Brent մակնիշի նավթի գինն ընկել է բարելի դիմաց 40 դոլարից ցածր մակարդակի
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սեպտեմբերի 11-ի առավոտյան նավթի գները նվազում են շուկայում պահանջարկի եւ հումքի առաջարկի դիսբալանսի համար ներդրողների աճող երկյուղների ֆոնին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, վկայում են սակարկությունների տվյալները:
Երեւանի ժամանակով 08:48-ի դրությամբ Brent մակնիշի հյուսիսծովյան նավթախառնուրդի նոյեմբերյան ֆյուչերսների գինը ընկել Է 0,37 տոկոսով՝ բարելի դիմաց մինչեւ 39,91 դոլար: WTI մակնիշի նավթի հոկտեմբերյան ֆյուչերսներն Էժանացել են 0,27 տոկոսով՝ բարելի դիմաց մինչեւ 37,2 դոլար:
Կորոնավիրուսի համավարակը շարունակում Է լուրջ ճնշում գործադրել վառելիքի պահանջարկի վրա:
Դրա վերականգնման հետ կապված հոռետեսությունն Էլ ավելի Է ուժեղացել այն բանից հետո, երբ սեպտեմբերի 10-ին ԱՄՆ-ի Էներգետիկայի նախարարությունը հայտնեց երկրում նավթի առեւտրային պաշարների անսպասելի աճի մասին. մեկ շաբաթում, որն ավարտվել Է սեպտեմբերի 4-ին, դրանք աճել են 2 միլիոն բարելով կամ 0,4 տոկոսով եւ հասել 500,4 միլիոն բարելի:
Վերլուծաբանները, որոնց կարծիքը մեջբերում Է Reuters գործակալությունը, կարծում են, որ պաշարների աճը նաեւ պայմանավորված Է նրանով, որ ամերիկյան նավթավերամշակման գործարանները դեռ լիովին չեն վերականգնել արտադրությունը Մեքսիկական ծոցում եւ մյուս տարածաշրջաններում փոթորիկների պատճառով դրա փակվելուց հետո «Այն դեպքում, երբ ԱՄՆ-ում նավթահումքի արդյունահանումը շարունակում Է վերականգնվել «Լաուրա» փոթորկից հետո, թվերը ցույց են տալիս, որ նավթավերամշակման գործարաններն արտադրողականությունն Էլ ավելի են նվազեցրել վերջին շաբաթվա ընթացքում»,-գործակալությունը մեջբերում Է ING Economics-ի վերլուծաբանների կարծիքը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Цены на нефть марки Brent опустились ниже 40 долларов за баррель
Цены на нефть в пятницу утром снижаются на растущих опасениях инвесторов за дисбаланс спроса и предложения сырья на рынке. Как передает Арменпресс, об этом свидетельствуют данные торгов.
По состоянию на 7.48 мск цена ноябрьских фьючерсов на североморскую нефтяную смесь марки Brent опускалась на 0,37% - до 39,91 доллара за баррель. Октябрьские фьючерсы на нефть марки WTI дешевели на 0,27% - до 37,2 доллара за баррель.
Пандемия коронавируса продолжает оказывать серьезное давление на спрос на топливо. Пессимизм по поводу его восстановления еще больше усилился после того, как в четверг минэнерго США сообщило о неожиданном росте коммерческих запасов нефти в стране - за неделю, завершившуюся 4 сентября, они выросли на 2 миллиона баррелей, или на 0,4%, и достигли 500,4 миллиона баррелей.
Аналитики, мнение которых приводит агентство Рейтер, считают, что рост запасов также обусловлен тем, что американские нефтеперерабатывающие заводы еще не полностью восстановили производство после его закрытия из-за штормов в Мексиканском заливе и в других регионах.
"В то время как добыча сырой нефти в США продолжает восстанавливаться после урагана "Лаура", цифры показывают, что нефтеперерабатывающие заводы еще больше снизили производительность за последнюю неделю", - приводит агентство мнение аналитиков ING Economics.