրբեջանը թիրախավորել է վիրավոր տեղափոխող շտապօգնության մեքենան»,- գրել է Թորոսյանը:
Առողջապահության նախարարը ասել, որ աշխարհը ներկայումս Արցախի Հանրապետությունում ականատես է լինում մարդասիրական աղետի, երբ քաղաքացիական խաղաղ բնակչությունը զրկված է հիմնական բժշկական ծառայություններից և սարսափում է ռմբակոծություններից ու հրթիռային հարվածներից:
«Ողջ խաղաղ բնակչությունը՝ ներառյալ երեխաներն ու տարեցները, իրենց կյանքն ու առողջությունը կորցնելու մշտական վտանգի տակ են:
Մենք հորդորում ենք Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությանը, որը հանդիսանում է COVID-19 համավարակի դեմ պայքարի աշխատանքները համակարգող առաջատար կազմակերպությունը, համապատասխան միջոցներ ձեռնարկել Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի հետևանքով մարդասիրական աղետը կասեցնելու և COVID-19- ի երկրորդ ալիքի սրումը կանխելու համար:
Եթե Ադրբեջանի կողմից այս զանգվածային ռազմական ագրեսիան շարունակի թիրախավորել Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչությանն ու ենթակառուցվածքները, ապա համաշխարհային հանրային առողջապահական հանրությունը չի կարողանա վիրուսի կործանարար հետևանքներից պաշտպանել բնակչության խոցելի խմբերին»,- եզրափակել է Թորոսյանը:

YEREVAN, OCTOBER 11, ARMENPRESS. Health Minister of Armenia Arsen Torosyan sent a letter to the Director-General of the World Health Organization (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus over the Azerbaijani military encroachments against the Republic of Artsakh, ARMENPRESS was informed from the Ministry of Health of Armenia.
Minister Torosyan notes in the letter that the Azerbaijani aggression takes place under the light of global health crisis, which is severely  hampering the national, regional and global Covid19 response efforts and facilitating the spread of the virus. The Health Minister of Armenia notes that even on October 11, when a ceasefire was already declared, Azerbaijan targeted an ambulance transporting the wounded.
‘’Dear Dr. Ghebreyesus,
I am writing to express my grave concern regarding the military attack of Azerbaijan against the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh).
Today, when the whole world is fighting the COVID-19 pandemic, when the international community is mobilizing its efforts to mitigate socio-economic consequences of the pandemic, and when all the leaders, including the UN Secretary-General, are calling for a global ceasefire, the Azerbaijani armed forces, launched large-scale airborne, missile and land attack along the entire line of contact between Nagorno-Karabakh and Azerbaijan, targeting civilian settlements, infrastructure, and schools, including in the capital city of Stepanakert resulting in numerous civilian casualties and destruction. The aggression of Azerbaijan is happening in the midst of the global health crisis which is severely hampering the national, regional and global Covid19 response efforts and facilitating the spread of the virus.
The military attack unleashed by Azerbaijan against the people of Nagorno-Karabakh and perpetrated with the direct involvement of Turkey and the Turkish-backed foreign terrorist fighters have led to the most intense and destructive escalation in the region since the 1990s. This genocidal Turkish-Azerbaijani alliance brings more destruction and devastation while the COVID-19 pandemic keeps spreading.
Despite the constant shelling of civilian objects, including humanitarian and environmental ones, our medical personnel perform their duty, fighting for the lives of the wounded, including foreign journalists, severely injured as a result of deliberate attacks of the Azerbaijani armed forces. Unfortunately, several medical workers lost their lives while conducting their duty. Even on October 11, when a ceasefire was already declared, Azerbaijan targeted an ambulance transporting the wounded.
Dear Director-General,
Currently, we are witnessing a humanitarian catastrophe in the Republic of Artsakh, when civilians are deprived of essential medical services and are horrified by bombings and rocket strikes. The entire peaceful population, including children and the elderly, is under permanent danger to lose their lives and health.
We urge the World Health Organization which is a leading organization involved in the global coordination for mitigating the COVID-19 pandemic to take appropriate measures to stop the humanitarian catastrophe caused by the military aggression of Azerbaijan and aggravated by the second wave of the COVID-19 pandemic.
If this massive military aggression by Azerbaijan continues to target the civilian population and infrastructure in the Nagorno-Karabakh, the international public health community’s ability to protect the most vulnerable people from the virus will be severely compromised’’, reads the letter.
On October 11 Azerbaijani armed forces made offensive attempts in the north-eastern and southern directions.
5 civilians in Artsakh were killed by Azerbaijani forces after the declaration of the ceasefire and 20 were killed before.