Կանադայում հայտարարել են կորոնավիրուսի երկրորդ ալիքի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոր կորոնավիրուսով վարկաման երկրորդ ալիքն արդեն ծայր Է առել Կանադայում եւ կարող Է լինել ավելի վատթար, քանի առաջինը, որը երկրի բնակչությանը պատուհասեց այս գարնանը: Սեպտեմբերի 23-ին այդ մասին հայտարարել Է վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն ազգին հղած հատուկ ուղերձի ժամանակ, որը հեռարձակել են բոլոր ազգային հեռուստաալիքները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«(Կորոնավիրուսի) երկրորդ ալիքն սկսվել Է ոչ թե հենց նոր, այն արդեն տարածվում Է, եւ թվերը դա պարզորոշ հասկանալ են տալիս. երբ մենք երկրում մարտի 13-ին լոկդաուն հայտարարեցինք, օրական արձանագրվում Էր վարակման 47 նոր դեպք, բայց միայն երեկ (սեպտեմբերի 22-ին – ծանոթ. խմբ.) դրանց թիվը հազարից ավելի Էր,- ասել Է նա:- Իրավիճակն այս աշնանը կարող Է լինել շատ ավելի վատ, քան գարնանն Էր»:
Թրյուդոն նշել Է, որ իրադրությունը դեռ հնարավոր Է փոխել, եթե Կանադայի բոլոր բնակիչները պահպանեն նախազգուշության անհրաժեշտ միջոցներն, ինչպիսիք են դիմակներ կրելը, սոցիալական հեռավորության պահանումը եւ գրիպի դեմ պատվաստւմ ստանալը: «Միասին մենք կկարողանանք (համավարակի) ալիքը վերցնել հսկողության տակ»,- ընդգծել Է վարչապետը:
Ըստ որում նա հավելել Է, որ Գոհաբանության օրվա ավանդական զանգվածային տոնակատարությունը, որը Կանադայում նշվում Է հոկտեմբերին, «արդեն քիչ հավանական Է, բայց մենք շանս ունենք դա անելու Սուրբ ծննդյան օրը (դեկտեմբերի 25-ին)»: Կանադայում կորոնավիրուսով վարակման առաջին դեպքն արձանագրվել Է հունվարի 15-ին: Սեպտեմբերի սկզբից ի վեր երկրում նշվում Է վարկավածների թվի կտրուկ ավելացում, իսկ սեպտեմբերի 17-ին նշվել են հազարից ավելի նոր ախտահարվածներ, ինչը մայիսի վերջից ի վեր դարձել Է ռեկորդային ցուցանիշ: Ամսվա սկզբին օրական արձանագրվել Է 300 – 400-ից ոչ ավելի դեպք: Ախտահարվածների թվի աճ Է դիտվում Ալբերտայի, Բրիտանական Կոլումբիայի, Քվեբեկի եւ Օնտարիոյի նահանգներում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Канаде заявили о второй волне коронавируса
Вторая волна заражения новым коронавирусом уже идет в Канаде и может быть хуже, чем первая, с которой столкнулось население страны этой весной. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом в среду заявил премьер-министр Джастин Трюдо во время специального обращения к нации, которое транслировали все национальные телеканалы.
"Вторая волна [коронавируса] началась не только что, она уже идет, и цифры это ясно дают понять: когда мы объявляли в стране локдаун 13 марта в день фиксировалось 47 новых случаев заражения, но только вчера (22 сентября - прим. ТАСС) их было больше тысячи, - сказал он. - Ситуация этой осенью может быть намного хуже, чем была весной".
Трюдо отметил, что текущую ситуацию еще возможно изменить, если все жители Канады будут соблюдать необходимые меры предосторожности, такие как ношение масок, соблюдение социальной дистанции и получение прививки от гриппа. "Вместе мы сможем взять вторую волну [пандемии] под контроль", - подчеркнул премьер-министр. При этом он добавил, что традиционное масштабное празднование Дня благодарения, которое в Канаде отмечается в октябре, "уже маловероятно, но у нас есть шанс сделать это в Рождество (25 декабря)".
Первый случай заражения коронавирусом в Канаде был зафиксирован 15 января. С начала сентября в стране отмечается резкое увеличение числа заразившихся, а 17 сентября было отмечено более тысячи новых инфицированных, что стало рекордным показателем с конца мая. В начале месяца ежесуточно фиксировалось не более 300-400 случаев. Рост числа инфицированных наблюдается в провинциях Альберта, Британская Колумбия, Квебек и Онтарио.