Ադրբեջանը թիրախավորել է վիրավոր տեղափոխող շտապօգնության մեքենան
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի ռազմական ոտնձգությունների կապակցությամբ նամակ է հղել Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ղեբրեյեսուսին:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնեցին Առողջապահության նախարարությունից: Արսեն Թորոսյանը իր նամակում նշել է, որ Ադրբեջանի ագրեսիան տեղի է ունենում համաշխարհային առողջապահական ճգնաժամի ֆոնին, ինչը խստորեն խոչընդոտում է կորոնավիրուսային հիվանդության ազգային, տարածաշրջանային և համաշխարհային արձագանքման ջանքերին և նպաստում վիրուսի տարածմանը:
«Այսօր, երբ ամբողջ աշխարհը պայքարում է COVID-19 համավարակի դեմ, երբ միջազգային հանրությունը կենտրոնացնում է իր ջանքերը՝ համավարակի սոցիալ-տնտեսական հետևանքները մեղմելու համար, և երբ բոլոր ղեկավարները, ներառյալ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը, կոչ են անում համաշխարհային հրադադարի, Ադրբեջանի զինված ուժերը ձեռնարկեցին լայնածավալ օդային, հրթիռային և ցամաքային գրոհներ Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի շփման գծի ողջ երկայնքով՝ թիրախավորելով քաղաքացիական բնակավայրերը, ենթակառուցվածքներն ու դպրոցները, ներառյալ մայրաքաղաք Ստեփանակերտում, ինչի արդյունքում ունենք բազմաթիվ զոհեր և ավերածություններ քաղաքացիական բնակչության շրջանում»,- գրել է Թորոսյանը:
Առողջապահության նախարարի խոսքով` Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական հարձակումը, որն իրականացվել է անմիջականորեն Թուրքիայի և Թուրքիայի կողմից սատարվող օտարերկրյա ահաբեկչական մարտիկների ներգրավմամբ, հանգեցրել է տարածաշրջանում հակամարտության ամենաուժեղ և կործանարար սրմանը 1990-ականներից ի վեր: Թուրք-ադրբեջանական այս ցեղասպան դաշինքը գնալով ավելի շատ ավերածություններ է առաջացնում, զուգորդվելով COVID-19-ի համավարակի տարածումով:
«Չնայած, քաղաքացիական ենթակառուցվածքների, այդ թվում՝ մարդասիրական և բնապահպանական օբյեկտների անընդհատ ռմբակոծությանը, մեր բժշկական անձնակազմը կատարում է իր պարտականությունները՝ պայքարելով վիրավորների, այդ թվում՝ Ադրբեջանի ռազմական ուժերի կանխամտածված և դիտավորյալ հարձակումների արդյունքում ծանր վիրավորված օտարերկրյա լրագրողների կյանքի ու առողջության համար: Ցավոք, իրենց ծառայությունը կատարելիս մահացու վիրավորվեցին նաև մի շարք բուժաշխատողներ: Հոկտեմբերի 11-ին, երբ հայտարարված է հրադադար, նույնիսկ այդ ժամանակ Ադրբեջանը թիրախավորել է վիրավոր տեղափոխող շտապօգնության մեքենան»,- գրել է Թորոսյանը:
Առողջապահության նախարարը ասել, որ աշխարհը ներկայումս Արցախի Հանրապետությունում ականատես է լինում մարդասիրական աղետի, երբ քաղաքացիական խաղաղ բնակչությունը զրկված է հիմնական բժշկական ծառայություններից և սարսափում է ռմբակոծություններից ու հրթիռային հարվածներից:
«Ողջ խաղաղ բնակչությունը՝ ներառյալ երեխաներն ու տարեցները, իրենց կյանքն ու առողջությունը կորցնելու մշտական վտանգի տակ են:
Մենք հորդորում ենք Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությանը, որը հանդիսանում է COVID-19 համավարակի դեմ պայքարի աշխատանքները համակարգող առաջատար կազմակերպությունը, համապատասխան միջոցներ ձեռնարկել Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի հետևանքով մարդասիրական աղետը կասեցնելու և COVID-19- ի երկրորդ ալիքի սրումը կանխելու համար:
Եթե Ադրբեջանի կողմից այս զանգվածային ռազմական ագրեսիան շարունակի թիրախավորել Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչությանն ու ենթակառուցվածքները, ապա համաշխարհային հանրային առողջապահական հանրությունը չի կարողանա վիրուսի կործանարար հետևանքներից պաշտպանել բնակչության խոցելի խմբերին»,- եզրափակել է Թորոսյանը:

Азербайджан обстрелял перевозящую раненых машину скорой помощи
Министр здравоохранения Арсен Торосян направил письмо генеральному директору Всемирной организации здравоохранения Тедросу Гебреисусу в связи с военной агрессией Азербайджана против Республики Арцах.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Минздрава Армении, в своем письме Арсен Торосян отметил, что агрессия Азербайджана происходит на фоне глобального кризиса здравоохранения, что серьезно препятствует национальным, региональным, глобальным реакциям на болезнь коронавируса и способствует распространению вируса.
«Сегодня, когда мир борется с эпидемией COVID-19, международное сообщество сосредотачивает свои усилия на смягчении социально-экономических последствий эпидемии, когда все лидеры, включая Генерального секретаря ООН, призывают к глобальному прекращению огня, вооруженные силы Азербайджана развязали широкомасштабные воздушные, ракетные и наземные удары вдоль линии соприкосновения между Нагорным Карабахом и Азербайджаном, по гражданским поселениям, инфраструктуре и школам, в том числе в столице Степанакерте, в результате чего мы имеем много жертв среди гражданского населения и разрушений», - написал Торосян.
По словам министра здравоохранения, военное наступление, развязанное Азербайджаном против гражданского населения Нагорного Карабаха и осуществляемое непосредственно при участии поддерживаемых Турцией иностранных боевиков-террористов, привело к сильнейшей разрушительной эскалации конфликта в регионе с 1990-х годов.
«Несмотря на постоянные бомбардировки гражданской инфраструктуры, в том числе гуманитарных и экологических объектов, наш медицинский персонал выполняет свои обязанности по борьбе за жизни и здоровье раненых, в том числе иностранных журналистов, получивших тяжелые ранения в результате преднамеренных нападений азербайджанских вооруженных сил. К сожалению, ряд медиков также были смертельно ранены при исполнении служебных обязанностей. 11 октября, когда было объявлено о прекращении огня, даже тогда Азербайджан нацелился на перевозившую раненых машину скорой помощи», - написал Торосян.
Министр здравоохранения сообщил, что в настоящее время мир является свидетелем гуманитарной катастрофы в Республике Арцах, когда гражданское население лишено элементарных медицинских услуг, боится бомбардировок и ракетных обстрелов.
«Все гражданское население, включая детей и стариков, находится в постоянной опасности лишиться жизни и здоровья.
Мы призываем Всемирную организацию здравоохранения, ведущего координатора по борьбе с COVID-19, принять соответствующие меры для прекращения гуманитарной катастрофы, вызванной военной агрессией Азербайджана, и предотвращения эскалации второй волны COVID-19.
Если эта массовая военная агрессия со стороны Азербайджана будет и дальше направлена против гражданского населения и инфраструктуры Нагорного Карабаха, мировое сообщество здравоохранения не сможет защитить уязвимые группы от разрушительного воздействия вируса», - заключил Торосян.