Մալիի պաշտպանության նախկին նախարարը դարձել է երկրի ժամանակավոր նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մալիի պաշտպանության նախկին նախարար Բա Նդաուն անցումային ժամանակաշրջանում ստանձնել Է նախագահի պաշտոնը՝ երկրում տեղի ունեցած զինվորական հեղաշրջումից հետո: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է «Ֆրանսպրես» գործակալությունը:
Պաշտոնն ստանձնելու արարողությունը սեպտեմբերի 25-ին կայացել Է երկրի մայրաքաղաք Բամակոյում: Երդմնակալության արարողությանը նաեւ ներկա Է գտնվել գնդապետ Ասամի Գոյթան, որն ավելի վաղ նշանակվել Էր երկրի փոխնախագահ: Նդաուն պետք Է երկրի ժամանակավոր կառավարությունը գլխավորի առավելագույնը 18 ամիս: Այդ ժամանակաշրջանում երկրում պետք Է կազմակերպվեն համընդհանուր ընտրություններ:
Մալիի զինվորականները քաղաքական առոջնորդների եւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ վարած բանակցություններից հետո սեպտեմբերի 12-ին հաստատել են երկրում «հիմնական օրենքը եւ անցումային ժամանակաշրջանի ճանապարհային քարտեզը»:
Կողմերը որոշել են, որ անցումային ժամանակաշրջանը կտեւի 18 ամիս, եւ կձեւավորի ժամանակավոր կառավարություն, ընդ որում՝ ժամանակավոր նախագահ կարող Է դառնալ ինչպես քաղաքացիական անձը, այնպես Էլ զինվորականը:
Սեպտեմբերի 25-ին Նդաուն նշանակվել Է անցումային ժամանակաշրջանում նախագահ, իսկ Գոյթան՝ փոխնախագահ: Մալիում խռովությունն սկսվել Էր օգոստոսի 18-ին մայրաքաղաք Բամակոյի մերձակայքում գտնվող ռազմաբազայում: Խռովարարները հայտարարեցին նախագահ Իբրահիմ Բուբաքար Քեյթին եւ վարչապետ Բուբա Սիսային ձերբակալելու մասին: Ավելի ուշ նախագահը հայտարարեց պաշտոնաթողության եւ խորհրդարանն ու կառավարությունը ցրելու մասին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Экс-министр обороны Мали стал временным президентом страны
Бывший министр обороны Мали Ба Ндау вступил в должность президента на переходный период после произошедшего в стране военного переворота. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Франс Пресс.
Церемония вступления Ндау в должность состоялась в столице страны Бамако в пятницу. К присяге также был приведен полковник Ассими Гойта, назначенный ранее вице-президентом страны. Ндау должен будет возглавлять переходное правительство страны на протяжении максимум 18 месяцев. За это время в стране должны быть организованы всеобщие выборы.
Военные Мали после переговоров с политическими лидерами и представителями гражданского общества утвердили 12 сентября "основной закон и дорожную карту переходного периода" в стране. Стороны решили, что переходный период продлится 18 месяцев, и будет сформировано временное правительство, при этом временным президентом может быть как гражданский, так и военный. В понедельник Ндау был назначен президентом на переходный период, Гойта - вице-президентом.
Мятеж в Мали начался 18 августа на военной базе близ столицы Бамако. Мятежники заявили об аресте президента Ибрагима Бубакара Кейты и премьер-министра Бубу Сиссе. Позже президент объявил об отставке и роспуске парламента и правительства.