«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ. ՄԱԿ-ում բարեփոխումները հասունացել են
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ/ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Պատկերացնո՞ւմ եք, անվտանգության խորհուրդը բարեփոխելու անհրաժեշտության մասին խոսել է նաեւ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը: Լիբիայում ու Սիրիայում արյուն հեղած այդ գործիչը հայտարարել է, որ ՄԱԿ-ի անդամ բոլոր երկրներն իրավունք ունեն ներկայացված լինել անվտանգության խորհրդում, որը ներկայիս կազմով պաշտպանում է միայն իր հինգ մշտական անդամների շահերը:
«Աշխարհը հինգից շատ է, մենք ողջ մարդկության խղճի ձայնն ենք»,- ասել է Էրդողանը՝ ավելացնելով, որ Ստամբուլը, որպես ՄԱԿ-ի կենտրոն, կարող է իր մեծ ներդրումն ունենալ գլոբալ խաղաղության ու կայունության հաստատման գործում:
Երբ աշխարհի խղճի անունից ներկայանում է Թուրքիան՝ խոսելով խաղաղության եւ կայունության մասին, հասկանալի է դառնում, որ անվտանգության հաստատման մասին խոսում է համաշխարհային անվտանգությանը մշտապես մարտահրավեր նետած երկրի նախագահը: Իր խղճին ունենալով 1,5 մլն հայերի ցեղասպանությունը՝ բարբաջում է աշխարհի խղճի ու խաղաղության մասին:
Որքան էլ հայտարարվի ՄԱԿ-ի բարեփոխման անհրաժեշտության մասին, միայն Թուրքիայի գոյությունն ապացույց է, որ ամեն բան կարող է փոխվել, էությունից բացի»:

Газета “Айастани Анрапетутюн”: В ООН назрели реформы
“Представляете, о необходимости реформирования Совета безопасности говорил и президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган. Этот деятель,  проливающий кровь в Ливии и Сирии, заявил, что все страны-члены ООН имеют право быть представленными в Совете безопасности, который в нынешнем составе защищает лишь интересы пяти своих постоянных членов.
“Мир больше пяти, мы - голос совести всего человечества”, - заявил Эрдоган, добавив, что Стамбул, как центр ООН, может внести свой весомый вклад в установление глобального мира и стабильности.
Когда от имени совести мира выступает Турция, говоря о мире и стабильности, становится понятно, что об установлении безопасности говорит президент страны, постоянно бросающий вызов мировой безопасности. Имея на своей совести геноцид полутора миллионов армян, она говорит о совести мира и о мире.
Сколько бы ни говорилось о необходимости реформирования ООН, одно только существование Турции является доказательством того, что все может измениться, кроме сущности”.