Հադրութում երեկ ադրբեջանական զինված ուժերը սպանել են չորս քաղաքացիական անձի
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Հադրութ քաղաքում հոկտեմբերի 10-ին ադրբեջանական զինված ուժերը չորս քաղաքացիական անձի են սպանել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հոկտեմբերի 11-ին կայացած մամուլի ասուլիսին հայտնեց Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը:
«Երեկ հրադադարի պայմանավորվածությունից հետո դիվերսիոն ադրբեջանական խումբը ներթափանցել է Հադրութ, ըստ որոշ տվյալների` նաև վարձկան ահաբեկիչների մասնակցությամբ, այնտեղ ահաբեկել են բնակչությանը, վառել են որոշ տներ, նաև սպանել են որոշ քաղաքացիական անձանց,: Երեկվա դրությամբ մենք տեղեկություններ ունեինք երկու հոգու մասով՝ հաշմանդամություն ունեցող մեկ երիտասարդ և նրա մայրը, որոնց սպանել են գնդակահարելով: Քիչ առաջ մենք տեղեկություններ ստացանք նաև երկու լրացուցիչ քաղաքացիական անձանց մասով` Նվեր Գրիգորյան և Արտյոմ Միրզոյան, ովքեր նույնպես սպանվել են: Առաջին երկուս քաղաքացիական անձինք սպանվել են իրենց տանը, ինչը նշանակում է, որ ուղղակի ներխուժել են տուն և գնդակահարել»,- ասաց Բեգլարյանը:
Արցախի ՄԻՊ-ը հավելեց, որ հաշմանդամություն ունեցող երիտասարդը մի քանի տեղից գնդակահարված է եղել, նաև կրակել են նրա ափին, ինչը թույլ է տալիս եզրակացնել, որ նա կամ ափն առաջ է պարզել՝ փորձելով պաշտպանվել, կամ ցույց է տվել, որ անզեն է, իսկ ադրբեջանցիները կրակել են նրա ձեռքին:
«Եղել է ահաբեկչություն, պատերազմական հանցագործություն, և պետք է հանգամանքները պարզենք, հետամուտ լինենք, որ հանցագործներն իրենց պատիժները ստանան»,- նշեց Արտակ Բեգլարյանը:
Հոկտեմբերի 10-ի առավոտյան Ադրբեջանի զինված ուժերի դիվերսիոն խումբը Հադրութում տանը սպանել է երկու բնակչի` մորը և նրա հաշմանդամություն ունեցող որդուն. «Այսօր ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը հստակ տեղեկություններ է ստացել, որ առավոտյան Հադրութ քաղաք ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի ներթափանցման ժամանակ այդ խմբի անդամները տանը սպանել են Հադրութի երկու բնակչի՝ մոր ու նրա հաշմանդամություն ունեցող որդուն: Այժմ աշխատանքներ ենք տանում հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ և վաղը հանդես կգանք ավելի մանրամասն տվյալներով: Խստագույնս դատապարտելով ադրբեջանական զինված ուժերի շարունակական վայրագ հանցագործությունները Արցախի բնակչության հանդեպ՝ պահանջում եմ միջազգային հանրությունից այս դեպքն արժանացնել համարժեք արձագանքի և հետամուտ լինել հանցագործներին համապատասխան պատժի ենթարկելու հարցում»,- գրել է Արցախի ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը:
Ներկայումս Հադրութ քաղաքը Արցախի ՊԲ վերահսկողության տակ է:
Ադրբեջանական բանակը ռազմական հանցագործություն է կատարել նաև 2016թ-ի Ապրիլյան պատերազմի ընթացքում: Ադրբեջանական զորամիավորումները գյուղում գնդակահարել էին Թալիշի բնակիչ Վալերա Խալափյանին և նրա կնոջը՝ Ռազմելային, կտրել նրանց ականջները։ Նրանք գնդակահարել էին նաեւ 1924 թվականին ծնված Մարուսյա Խալափյանին:

YEREVAN, OCTOBER 11, ARMENPRESS. The Azerbaijani armed forces killed 4 civilians in Hadrut town of Artsakh on October 10, ARMENPRESS reports Human Rights Defender of Artsakh Artak Beglaryan said in a press conference on October 11.
‘’Yesterday, following the ceasefire agreement, an Azerbaijani sabotage group infiltrated to Hadrut town, according to some information, together with mercenary-terrorists. They terrorized the population, burned down houses and killed some civilians. Yesterday we had information about to civilians – a mother with her son with disability, who were shot dead. A while ago we received information about two more civilians – Never Grigoryan and Artyom Mirzoyan who were also killed. The first two civilians were killed in their house, which means that they just invaded the house and shot them dead’’, Beglaryan said.
Artsakh’s human rights Defender noted that the young person with disability had been shot numerous times, also the Azerbaijanis fired at his hand palm, which gallows to assume that he either tried to protect himself by stretching his hand or showed that he had no arms, but the Azerbaijanis fired at his hand.
‘’This was an act of terrorism, war crime and we have to clarify the circumstances and make sure that the criminals are punished’’, Beglaryan said.
Azerbaijani sabotage group infiltrated Hadrut town following the ceasefire agreement, trying to record it as a victory in line with Azeri president’s claims that Hadrut is under Azerbaijani control. At the moment Hadrut is under the control of the Defense Army of Artsakh.
Azerbaijani armed forces also launched attempts of offensive in the evening of October 11 in the north-eastern and southern directions.
The Azerbaijani armed forces committed war crimes also during April war of 2016, during which they shot dead residents of Talysh village Valera Khalapyan and his wife and cut off their ears. They also cut the head of an Armenian serviceman Kyaram Sloyan. Only days after they released the footage, the Armenian side was able to return it.