Ադրբեջանական կողմից ԼՂ հակամարտությունը վաղուց կրոնական գունավորում է ստացել. Սիրիացի լրագրող
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուս և սիրիացի լրագրող-միջազգայնագետ Աբբաս Ջուման ցավում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն Ադրբեջանի համար վաղուց կրոնական գունավորում է ստացել: Ջուման այս մասին ասաց «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում՝ անդրադառնալով հոկտեմբերի 8-ին Ադրբեջանի Զինված ուժերի կողմից Շուշիի Ղազանչեցոց եկեղեցուն հարվածելու փաստին:
«Ես տեսել եմ, թե ինչպես են տարեցները Շուշիի եկեղեցում լաց լինում, բռնվում պատերից և աղոթում: Ես հասկացա, որ նրանց համար դա սովորական վայր չէ, որտեղ նրանք կարող են աղոթել, դա ավելին է, խորհրդանիշ է, երկրորդ տուն է: Ընդ որում, բոլոր հայերի համար, ոչ միայն ղարաբաղցիների, այլև նրանց համար, ովքեր ապրում են Հայաստանում, նույնիսկ այլ երկրներում: Դա շատ կարևոր եկեղեցի է ողջ հայության համար: Իհարկե, ես շատ ցավում եմ, որ այս հակամարտությունը սկսում է կրոնական գունավորում ստանալ: Ադրբեջանցիների կողմից այն վաղուց է նման գունավորում ստացել: Ես դա տեսնում եմ սոցիալական ցանցերում առկա հռետորաբանությամբ: Շատերն Ադրբեջանում սա ընկալում են, որպես իսլամի համար կռիվ»,- ասաց Ջուման:
Լրագրողը նշեց, որ Հայաստանում մինչ օրս նման տրամադրություններ չի տեսել:
«Հայերի համար սա կրոնական պատերազմ չէ»,- նշեց լրագրող-միջազգայնագետը:
Հոկտեմբերի 8-ին Ադրբեջանը հարվածել է Շուշիի Ղազանչեցոց եկեղեցուն։ Սոցիալական ցանցերում հրապարակվել են լուսանկարներ, որոնք վկայում են ավերվածությունների մասին:

NK conflict has long received religious coloring by Azerbaijan – Syrian journalist
YEREVAN, OCTOBER 8, ARMENPRESS. Russian-Syrian journalist, expert on international studies Abbas Cuma says the Nagorno Karabakh conflict has long received a religious coloring for Azerbaijan.
Commenting on today’s attack by Azerbaijan on the Ghazanchetsots Cathedral in Artsakh’s Shushi, the journalist told Armenpress: “I saw how the elderly people are crying in the church, holding from walls and praying. I understood that it is not an ordinary place for them where they can pray, it is much more, a symbol, a second home, for all Armenians, not only for the residents of Karabakh, but also for those who live in Armenia or even abroad. It’s a very important church for all Armenians. I regret that this conflict is starting to receive a religious coloring. It has long received such coloring by Azerbaijanis. I see it with the rhetoric existing on social media. Many in Azerbaijan perceive this as a fight for Islam”.
The reporter stated that he has not seen such moods in Armenia. “This is not a religious war for Armenians”, he added.